Historia Rosji

978-83-1111-811-9
historia, Rosja
historia
Łukasz Kuć

Zwięzła i faktograficzna historia Rosji - od Rusi Kijowskiej, przez państwo rosyjskie, Rosję Radziecką, aż do współczesnych czasów. Autor przedstawia rozwój historyczny Rosji w szerokiej perspektywie, skupiając uwagę na początkach rosyjskiej kultury politycznej i jej ewolucji, a także miejscu i sytuacji najliczniejszej klasy politycznej Rosji, czyli chłopów. Dzięki takiemu ujęciu i bogactwu materiału historycznego przedstawionego przez autora przejrzyście i precyzyjnie, książka jest najlepszym z dostępnych w języku polskim zarysem historii politycznej oraz społeczno-gospodarczej Rosji, wspartym trafnie sformułowanymi odniesieniami do kultury umysłowej i artystycznej poszczególnych okresów w dziejach tego kraju.

theLeftpocket | 2017-06-25
Przeczytana: 25 czerwca 2017

Jeden z bardzo wielu podręczników do historii Rosji.

Dużym plusem akurat tego, jest spojrzenie na rosyjskie dzieje z perspektywy innej niż polskiej - Autor jest Brytyjczykiem.

Omawiają historię Rosji zarówno opasłe tomy, jak i syntetyczne opracowania. Podręcznik Bartletta leży bliżej tych drugich, daleko od chociażby Bazylowa.
Tutaj Autor bardziej skupia się na sytuacji społecznej i ekonomicznej, niż na rozgrywkach politycznych. Zaskakująco dużo jest informacji o literaturze czy sztuce, a mało, co moim zdaniem znów przemawia na plus, o Rosji, na przykład, w czasie konfliktów zbrojnych - I i II Wojna światowa mieszczą się razem na kilkunastu stronach.

Można polecić każdemu, kto jest zainteresowany historią tego największego kraju i chce mieć ogólne pojęcie o jego dziejach.

Larysa | 2016-10-21
filipes1603 | 2016-06-30