Zamach na Nowy Jork

Wydawnictwo: Śląsk
83-216-0323-8
dona

"Zamach na New York" oparty jest na autentycznych dokumentach słynnej afery dywersyjno-szpiegowskiej, jednej z najbardziej niezwykłych w dziejach wywiadu Europy i Ameryki; w najtajniejszych aktach Abwehry oznaczona była kryptonimem "Operacja Pretorius", jej plan zatwierdzali osobiście Adolf Hitler i admirał Doenitz. Nazwiska i imiona użyte w tej opowieści są autentyczne, niektóre z wymienionych tu osób żyją do dziś (tekst ten pochodzi z lat 60. - przyp. mój, S.). Żyje również jej główny bohater - postać dość dziwaczna, zabawna, ale i tragiczna zarazem - Georg Johannes Dasch, człowiek, który miał wysadzić w powietrze Nowy Jork.

Noelle | 2011-05-27
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 26 maja 2011

Przed przeczytaniem tej książki trochę szukałam o niej wiadomości w internecie i wiele tego nie ma. No ale czasami trzeba trochę poszperać by znaleźć prawdziwą perełkę.
Jednym ogromnym plusem tej książki jest fakt, że ja jako osoba która nie lubi historii zaciekawiłam się przebiegiem całej II wojny światowej i chcę przeczytać więcej książek o tej tematyce. "Zamach na Nowy Jork" pokazuje z idealną dokładnością przebieg "Operacji Pretorius", że miałam wrażenie jakbym stała gdzieś obok całego wydarzenia. Wydrzyński napisał tę książkę prostym językiem, aby nawet taki laik historii jak ja, mógł się we wszystkim połapać. Bardzo się cieszę, że nie oceniłam tej książki zbyt pochopnie i nie odłożyłam jej tylko z powodu swojej starości, albo braku zainteresowania ją na rynku książek.

robinslav | 2014-02-01
Lou | 2013-12-03