Zabić drozda

Okładka książki Zabić drozda
Harper Lee Wydawnictwo: Książka i Wiedza Cykl: Zabić drozda (tom 1) literatura piękna
389 str. 6 godz. 29 min.
Kategoria:
literatura piękna
Cykl:
Zabić drozda (tom 1)
Tytuł oryginału:
To kill a mockingbird
Wydawnictwo:
Książka i Wiedza
Data wydania:
1973-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1973-01-01
Liczba stron:
389
Czas czytania
6 godz. 29 min.
Język:
polski
Tłumacz:
Zofia Kierszys
Tagi:
powieśc amerykańska rasizm przełom bestseller
Średnia ocen

                8,1 8,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Zabić drozda. Powieść graficzna Fred Fordham, Harper Lee
Ocena 8,0
Zabić drozda. ... Fred Fordham, Harpe...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 12 /grudzień 2018 Joanna Bator, Magdalena Bielska, Katarzyna Boni, Jarosław Dudycz, Natalia Fiedorczuk, Darek Foks, Katarzyna Kazimierowska, Sam Knight, Berenika Kołomycka, Joanna Lech, Harper Lee, Renata Lis, Michał Paweł Markowski, Jan Mazur OSPPE, Wojciech Nowicki, Tomasz Pindel, Patrycja Pustkowiak, Agata Romaniuk, Dariusz Rosiak, Marcin Wicha, Marta Zabłocka
Ocena 7,4
Pismo. Magazyn... Joanna Bator, Magda...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,1 / 10
226 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
870
686

Na półkach: ,

Głębokie Południe, mała społeczność, niepokoje społeczne lat 30-tych, a w tym wszystkim tkwi mała dziewczynka. Powiedzieć, że „Zabić drozda” to powieść o tolerancji i rasizmie byłoby zbyt dużym uproszczeniem i spłyceniem bogatej treści dzieła. W opowieści małej dziewczynki, między wierszami uważny czytelnik odnajdzie wiele poruszających kwestii, również takich o znaczeniu uniwersalnym. Czasami się zdarza, że nie fabuła, a treść, czy też przesłanie jakie niesie z sobą dana powieść odgrywa kluczową rolę. Paradoksalnie aspekt refleksyjny powieści jest bardziej znaczący niż sama fabuła. Powieść, która skłania czytelnika do głębszych przemyśleń, powinna być nie czytana, lecz wraz z kolejnymi stronami „smakowana”.

Powieść zaczyna się beztrosko – dziesięcioletni Jem i jego młodsza siostra Jean Louise, zwana Smykiem, dzieci owdowiałego adwokata Atticusa Fincha, spędzają słodkie dni swojego dzieciństwa w małym miasteczku Maycomb na amerykańskim Południu. Towarzyszy im mieszkający w wakacje u ciotki Dill. Wkrótce dni beztroski kończą się – ojciec Jema i Skauta zostaje obrońcą Toma Robinsona, Murzyna oskarżonego o zgwałcenie biednej białej dziewczyny, Mayelli Ewell. Szanse na powodzenie – niezależnie od tego, jak było naprawdę i jak przebiegnie rozprawa – są niewielkie ze względu na powszechną i gorącą niechęć wobec czarnych. Dla Atticusa jednak jest to kwestia honoru i mimo ryzyka, na jakie naraża siebie i dzieci, całym sercem angażuje się w tę trudną sprawę.

Czytelnik obserwuje prowincjonalną społeczność i śledzi wydarzenia oczami córki adwokata mającej sześć, siedem a następnie osiem lat. Smyk przygląda się postępowaniom ojca oraz reszty mieszkańców Maycomb. Poznaje strukturę i moralność wspólnoty, w której żyje. Z jednej strony nasza bohaterka nie jest obserwatorem doskonałym, gdyż wielu kwestii nie rozumie, z drugiej strony dysponuje czymś istotnym, co z wiekiem ginie u każdego dorosłego, a mianowicie dziecięcą świeżością spojrzenia. Jednakże czytelnik znający tło obyczajowe i historię przemian zachodzących na amerykańskim południu, odbiera treści zawarte między wierszami powieści i układa z nich opowieść jeszcze głębszą i być może jeszcze bardziej poruszającą.

