Mikołaj Nowosilcow (1762-1838). Portret carskiego inkwizytora

83-7181-319-8
historia, Rosja, Polska
historia
Łukasz Kuć

Portret polityczny jednego z prześladowców dążeń niepodległościowych Polaków, sługi i poplecznika w.ks. Konstantego, carów Mikołaja I i Aleksandra I Romanowów. Autor śledzi postawę Nowosilcowa — początkowo współpracownika ks. Jerzego Adama Czartoryskiego, następnie m.in. pełnomocnego komisarza przy Radzie Stanu Królestwa Polskiego, prezesa Komisji do Reorganizacji Wydziału Edukacji oraz kuratora okręgu wileńskiego. Podaje przyczyny zmiany jego poglądów z propolskich na skrajnie zachowawczo-rusyfikatorskie. Książka jest nie tylko wnikliwą charakterystyką Nowosilcowa polityka, obrazuje też sytuację i stosunki polityczne w Królestwie Polskim.

Nina | 2012-06-02
Przeczytana: 02 czerwca 2012

Nowosilcow doskonale spełniał się w roli carskiego inkwizytora. Jest to jedna z tych postaci, o której Polacy zawsze będą uczyć się na lekcjach historii.

Szyndler podjął się napisania książki o Senatorze i udało mu się - w wymiarze dotyczącym Królestwa Polskiego. Książka obrazuje jego działalność oraz charakter jego posunięć. Samych informacji o Nowosilcowie jest natomiast mało a to wielka szkoda, ponieważ wydaje się być fascynującą postacią, której działalność polityczna jest równie ciekawa, co życie towarzyskie oraz osobowość.

Książka mi się podobała, ale spodziewałam się po niej więcej.

Wiesia | 2017-04-09
Edyta | 2017-01-02