Zagubiona dziewczyna

Wydawnictwo: Muza
The lost girl
83-7319-924-1
villemo47

Kiedy Caroline Roberts podjęła pracę na Cromwell Street 25, w domu zbrodniczej pary Freda i Rose Westów, miała zaledwie 16 lat. Jednak bardzo szybko wyczuła w zachowaniu swoich pracodawców coś wyjątkowo złowrogiego i opuściła ich dom, szczęśliwa, że uwolniła się od nich na zawsze. Taki powinien być koniec tej historii. Miesiąc później została uprowadzona przez Westów. Była przez nich brutalnie wykorzystywana seksualnie, zanim w końcu poinformowali ją, że zamierzają ją zabić i pogrzebać jej ciało. Dzięki połączeniu szczęścia i sprytu, mimo straszliwego szoku, w jakim się znajdowała, Caroline zdołała wydostać się na wolność.

takisobiejac | 2011-01-05
Przeczytana: 04 stycznia 2011

Niestety książka Caroline Roberts srogo mnie zawiodła.
W zasadzie nie czytuję białych angielskich czy amerykańskich pisarzy (za wyjątkiem genialnego Erskine Caldwella), ale tu skusiło mnie to, że C. Roberts była w szponach morderczego duetu Freda i Rose Westów. Niestety o samym wydarzeniu, jak również o Westach, jest tu bardzo mało. 80% ksiązki zajmuje bujna opowieść o dzieciństwie, dorastaniu i ogólnie życiu autorki, a także o jej ojcu, ojczymach, rodzeństwie i licznych mężach/kochankach.
Nie polecam, bo uśniecie z nudów. Poza tym ciężko będzie Wam współczuć Caroline. Jej życie to ciągłe wskakiwanie komuś do łóżka, nie pomijając brudnych kudłatych obszarpańców z gangu motocyklowego.
1/5

książek: 2085
Aneczka | 2013-02-26
Przeczytana: 26 lutego 2013

Pozycję zaliczamy do literatury faktu. Autorka, a zarazem uczestniczka przedstawionych traumatycznych wydarzeń opisuje swoje relacje ze skazaną na dożywocie Rose West za dokonanie dziesięciu morderstw nacechowanych niebywałym okrucieństwem. Współwinnym licznych zbrodni był także jej mąż Fred West, jednakże zdołał umknąć wymiarowi sprawiedliwości popełniając samobójstwo w celi. O słynnym procesie było głośno w latach dziewięćdziesiątych XX wieku.

Z niedowierzaniem obserwowałam poczynania Caroline, kiedy na własne życzenie pakowała się w kłopoty, a potem stwierdzała, że nie ma pojęcia dlaczego przydarzają jej się złe rzeczy! Miałam ochotę potrząsnąć nią, spoliczkować, żeby powróciła na właściwy tor. Wszystko wskazywało na to, że powielała błędy rodziców, jakby nie była w stanie przerwać chorego pasma przyzwyczajenia.

Caroline mając szesnaście lat została zatrudniona przez Westów, swoich późniejszych oprawców w charakterze niani ich trzech córek. Niemal od samego początku...

kinzetka | 2013-10-07
Przeczytana: 2010 rok

Caroline Roberts była niedoszłą ofiarą Freda i Rose Westów, którzy torturowali i mordowali młode dziewczyny. Popełniane przez nich były tak odrażające, że daruję sobie opisywanie ich, szczegóły można znaleźć tutaj w internecie.
Roberts opisuje całe swoje życie i chociaż twierdzi, że jedna noc u Westów zdeterminowała jej przyszłość, to jednak trudno przebrnąć przez jej wspomnienia. Od początku ma się poczucie, że rodzinie Roberts daleko do normalności, patologia zaś mniej lub bardziej znajdowała się w orbicie jej życia.
Sama opowieść to bełkot, pomieszanie z poplątaniem; opisywanie kolejnych partnerów seksualnych, rodzenie kolejnych dzieci, potem zeznawanie na procesie morderców i propagowanie kościoła spirytystycznego. Kobieta bezwarunkowo wierzy w przepowiednie medium, w opowieści o śladach dalszych ofiar Westów i nawet fakt, że ślady te prowadzą donikąd, nie zniechęca Roberts. O Westach pisze mało, pobieżnie. I chociaż deklarowała wielkie przywiązanie do córek swych niedoszłych...

Jjolka | 2011-07-15
Przeczytana: 2011 rok

Z początku jakże swobodny ton drażnił mnie - jak można mówić o swoich grzeszkach tak swobodnie? Zachowania buńczucznej, naiwnej nastolatki mogą być pełne insynuacji. Ale zagłębiając się w lekturze zaczyna się podziwiać bohaterkę za jej siłę (już wcześniej przestając kręcić głową nad jej nierozważnymi zachowaniami, które miały swój skutek). Byłam w szoku, nie dowierzałam. A po przeczytaniu lektury doszłam do wniosku, że swobodny ton wypowiedzi było maskowaniem się, znieczulaniem rzeczywistości przez bohaterkę. Brawa dla autorki, za siłę.

Rybka | 2016-09-13
Przeczytana: 13 września 2016

Prosto wydaje się pójść na policję i wskazać zbrodniarzy. Niestety książka pokazuje jak policja a także manipulacja ze strony seryjnych morderców wpłynęły na to, że Fred i Rose West tak długo pozostali na wolności i mordowali kolejnych ludzi. Ciekawa jestem czy sama wykazałabym się taką odwagą, żeby spojrzeć oprawcy w oczy i wyznać swoją historię.

paulina20 | 2011-09-12

polecam