The brat's tale
978-83-7469-775-0
Pistacia

Opowieści środkowoeuropejskie to pięć esejów Lawrence’a Weschlera opublikowanych w latach 1986–1998. Autor, zafascynowany zwłaszcza polityką i sztuką, w sposób niezwykle plastyczny kreśli sylwetki takich postaci jak Roman Polański, Jerzy Urban, Art Spiegelman (wybitny grafik, autor komiksowej historii Holocaustu), Jan Kavan (działacz czechosłowackiej opozycji antykomunistycznej, później minister spraw zagranicznych Republiki Czeskiej) oraz Nicolas Slonimsky (zmarły niedawno muzyk i leksykograf).

Rozmowy prowadzone z bohaterami opowieści i osobami, które się z nimi prywatnie czy też zawodowo stykały, ukazują, jak wielki wpływ na dalsze życie – osobiste i zawodowe – wywierają traumatyczne przeżycia z okresu dzieciństwa. W ich zawikłanych życiorysach odbijają się jak w lustrze skomplikowane dzieje tej części Europy.

[opis wydawcy]

monk | 2014-11-01