Otwarta rana Ameryki

Wydawnictwo: Debit
historyczna

Otwarta rana Ameryki to książka zainspirowana historią rodzinną. Aleksandra Ziółkowska-Boehm pisze o swoim stryju, rzeźbiarzu Korczaku Ziółkowskim, który w skałach Czarnych Wzgórz w Dakocie Południowej wykuwał pomnik wodza indian Crazy Horse a. Jest to punkt wyjścia tego zbioru opowieści reportażowych poświęconych współczesnemu życiu i sytuacji amerykańskich indian. Książka napisana prostym, klarownym językiem pokazuje zawiłe i trudne problemy, z którymi Stany Zjednoczone zmagają się od lat. Autorka opisuje szkoły indiańskie, losy kobiet, które nazwała indiańskimi księżniczkami , pisze o indiańskich szyfrantach, smutku rezerwatów i o fortunach kasyn gry, wspierających wiele ambitnych przedsięwzięć. Książka zawiera także rozmowy, m.in. z Indianami, przedstawicielami plemion Szejenów, Apaczów, Kiowa, chiskasaw. Wiele obrazów przedstawionych w tych opowieściach mocno porusza, także wywołuje pytania.

Vicki | 2012-02-10
Przeczytana: 12 marca 2011

Mądra, przemyslana książka o "kochanaych Indianach", o których niewiele wiemy. Filmy i jakies przypadkowe lektury - to co wiemy . Wiarygodna książka przywołująca mądre i ważne lektury, własne obrazy i doswiadczenia Autorki, jej rozmowy z Indianami. Cudny wprost rozdział "Smutek rezerwatów" i "Indiańskie księżniczki".

medicus | 2016-11-25
Cień | 2016-02-10