Zwiastun burzy

Tłumaczenie: Katarzyna Krawczyk
Cykl: Trylogia Magicznych Burz (tom 1)
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Storm Warning
837150442X

Pierwsza część trylogii "Magiczne burze". Autorka, znana w Polsce z cyklu "Magiczne wiatry", powraca do zagrożonego zarazą Valdemaru, którego królowa Selenay próbuje wynegocjować niepewny sojusz z odwiecznym wrogiem, Karsem. Obydwu stronom zagrażają dwaj potężni wrogowie, dlatego wspomniany sojusz i wspólna walka wymagać będą zjednoczenia wszystkich sił i pokonania narosłych przez wieki uprzedzeń ... Polecamy także inne książki o Heroldach Valdemaru.

aredhela | 2015-06-06
Przeczytana: 06 czerwca 2015

Autorka mnie zaskoczyła. Myślałam, że wiem, na co położony będzie ciężar w fabule pierwszego tomu ostatniej trylogii z serii o Valdemarze. Z zakończenia poprzedniej części wynikało, że kolejnym, jeszcze większym przeciwnikiem do pokonania, będzie Imperium, i nawrót do początków istnienia samego Valdemaru. A tu niespodzianka :) Owszem, konflikt jest bardzo widoczny, nawiązanie też, ale bohaterowie muszą się zmierzyć z czymś o wiele starszym i groźniejszym. Bohaterowie znani i nieznani, a już świetnym zabiegiem jest wprowadzenie opowieści z perspektywy rodowitego Karsyty. To też dodało świeżości serii, ponieważ do tej pory Karsyci występowali jako nieprzejednani i odwieczni wrogowie Heroldów. Tym razem miłość postawiona jest trochę z boku, natomiast na pierwszy plan wysunięte są narodziny przyjaźni między dwojgiem bohaterów oraz ich dojrzewanie psychiczne i emocjonalne.
Czyli nie sposób się nudzić, zakończenie pozostało otwarte i kolejny, przedostatni już niestety, tom serii czeka...

Karlan | 2015-09-23

Dla zagorzałych fanów Mercedes Lackey i ciekawych dalszych losów bohaterów jej poprzednich książek - co prawda znajomość poprzednich odsłon cyklu o heroldach nie jest wymagana, żeby zrozumieć to, co dzieje się w tej części, gdyż wszystkie najistotniejsze kwestie zostały wytłumaczone, ale bez pewnej wiedzy o tym, co działo się wcześniej czytelnik może mieć problem z połapaniem się w świecie przedstawionym i w relacjach pomiędzy postaciami.
Sam pomysł magicznych burz i sposobów radzenia sobie z nimi jest bardzo ciekawy i oryginalny. Autorka jednak tradycyjnie dla siebie skupia się przede wszystkich na przeżyciach wewnętrznych bohaterów i ich interakcjach z innymi postaciami. Tym razem również do akcji wprowadzone zostają zupełnie nowe postacie, z których perspektywy poznajemy całą historię. Jest to ze strony autorki zabieg, który powoduje pewne "odświeżenie". Jednocześnie wszyscy bohaterowie poprzednich części powracają, by brać aktywny udział w wydarzeniach.
To, co mi się niezbyt...

sav | 2010-06-14

Końcówka sagi zaczyna powoli narzucać się z filozoficzną stroną rozważań autorki, co przytłacza i spowalnia akcję. Nowi bohaterowie mi niezbyt przypadli do gustu, za to starych jest nieco zbyt mało, żeby można się było nacieszyć. Nic odkrywczego.

Fjefjor | 2017-01-20
Anel | 2017-01-17