Ilustrowany wszechświat Gwiezdnych Wojen

Wydawnictwo: Amber
The Illustrated Star Wars Universe
83-241-1348-7
dona

Nieznane zakątki i największe tajemnice fantastycznych światów kosmicznej epopei na 200 ilustracjach stworzonych w trakcie produkcji klasycznej trylogii George'a Lucasa. Tatooine. Pustynna planeta Luke'a Skywalkera, zamieszkana przez Huttów, Jawów i Jeźdźców Tusken w opisie antropologa rasy Shi'ido, potrafiącej zmieniać kształt ciała. Coruscant. Wspaniałe Imperialne Centrum w sprawozdaniu...

Coruscant. Wspaniałe Imperialne Centrum w sprawozdaniu samego Poluksa Haksa, dyrektora wydziału propagandy w administracji Imperatora.
Dagobah. Bagienna planeta, na której ukrywał się Mistrz Yoda, w zapiskach Halki Four-Den, kierowniczki zapomnianej ekspedycji naukowców Republiki.
Hoth. Zakładanie bazy na niegościnnej zamarzniętej planecie tauntaunów i wampów w raporcie majora Kena Monnona, dowódcy Korpusu Inżynieryjnego Sojuszu Rebeliantów.
Endor. Leśny Księżyc Ewoków i drapieżnych Goraksów w notatkach służbowych imperialnego sierżanta Philbee’ego Jhorna.
Bespin. Gazowa planeta i słynne Miasto w Chmurach z jego atrakcjami turystycznymi entuzjastycznie zachwalanymi przez radnego Po Ruddle’a Lingsnota.
Yavin IV. Tajna baza Rebeliantów, wielka świątynia Massasów i dżungle księżyca Yavina w dziennikach sullustańskiego przyrodnika, pełniącego służbę w szeregach Sojuszu.
Alderaan. Kronika unicestwienia rodzimej planety księżniczki Lei upamiętniona w poemacie poetki Hari Seldony.

Immo | 2014-03-29
Przeczytana: 01 stycznia 2008

Bardzo oryginalnie napisany meta-przewodnik. Idea jest taka: oryginalne ilustracje Ralpha McQuarriego stworzone jako koncepcyjne grafiki do filmów zostały zebrane i złożone w artykułach stworzonych tak, by wyglądały na napisane przez postaci żyjące w uniwersum Gwiezdnych wojen.
I tak, jeden z rozdziałów to neutralna opowieść podróżnika, inny - propaganda Imperium.
W konsekwencji ilustracje (szczególnie te, które przedstawiają miejsca i sceny nieukazane w filmach) zyskują nowe życie i nie są po prostu dopełnione suchymi opisami w typie "pierwsza wizja sceny X", lecz żywymi, barwnymi i głęboko osadzonymi opowieściami.
Ilustracje McQuarriego same w sobie są przepiękne i klimatyczne, ale okraszone interesującym tekstem sprawiły, że książka pomaga wczuć się głębiej w klimat słynnej space opery.

Rogov | 2016-04-30
JediNadiruRadena | 2015-07-29