Zrób to, o czym marzysz

The Aladdin Factor
83-7227-369-3
poradniki
Karol Cetlin

Daj coś, żeby coś otrzymać. Na ulicy jednego z chińskich miast ubogi żebrak Wu przez cały dzień podsuwał ludziom swą miseczkę, prosząc przechodniów o ryż albo inną jałmużnę. Pewnego dnia zobaczył, że ulicą nadciąga wspaniały orszak. Na jego czele jechał sam cesarz w ozdobnej rykszy (pisownia z książki) i rozdawał poddanym podarunki. Żebraka ogarnęła niezmierna radość. Oto moja wielka szansa...

Daj coś, żeby coś otrzymać.

Oto moja wielka szansa - pomyślał sobie. - Zaraz dostanę wspaniały dar.

I zatańczył z radości. Gdy cesarz się zbliżył, Wu skwapliwie podsunął swoją miseczkę, ale władca, zamiast coś mu dać, sam poprosił żebraka o dar. Biedny Wu był bardzo rozczarowany i zbity z tropu. Sięgnął do miseczki i mrucząc coś z niezadowoleniem wręczył cesarzowi dwa najmniejsze ziarnka ryżu, jakie w niej znalazł. Cesarz pojechał dalej.

Przez cały dzień Wu zrzędził i narzekał. Przeklinał cesarza, nie oszczędzał Buddy, opryskliwie traktował wszystkich, którzy do niego się odezwali. Niewielu ludzi się zatrzymało, żeby do niego przemówić albo wrzucić garść ryżu do jego miski.

Gdy wieczorem Wu dotarł do swej nędznej chaty i opróżnił miseczkę, znalazł w niej dwie grudki złota dokładnie wielkości ziaren ryżu, które dał cesarzowi."

Książkę czyta się jednym tchem, urzeka swoimi opowieściami, które przeplatają się z opowiastkami z życia wziętego. Warto do niej po jakimś czasie wrócić, znowu odkrywa się coś nowego na co wcześniej nie zwróciło się uwagi.

charu | 2017-01-18
Przeczytana: 18 stycznia 2017

Pierwsza myśl jaka pojawiła się w mojej głowie to ta, że opis książki znanego mi już wcześniej Jacka Canfielda (towarzysza nie znałam) w serwisie LC jest niestety mało zachęcający. A szkoda bo książka zasługuje na wiele więcej. Cóż chyba należy się wreszcie przyznać, że od momentu otrzymania "Sekretu", moja fascynacja określonym sposobem myślenia stale się pogłębia. Jeśli zdarzają się jakieś momenty zwątpienia, od razu szukam czegoś co skieruje mnie ponownie na właściwe tory. Książka nie jest tylko rozwinięciem zdania (skądinąd słusznym), że jeśli damy coś od siebie to i otrzymamy a jest świetnym
dziełem na temat tego skąd biorą się nasze lęki przed proszeniem i otrzymywaniem tego na czym nam najbardziej zależy.
Proszenie, odkrycie się, wydobycie na światło własnej niewiedzy. Czy nie kojarzy się nam to czasem ze słabością? A już nie do pomyślenia rozpłakać się w kinie! (Dzięki Ci Boże za ciemności). Czym innym jest pofolgowanie sobie np. w kinie a czym innym w miejscu pracy....

boseti | 2013-01-13

Książka niesłychanie wyczerpująco porusza temat "proszenia" co czyni ją wyjątkową. Proszenie ułatwia życie, pomaga osiągnąć każdy cel, tylko trzeba mieć odwagę i trzeba umieć to robić. Książka ciekawie napisana, sporo przykładów, tak naprawdę wprawny czytelnik dostrzeże dużo elementów z Prawa Przyciągania (nastawienie na sukces, pewność realizacji prośby) dobra lektura, polecam.

