Miasto spadających aniołów

The City of Falling Angels
83-7301-816-6
powieść, Włochy, Wenecja
gorzka

Wenecja - miasto masek i zagadek, gdzie wąskie uliczki i przejścia tworzą gigantyczny labirynt, który dezorientuje i pogłębia wrażenie tajemnicy. To urzekające i nieuchwytne miejsce balansujące na krawędzi między nieśmiertelnością i zniszczeniem. Dla sugestywnej i pełnej niespodzianek opowieści Berendta punktem wyjścia jest pożar zabytkowej opery weneckiej La Fenice - zdarzenie, do którego doszło wieczorem 29 stycznia 1996 roku. Zgłębiając niczym detektyw naturę życia w tym niezwykłym mieście i dociekając przyczyn pożaru, odmalowuje frapujący portret jego mieszkańców i ukazuje ten niepowtarzalny zakątek świata w całej jego magicznej, tajemniczej i dekadenckiej krasie.
John Berendt jest dziennikarzem. Jego pierwsza książka - Północ w ogrodzie dobra i zła - stała się międzynarodowym bestsellerem i w 1995 r. Znalazła się wśród książek nominowanych do Nagrody Pulitzera w kategorii literatura faktu. Na jej podstawie Clint Eastwood nakręcił fascynujący film z Kevinem Spaceyem i Johnem Cusackiem.

Maggi | 2014-09-16
Przeczytana: 01 marca 2013

Uwielbiam Wenecję i chciwie pochłaniam wszystko co o niej napisane. Tylko tam w otoczeniu setek zabytkowych pałaców, kamienic i kościołów, które (wszystkie naraz) wymagają remontu możliwe są tabliczki ostrzegawcze w rodzaju: „Uwaga, spadające anioły!”
Można powiedzieć, że ta książka to rodzaj przewodnika napisanego przez osobę zakochaną w tym mieście. John Berendt oprowadza nas po Wenecji relacjonując swoje spacery. Opowiada ze znawstwem o architekturze, kulturze i sztuce, transporcie, wspomina wielkich obywateli: Vivaldiego, Tycjana, Marco Polo. Relacjonuje swoje spotkania zarówno te z potomkami arystokratycznych rodów jak i ze zwykłymi sprzedawcami warzyw na bazarze. Zachwyt autora nie jest jednak bezkrytyczny - z książki wyłania się obraz miasta zanurzonego w przeszłości, tęskniącego do swojej dawnej świetności a jednocześnie rozsypującego się na oczach współczesnych, jak przywołane w tytule spadające anioły.
Świetny wątek kryminalny osnuty wokół prawdziwych wydarzeń związanych...

Wyverna | 2011-05-03
Przeczytana: 2009 rok

Przykład wspaniałego dzieła edytorskiego, staranności włożonej w całość - aby wartościowa książka była przy okazji miniaturowym dziełem sztuki. Ale kto martwi się, że wygląd przyćmił treść, niech się nie obawia - to ciekawa opowieść o Wenecji dawnej i obecnej, o duchu Serenissimy, który wciąż żyje w jej murach... A przy okazji nieco informacji o współczesnych Włoszech i Włochach, z ich specyficznym podejściem do dziedzictwa kulturowego, ale i prawa - nie brakuje tu nawet teorii spiskowej :-)!
Piękna książka, szczególnie dla miłośników Wenecji.

Kubut | 2016-09-27
Przeczytana: 19 września 2016

Fantastyczna książka! Autor pozwala nam zasmakować życia w Wenecji, podejmuje się roli przewodnika po mieście jako takim, ale także i być może przede wszystkim, pozwala nam poznać ludzi którzy to miasto zamieszkują. Jest tu pożar, jest intryga, są możni tego świata, jest i śmietanka towarzyska.
Bardzo polecam przed podróżą do Wenecji.

rea | 2012-11-26

z Wenecją w tle

Wiedzma60 | 2011-06-07
Przeczytana: 31 maja 2011

Piękna książka, obowiązkowa przed podróżą.

Anna | 2011-09-05

mam lekki niedosyt