Ze względu na wątek Toma Robinsona „Zabić drozda” zasłynęło jako powieść o rasizmie. I słusznie, bowiem Harper Lee opowiadając historię zgnębionego Murzyna niezwykle przejmująco opisała sytuację czarnych w latach 30., na amerykańskiej prowincji. Nie sądzę, aby czytelnik czytając relację z procesu pozostał niewzruszony wobec jawnej niesprawiedliwości. W pewien sposób w tym fragmencie powieści uwidacznia się pewien paradoks. Otóż to dzieci okazują się tymi, którzy widzą najwięcej i najjaśniej. Sprawiedliwość pojmują w najprostszy sposób i nie mogą się pogodzić z tym, co widzą na rozprawie. Cóż wiele napisano słów w tej kwestii. Jaki był świat w tamtym okresie mniej lub bardziej wiemy. Duże uznanie dla autorki, że w pewien sposób „zamroziła” klimat tamtych lat na kartach powieści.

„Zabić drozda” niesie w sobie o wiele więcej. Jest tu i mowa o dorastaniu, o uczeniu się świata i utracie niewinności, o odnajdywaniu się w roli kobiety, o ludzkiej dwulicowości i hipokryzji, wreszcie – o szeroko pojętej odmienności, głęboko skrywanych emocjach, samotności. Dodatkowo, choć książka porusza temat podstawowych wartości, w obliczu których ciężko jest mówić o kompromisach, niewiele jest w niej czarno-białych postaci. Choć dzieci nierzadko tak właśnie wolałyby postrzegać mieszkańców swego miasta, uczą się dostrzegać dobro ukryte głęboko w zgorzkniałych sąsiadach i przyswajają sobie podstawową zasadę: nie zrozumiesz drugiej osoby jeśli „nie wejdziesz w jego skórę i nie pożyjesz w niej trochę”. Jednakże nad tymi wszystkimi kwestiami przebija się jedna szczególna, a mianowicie pochopna ocena drugiego człowieka. Oczywiście nigdy nie zrozumiemy w pełni drugiej osoby, ale chociażby najmniejsza próba zmienia nasz punkt widzenia. Wynika to z pewnego mankamentu ludzkiej natury, który świetnie obrazuje cytat „zamknięte sądy ludzkich serc”. Wydawać by się mogło, że autorka snuje pesymistyczną wizje ludzkiej natury, jednak ostatni dialog między ojcem a córką daje pewną nadzieję: „Atticus, on był naprawdę porządny(…)” . „Przeważnie, Smyku, ludzie okazują się tacy, kiedy w końcu ich zobaczymy”. Nic dodać nic ująć.

Ostatnia kwestia dotyczy drozda. Drozd to każde niewinne stworzenie, którego nie wolno krzywdzić. Oczywiście na pierwszy plan wysuwa się Tom Robinson. Jednakże takim drozdem jest również każda nieszczęśliwa, złamana przez życie jednostka. Można wysnuć jedno przewodnie przesłanie – zabijając drozda dokonujemy niewybaczalnego grzechu, ponieważ zabijamy drozda w nas samych. Pochopny osąd „zabija” niewinność drugiego człowieka, a tym samym „zabija” naszą niewinność.

Wspaniała lektura, którą można zaliczyć do obowiązkowych w każdym wieku. Powieść, która zmusza czytelnika do przemyśleń, fragmenty, które pozostają w pamięci i problematyka, która nie powinna być obojętna dla nikogo, sprawiają, że taka książka jest godna uznania. Cóż drodzy współczytelnicy, pozostaje wam dowiedzieć się, czemu nie wolno zabijać drozdów … .

Głębokie Południe, mała społeczność, niepokoje społeczne lat 30-tych, a w tym wszystkim tkwi mała dziewczynka. Powiedzieć, że „Zabić drozda” to powieść o tolerancji i rasizmie byłoby zbyt dużym uproszczeniem i spłyceniem bogatej treści dzieła. W opowieści małej dziewczynki, między wierszami uważny czytelnik odnajdzie wiele poruszających kwestii, również takich o znaczeniu...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    20 844
  • Chcę przeczytać
    19 950
  • Posiadam
    3 664
  • Ulubione
    1 606
  • Teraz czytam
    439
  • Chcę w prezencie
    310
  • Klasyka
    193
  • Literatura amerykańska
    150
  • 2018
    129
  • 100 książek BBC
    127

Cytaty

Więcej
Harper Lee Zabić drozda Zobacz więcej
Harper Lee Zabić drozda Zobacz więcej
Harper Lee Zabić drozda Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także