7 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
dona

Barbara Gordon to przede wszystkim autorka bardzo dobrych kryminałów (pod względem intrygi chyba najlepszych w całym PRL-u). Tu jednak odchodzi nieco od swego podstawowego gatunku - na rzecz czegoś w rodzaju socrealistycznego produkcyjniaka. W tle wprawdzie majaczy sprawa zabójstwa/zniknięcia nauczyciela, ale jest ona zdecydowanie drugorzędna. Przede wszystkim dostajemy historię socjalistycznego don Kichota, który postanowił walczyć z kliką niszczącą zdrową tkankę społeczeństwa. Od początku wiemy, że jest to walka skazana na niepowodzenie, gdyż sama książka zaczyna się już po jego klęsce. Historia głównego bohatera pokazywana jest przez opowieści kilku osób oraz jego samego (za pośrednictwem jego pamiętnika). Poznajemy problemy polskiej prowincji przełomu gomułkowskiego, dobrych towarzyszy partyjnych (oczywiście walczących przed wojną w Hiszpanii). Wszystkie te relacje zbiera dociekliwy dziennikarz. I gdy książka się kończy, a nam wydaje się, że już wszystko wiemy, Gordon pokazuje pazur autorki kryminałów, zaskakując nas w ostatnich akapitach.

| 2014-08-12

Czytane na tyle dawno (lata 90-te ub. wieku), że samą akcję powieści pamiętam niezbyt dobrze.
Kiedy jednak trafiłam tutaj na ten tytuł, odżyły w pamięci kluczowe sceny i specyficzna atmosfera miejsca akcji, to zdziwienie tamtejszych kacyków, że niewiele znacząca w hierarchii miejscowych układów figura próbuje ten zastany układ naruszyć, nie zwracając uwagi na "porządek dziobania". I oczywiście współczucie dla głównego bohatera, który trafił w takie bagienko i mocno naraża się tytułowej klice.
Chętnie przeczytam po raz kolejny, dla sprawdzenia, jak książka przetrwała próbę czasu.

Na półkach