Kaja od Radosława czyli Historia Hubalowego krzyża

Wydawnictwo: Muza
literatura faktu
LubimyCzytać

Fascynująca opowieść o losach uczestniczki Powstania Warszawskiego, która przez 54 lata przechowywała krzyż Virtuti Militari majora Henryka Dobrzańskiego. Hubal dał go swojej kurierce, by naprawiła go w Warszawie, następnego dnia zginął. Kurierka przekazała go Kai (której brat Modest i narzeczony byli Hubalczykami), sama też zginęła. Kaja nosiła krzyż jak amulet na wstążce na szyi w czasie okupacji, i potem w Powstaniu 1944 roku, wiele razy przechodziła z nim kanałami powstańczej Warszawy. Po upadku Powstania pojechała do babci do Białegostoku, gdzie kilka godzin później została aresztowana i zesłana do obozu NKWD Nr 41 w Ostaszkowie. Krzyż Hubala nosiła ukryty z obcasie buta. Z Ostaszkowa wróciła w 1946 roku z malarią i tyfusem. Powróciła do pełni sił i jako ceniony architekt (Cezaria Iljin Szymańska) brała udział w odbudowywaniu Warszawy.

źródło opisu: Helion

źródło okładki: Helion

KamillaM | 2016-08-16
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, E-book, 2016
Przeczytana: 15 sierpnia 2016

Kolejna ksiazka Pani Aleksandry, na ktorej nie zawiodlam sie. Przepieknie opisane zycie "Kaji", ktora przezywa piekne lata przedwojenne, okrucienstwo wojny i czasy komunistyczne, a wraz z nia towarzyszy jej tytulowy Hubalowy krzyz. Prawdziwa historia, ktora polecam.