Procesy migracji w społeczeństwie otwartym. Perspektywa edukacji międzykulturowej

Wydawnictwo: Trans Humana
978-83-61209-30-0
migracja, społeczeństwo
Pistacia

red. Jerzy Nikitorowicz, Dorota Misiejuk Spis treści Wstęp I. PERSPEKTYWA HISTORYCZNA W KSZTAŁTOWANIU SIĘ WSPÓLNOT Elwira J. Kryńska Migracje jako zjawisko historyczne Andrei Harbatski Kształtowanie się tożsamości kulturowej staroobrzędowców na ziemiach białoruskich Lidia Burzyńska-Wentland Migracje a konstruowanie społeczeństwa obywatelskiego z udziałem mniejszości narodowych i etnicznych...

red. Jerzy Nikitorowicz, Dorota Misiejuk

Spis treści

Wstęp

I. PERSPEKTYWA HISTORYCZNA W KSZTAŁTOWANIU SIĘ WSPÓLNOT

Elwira J. Kryńska
Migracje jako zjawisko historyczne
Andrei Harbatski
Lidia Burzyńska-Wentland
Migracje a konstruowanie społeczeństwa obywatelskiego z udziałem mniejszości narodowych i etnicznych w województwie pomorskim po drugiej wojnie światowej i w okresie transformacji ustrojowej
Grażyna Olszewska-Baka
Utrata wspólnoty i dramat migracji Żydów białostockich
Elżbieta Chromiec
Organizacje mniejszości żydowskiej we Wrocławiu - historia i ewolucja
Anna Józefowicz
Więziotwórcza rola matki podczas emigracji początku XX wieku i w okresie międzywojennym
Adela Kożyczkowska
Polityczność a upolitycznienie: edukacyjne praktyki mitu założycielskiego (tradycji)

II. MIGRANCI WOBEC WSPÓLNOT ZASTANYCH

Jolanta Miluska
Migranci wobec wspólnoty zastanej: strategie radzenia sobie z dyskryminacją
Włodzimierz Lukiewicz
Społeczeństwo a migranci – problemy stare i nowe
Tadeusz Miluski
Migracje jako zjawisko demograficzne współczesnej Europy
Andrzej Sadowski
Społeczne koszty migracji zagranicznych z perspektywy regionów peryferyjnych
Rafał Piwowarski
Migracje – kontekst nie tylko edukacyjny
Wiktor Rabczuk
Budowanie spójności społecznej w Unii Europejskiej w warunkach migracji
Bartłomiej Walczak, Ewa Kozdrowicz, Elżbieta Bielecka
Społeczne i pedagogiczne skutki migracji poakcesyjnych
Michał Balicki
Imigranci w wielokulturowym środowisku pracy
Przemysław Paweł Grzybowski
Produkt, czy sprzedawca? – Edukacja międzykulturowa a migracje zarobkowe i kontakty biznesowe
Agata Butarewicz
Uchodźcy czeczeńscy wobec wspólnoty zastanej w Białymstoku
– studium empiryczne

III. MIĘDZY INTEGRACJĄ A MARGINALIZACJĄ

Krystyna M. Błeszyńska
Polscy Amerykanie – o strategiach wrastania w warunkach niejednorodności kulturowej
Ewa Ogrodzka-Mazur
Między integracją a marginalizacją. Doświadczanie stresu akulturacyjnego przez polskie dzieci w niemieckiej szkole
Irena Parfieniuk
Między marginalizacją a integracją. Wybór jednostkowych strategii akulturacyjnych i ich uwarunkowania
Marzena Rusaczyk
Migranci i ich sposoby radzenia sobie z sytuacją imigranta w perspektywie stygmatu społecznego. Implikacje dla problematyki kreowania wspólnoty i potrzeby edukacji międzykulturowej
Elżbieta Czykwin
Odmienne konsekwencje emigracji matek i ojców dla rodzin pozostających w kraju. Prezentacja wstępnych wyników badań
Monika Winiarska
Motywacje migracji ludzi młodych w ramach wolontariatów zagranicznych na przykładzie Międzynarodowego Wolontariatu Don Bosco (MWDB)
Beata Boćwińska-Kiluk
Przeżycia dzieci migrantów – głos z gabinetu psychoterapeutycznego
Katarzyna Gajek
Wspólnota Świadków Jehowy na Dolnym Śląsku jako grupa stygmatyzowana
Marta Šaranović
Naturalizacja imigrantów jako projekt edukacyjny. Amerykańskie i australijskie starania na rzecz integracji kulturowej
Magdalena Andryszewska
Problemy adaptacji kulturowej uchodźców czeczeńskich na przykładzie ośrodka dla uchodźców w Białymstoku
Anna Młynarczuk
Dylematy integracji dzieci czeczeńskich w kontekście sytuacji szkolnej

karmela | 2011-06-20
Na półkach: Teraz czytam