Spadkobiercy : opowieść o człowieku i stworzonym przez niego świecie

Tłumaczenie: Jerzy Schwakopf
Seria: Rodowody Cywilizacji
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
The Inheritors, the story of man and the world he made
zbiór esejów, eseje
Adam B

Inne wydania

Trudno w ramach krótkiej przemowy uwypuklić wszystkie wątki tej zaskakującej, tak bardzo wszechstronnej książki. Tym bardziej niemożliwe jest ustosunkowanie się do wszystkich nurtujących ją problemów i myśli czy też polemizowanie z budzącymi niekiedy sprzeciw twierdzeniami szczegółowymi. Pozostawiamy to czytelnikowi, którego książka ta pobudzi do wielu refleksji i zmusi do zastanowienia się nad tak kapitalnymi kwestiami, jak stosunek do spuścizny cywilizacyjnej i do rewolucji naukowo-technicznej, do swoistego rachunku sumienia i samookreślenia się względem otaczającego nas w przestrzeni i czasie świata. Kto oczekuje od Caldera gotowych rozwiązań, dozna zawodu, Ale komu miła rozrywka intelektualna, polegająca na gawędzie z Autorem i pofilozofowaniu z samym sobą, nie pożałuje czasu spędzonego nad tą książką.

piero | 2016-02-25
Na półkach: Polecam, Posiadam, Przeczytane

Książka, która bardzo wiele mówi o historii ludzkości z perspektywy bazy, na której budują społeczeństwa i cywilizacje. Pokazuje naszą zależność o czynników, które uważamy na oczywiste, bo całe nasze życie, pamięć nawet niejednostkowa, ale zbiorowa zostały ukształtowane przez życie w układzie stabilnym - czynników takich jak klimat czy ekosystem.

Warto czytać ją w odniesieniu do współczesnych zjawisk związanych ze zmienianym przez nas klimatem planety.

tomsn | 2015-10-17
Przeczytana: 17 października 2015

Dziś to już tylko retrofantasy, ale najwiękksze zdumienie budzą obawy: nie proekologiczne, jak dziś, lecz demograficzne, i obawa, że trudno na biegunach i pustyniach będzie wyprodukowanie dostatecznej ilości żywności dla 4 miliardów ludzi... !! Nie polecam normalnym czytelnikom, bo znudzi. Dobrzem nienormalnym.

Trithemius | 2016-07-11
Mateusz Rudziński | 2014-11-30