Dziewczyna z wybrzeża

Seria: Złota Seria
Wydawnictwo: Amber
Gadis pantai
egzotyka, życie, Indonezja

Dziewczyna z rybackiej wioski zostaje wydana za mąż za arystokratę, zostawia wszystko co znała i kochała. Jej życie wypełnia materialne bogactwo, przypłaca to zamknięciem w "złotej" klatce, które popycha ją do bolesnych decyzji.

takisobiejac | 2014-01-26
Przeczytana: 26 stycznia 2014

Przed rozpoczęciem czytania danej książki z reguły nie czytam treści. Tzn. czytam tylko w przypadku polskich pisarzy, z reguły rezygnując z lektury. Natomiast każdy nasz przekład dzieł azjatyckich, afrykańskich, karaibskich, afroamerykańskich biorę w ciemno! Zawiodę się (co zdarza się niezmiernie rzadko) to trudno. Ale ileż jest przyjemności gdy książka okazuje się naprawdę bardzo dobra. Moje wewnętrzne zadowolenie psuje wtedy tylko świadomość tego, że olbrzymia część polskich czytelników zasypywana jest błyszczakami typu Coben, Grisham, Koontz czy Nora Roberts, niewielu ma szansę zwrócić uwagę na dzieła pisarzy nieanglosaskich.
Ale wracając do początku mej opinii - nie czytam streszczeń i jak się okazało w przypadku "Dziewczyny z wybrzeża" był to strzał w dziesiątkę! Bo epilog spowodował, że zmieniłem swoją ocenę książki z 9 na 10!
Cała historia dziewczyny z nadmorskiej wioski jest bardzo ciekawa. Momentami może nieco sztampowa, ale gdy poznamy koniec... no właśnie, nie ma co...

EmaxDomina | 2016-04-01
Przeczytana: marzec 2016

Ciekawostka. Egzotyczna historia z Jawy początku XX wieku. Bardziej niż perypetie bohaterki zajmujące jest tło społeczne i historyczne tego regionu. Autor przez wiele lat nominowany do nagrody Nobla - chyba jednak słusznie jej nie dostał

żabka | 2015-05-29
Przeczytana: 29 maja 2015

Bardzo ciekawa opowieść o tym jak uszczęśliwianie kogoś na siłę może nie wyjść na dobre... Szkoda, że reszta została zniszczona, bo autor bardzo dobrze rozwinął fabułę.

Dar | 2016-09-03
Na półkach: Klasyka, Świat, Przeczytane
Przeczytana: 02 października 2016

Świetna książka! Bardzo polecam, każdemu.

Natanna | 2012-12-15
Przeczytana: 2012 rok

Autor przedstawia dzieje swojej babki - biednej dziewczyny z rybackiej wioski, która staje się nałożnicą arystokraty. Ukazane są nierówności klasowe w społeczeństwie azjatyckim oraz sytuacja kobiet podporządkowanym mężczyznom.

Katarzyna Mańkowska | 2016-09-21
Agula | 2016-06-13