Synowie Cezara. Dynastia julijsko-klaudyjska

Okładka książki Synowie Cezara. Dynastia julijsko-klaudyjska Philip Matyszak
Okładka książki Synowie Cezara. Dynastia julijsko-klaudyjska
Philip Matyszak Wydawnictwo: Bellona Seria: Dynastie i wielkie rody powieść historyczna
powieść historyczna
Dynastie i wielkie rody
The Sons of Caesar
Bellona
2008-01-01
2008-01-01
Jowita Matys
historia Cezar cesarstwo dysnatia julijsko-klaudyjska

Bardzo lekka i przyjemna książka pełna zabójstw, kazirodztwa i intryg. Autor dokładnie obala wiele mitów, którymi otoczeni są pierwsi rzymscy cesarze. Stara się zachować neutralność i znaleźć racjonalne wytłumaczenie dla wielu ekscentrycznych działań cezarów, właśnie po to by pokazać jak wiele niedomówień i przekłamań panuje na temat tych rodzin w dzisiejszej kulturze. Ukazuje ich ludzkie twarze i przeobraża w istoty z krwi i kości.
Tak, książce wiele brakuje i można znaleźć jeszcze mnóstwo informacji na ten okres historii, sam mam już w kolejce kilka kolejnych pozycji które o tym traktują, ale można tę książkę potraktować jako szybki wstęp do cesarstwa. Można na jej przykładzie przekonać się samemu czy ma się ochotę zagłębiać w to bardziej.
Rzeczywiście, przedostatni rozdział o Neronie jest jakby niekompletny. Zupełnie jakby wydawca cisnął autora o jak najszybsze przesłanie tekstu, a szkoda, bo kilka dodatkowych stron na temat tego cesarza, zdecydowanie polepszyłby jakość całości. Właśnie przez ten wyczuwalny brak, odjąłem jedną gwiazdkę.
Nie da się jednak odmówić autorowi pewnej dozy romantyczności, który wplata gdzieniegdzie ubarwiając tym opowieść, dając jednocześnie możliwość zatrzymania się na chwilę i zastanowienia nad tymi, bądź co bądź, wyjątkowo tragicznymi ludźmi.

Książka-praca Matyszaka opisuje nam dzieje władców i cesarzy z dynastii julijsko-klaudyjskiej, najważniejsze wydarzenia z danego okresu panowania poszczególnych "potomków" Cezara, ich cechy, układy z senatem i ludem rzymskim. Wiele cytatów z źródeł upiększa książkę, czyniąc ją autentyczną analizą historiograficzną. Matyszak również obala mity i karykatury niektórych, bardziej znienawidzonych przez dzieje cesarzy pokazując, że ich rządy i skala "terroru" nie różniły się pod wieloma względami od ich dawniejszych poprzedników.

Ksiazka ciekawa i godna polecenia. Nie obeszlo sie jednak bez szukania dodatkowych informacji na stronach internetowych i glebszego doksztalcania sie na temat pochodzenia Cezara i wczesniejszych pokolen. W koncu pogubilam sie troche i nie wiedzialam za bardzo do ktorego Gajusza Cezara nawiazuje w danym momencie autor ( a bylo ich tam wielu). Poza tym jak na moj gust rozdzial o Neronie (ostani) byl dla mnie osobiscie potraktowany "po lebkach" czyli bardzo powierzchownie tak jakby autor chcial po prostu szybko zakonczyc ksiazke i nie oddal nalezytego miejsca Neronowi w takim stopniu jak poswiecil innym Cesarzom. Poza tym ksiazka warta przeczytania, dowiedzialam sie wielu nowych i ciekawych rzeczy.Obalilam pewne mity, przestalam glorifikowac pewne postacie i tez nie zgodzilam sie z Philipem Matyszakiem w jednej kwestii.. no ale to juz jest indywidualna sprawa kazdego czytelnika..polecam

• Rzym
  • 2016