potulna | 2015-12-30

Miłe zaskoczenie. Książka poświęcona proszeniu. O tym w jaki sposób i jak prosić. Jednak najwartościowsze w książce jest fakt, że zawiera bardzo wiele historii z życia. Dzięki nim widzimy jaka wielka moc ma prośba. Dzięki umiejętności proszeniu nawet rzeczy nie możliwe staja się możliwe.

renavera | 2014-08-27
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Poradniki

Typowo amerykański poradnik "jak żyć". Przesycony amerykańskim optymizmem w duchu "wszystko jest możliwe, wystarczy tylko chcieć". Może to być książka pomocna dla osób, które mają problemy z samooceną, co wśród Polaków wydaje się być dość powszechne. Ciekawa jest koncepcja zastosowania baśni o Alladynie jako motywu przewodniego, wiążącego poszczególne części książki. W książce pojawiają się też odwołania do fragmentów Biblii, szczególnie do tych mówiących o sile wiary. Książka może pomóc czytelnikom w drodze ku rozpoznaniu własnych potrzeb i znalezieniu sposobu na osiągnięcie zamierzeń. Chociaż, przyznaję, ja czytałam ją z mieszanymi uczuciami i bardzo często podczas tej lektury mój sceptycyzm podnosił głowę i odzywał się donośnym głosem. Książka zawiera wiele historii "z życia wziętych", ale w przypadku lektur tego typu trzeba treść i porady w nich zawarte dostosować do własnych potrzeb i realnych okoliczności, do swojego osobistego życia. Dla mnie była to książka do przeczytania...

Karol Cetlin | 2010-06-15
Przeczytana: 15 czerwca 2010

Książkę skończyłem jakąś godzinę temu. Biorąc rady autorów do serca można wiele się z niej nauczyć. W szczególności o tym jak prosić i o co prosić, ponieważ głównie na tym skupia się ta książka. Osobiście nie przeczytałem jeszcze pozycji która głównie uczy prosić, więc sporo się z niej nauczyłem, jednak inne rzeczy o których pisali autorzy już wcześniej znałem, gdybym nie ten fakt dałbym 4 na 5 gwiazdek.

Książka nie powala na kolana, jednak gorąco POLECAM!

letenchantme | 2016-12-25
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2016
Przeczytana: 25 grudnia 2016

Jeżeli sądzisz, iż to kolejna pozycja z kanonu wszystkich, tak modnych teraz, „kołczowych” poradników i coś w stylu „mejk lafj biutiful”, to masz całkowitą rację. ALE. W odróżnieniu od wielu tego typu książek, w mojej skromnej opinii, znajdziemy tutaj naprawdę rozsądną gadaninę, której celem nie jest bycie nie wiadomo jak modną i chwytliwą, lecz która rzeczywiście może wpłynąć na to, jak postrzegamy otaczający nas świat oraz ludzi.

Paula Dąbrowska | 2010-08-24

świetna , jak realizować marzenia :)

Joanna | 2010-07-13

Świetna książka, czyta się ją bardzo szybko. Jest to typowy poradnik.
Na pewno bedę do niej wracać.

kingak | 2010-12-21
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 07 grudnia 2010

Inspirująca do zmiany

Aleksandra | 2013-04-07
Na półkach: Chcę przeczytać, Posiadam

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Tą książkę polecił mi Tata, przekonany o moich ambicjach, a co za tym idzie - uporczywej nieśmiałości.
Czytając ten poradnik czuję się, jakbym ważyła 100kg i miała od razu przejść na dietę. Jednak prawda jest taka, że jeszcze nie próbowałam zawalczyć ze swoim brakiem pewności siebie, ani o marzenia i pragnienia.
Nie mam jeszcze całej lektury za sobą. Po stu przeczytanych stronach mogę stwierdzić, że pomaga, motywuje. Bo przecież to zebrane historie z życia wzięte... aż czasami trudno w to uwierzyć, jak dzięki własnej świadomości możemy budować szczęście.
Cieszy mnie spora ilość przydatnych cytatów, które sobie zapisuję. :)