Objaśnianie marzeń sennych

Okładka książki Objaśnianie marzeń sennych Sigmund Freud
Okładka książki Objaśnianie marzeń sennych
Sigmund Freud Wydawnictwo: nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Die Traumdeutung
Robert Reszke
psychologia psychiatria

Zapraszam na krótką wideo recenzję książki:

Zapraszam na krótką wideo recenzję książki:

Książka być może trudna w procesie czytania. Daje za to zupełnie nową perspektywę na własny umysł i zachodzące w nim procesy. Bardzo wartościowa lektura.

Sigmund Freud – Objaśnianie marzeń sennych (1899) (8.1)

Sigmund Freud – Objaśnianie marzeń sennych (1899) (8.1)

Czytało się to opornie natomiast kiedy patrze na to całościowo już po przeczytaniu muszę stwierdzić, że jest to książka genialna. Logika stojąca za tym systemem intepretacji snów, ich sensem i celem jest po prostu mega. A i jest to oczywiście jedno z bardziej osobistych doświadczeń jakie miałem z książką. Pomiędzy sesjami czytania zdarzało mi się samemu analizować jakieś sny te nowe i nawet te z przed kilkunastu lat. Bardzo ciekawa książka, choć do oczywiście nieprzystępna do bólu. Jednak kto ją zrozumie nie będzie miał wątpliwości, że jest to dzieło wybitne i wyprzedzające swoje czasy o całe dekady.

Bardzo trudno jest mi ją ocenić, ponieważ nie mam wiedzy, aby dyskutować o zgodności treści merytorycznej z tak wybitnym nazwiskiem. Mimo różnych podejść do Freud'a, warto samemu wyrobić sobie jakieś zdanie. Po tytule i pierwszych stronach spodziewałam się innej organizacji tej książki. ,,Objaśnianie...'' wskazuje kilka ścieżek do interpretacji snów, jednakże często ma się wrażenie, że autor pisze ciągle o tym samym, a jego (hipo)tezy są, mówiąc kolokwialnie, ,,naciągane''. Niemniej jednak uważam, że należy zmierzyć się z tą pozycją, aby zainspirować się do dalszych poszukiwań źródeł wiedzy na temat snów. Powodzenia!

Trudny język, myślę, że warto przeczytać w języku oryginalnym.

Trudny język, myślę, że warto przeczytać w języku oryginalnym.

"Gdy niebo mi oporne, piekło wzruszę do dna" - to właśnie w tej książce jest zawarty ten cytat. Cytat stanowiący motto psychoanalizy ale także i mój. Jest to pierwsze dzieło ojca psychoanalizy. W nim zawarty jest cały opis marzeń sennych i wszystkiego co ich dotyczy. Napiszę tylko w tej kwestii że właśnie w tej książce po raz pierwszy dowiadujemy się że istnieją dwa rodzaje treści snów. Treść jawna, oraz ukryta. Książka wybitna, ale nie tak bardzo jak inne wielkie dzieła Freuda. Z pewnością irytują fragmenty, gdzie Freud, powołując się na kogoś, przytacza jego myśli, my zaś nie mamy tych myśli przetłumaczonych. To chyba jednak zaś bardziej zarzut do tłumaczy niż do samego Zygmunta Freuda. Osobiście ostatni rozdział nie przypadł mi do gustu. Był on ciekawy, ale czasami można było odnieść wrażenie że także rwany i nieco chaotyczny, był on dość trudny. Wydaje mi się że sam Freud nieco się zamotał i nie był z tego rozdziału specjalnie zadowolony. Książka na pograniczu 8.5 gwiazdek, daje jednak 9. DLaczego? Bo to książka dzięki której, my ludzie zaczęliśmy inaczej patrzeć na sny, a także lepiej je rozumieć. Przynajmniej w moim przypadku tak jest. Niech dowód na to stanowi ostatni akapit:

"Cóż zaś mam rzec na temat wartości marzenia sennego dla poznawania przyszłości? O tym rzecz jasna nie ma co myśleć. Zamiast przyszłości chciałoby się powiedzieć przeszłości. Albowiem marzenie senne w każdym sensie pochodzi z przeszłości. Ale owszem, dawna wiara, że sen pokazuje nam przyszłość, nie jest tak do końca pozbawiona źdźbła prawdy. Skoro bowiem marzenie senne przedstawia nam życzenie jako spełnione, to zaiste wiedzie nas ku przyszłości, ta jednak, przez śniącego traktowana jako teraźniejsza, za sprawą niezniszczalnego życzenia jest uformowana na podobieństwo przeszłości."

Myślę że ten fragment nieco mówi o tajemnicy objaśniania marzenia sennego.

O ile przedstawione w książce różne teorie marzeń sennych i interpretacji snów są ciekawe i można wiele się dowiedzieć, tak im głębiej, tym coraz większa niechęć się tworzy wobec książki. W moim odczuciu jest to spowodowane interpretacjami snów, które są standardowo, jak to w przypadku Freud-a, sprowadzane do jakiś pobudek i nieuświadomionych motywów seksualnych.

Trudna książka.

Trudna książka.

Bardziej przeglądnięta, wybór rozdziałów czy akapitów.

Bardziej przeglądnięta, wybór rozdziałów czy akapitów.

• Psychologia
  • 100 książek wg Newsweek