Synowie Cezara. Dynastia julijsko-klaudyjska

Seria: Dynastie i wielkie rody
Wydawnictwo: Bellona
The Sons of Caesar
historyczna

Przejęcie władzy przez Juliusza Cezara zapoczątkowało cykl przemian. Doprowadziły one do całkowitej zmiany ustroju starożytnego Rzymu, który z republiki stał się cesarstwem, rządy senatu i ludu przeszły de facto w ręce jednej osoby, a respublica zmieniła się w prywatną własność jednego rodu. Dwie patrycjuszowskie rodziny, połączone małżeńskimi aliansami w jeden potężny ród, rządziły państwem przez stulecie, aż do upadku przywiodła je własna pycha i żądza władzy. Pod ich panowaniem kraj znakomicie prosperował, znacznie powiększył swoje terytorium, prowadził szeroko zakrojoną ekspansję na terenach Europy, Azji Mniejszej, Afryki. Ciemniejszą stroną tych rządów były masowe czystki, proskrypcje, które pochłonęły setki ofiar, początek dewaluacji waluty. Autor w niezwykle barwny sposób opisuje, jak powstawała pierwsza dynastia Rzymu.

Ewa | 2013-12-24
Przeczytana: 24 grudnia 2013

Ksiazka ciekawa i godna polecenia. Nie obeszlo sie jednak bez szukania dodatkowych informacji na stronach internetowych i glebszego doksztalcania sie na temat pochodzenia Cezara i wczesniejszych pokolen. W koncu pogubilam sie troche i nie wiedzialam za bardzo do ktorego Gajusza Cezara nawiazuje w danym momencie autor ( a bylo ich tam wielu). Poza tym jak na moj gust rozdzial o Neronie (ostani) byl dla mnie osobiscie potraktowany "po lebkach" czyli bardzo powierzchownie tak jakby autor chcial po prostu szybko zakonczyc ksiazke i nie oddal nalezytego miejsca Neronowi w takim stopniu jak poswiecil innym Cesarzom. Poza tym ksiazka warta przeczytania, dowiedzialam sie wielu nowych i ciekawych rzeczy.Obalilam pewne mity, przestalam glorifikowac pewne postacie i tez nie zgodzilam sie z Philipem Matyszakiem w jednej kwestii.. no ale to juz jest indywidualna sprawa kazdego czytelnika..polecam

Aleksandrus | 2015-06-17
Przeczytana: maj 2015

Książka-praca Matyszaka opisuje nam dzieje władców i cesarzy z dynastii julijsko-klaudyjskiej, najważniejsze wydarzenia z danego okresu panowania poszczególnych "potomków" Cezara, ich cechy, układy z senatem i ludem rzymskim. Wiele cytatów z źródeł upiększa książkę, czyniąc ją autentyczną analizą historiograficzną. Matyszak również obala mity i karykatury niektórych, bardziej znienawidzonych przez dzieje cesarzy pokazując, że ich rządy i skala "terroru" nie różniły się pod wieloma względami od ich dawniejszych poprzedników.

Lukasz29831 | 2016-05-22
Przeczytana: 09 lipca 2016