Okładka książki „Staram się ratować każdego”

„Staram się ratować każdego”

Autor:
wydawnictwo
RYTM Agencja
historyczna
typ
papier
7.33 (6 ocen i 3 opinie)

Opis książki

Niewielu było niemieckich żołnierzy i oficerów, którzy podczas II wojny światowej narażali się, żeby ratować niewinnych ludzi: wystawiali fałszywe zaświadczenia, udzielali protekcji, dostarczali potrzebującym żywności... Takim oficerem był Wilm Hosenfeld, który przez wiele lat pomagał przetrwać wielu prześladowanym Polakom i Żydom. Początkowo nie był ani antynazistą, ani pacyfistą. We wrześniu 1939 r., jako członek NSDAP, wierzył, że wyrusza na sprawiedliwą wojnę. Straszne przeżycia, jakich doświadczył w Polsce, gdzie jako komendant obozu jenieckiego w Pabianicach, a następnie organizator imprez sportowych Wehrmachtu w Warszawie obserwował z bliska zbrodnicze poczynania okupantów, wstrząsnęły sumieniem tego głęboko wierzącego katolika. To dzięki pomocy Hosenfelda ocalał z zagłady Władysław Szpilman, polsko-żydowski kompozytor, jego losy stały się po latach kanwą głośnego filmu Romana Polańskiego Pianista. Dziennik i listy do rodziny ujawniają wewnętrzne dylematy i ewolucję poglądów niemieckiego oficera, który w czasach zła i pogardy dawał świadectwo swojemu człowieczeństwu.

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Polecamy

Opinie czytelników
Alicja | 2013-12-25
Przeczytana: listopad 2013

Po książkę "Staram się ratować każdego" sięgnęłam po przeczytaniu wspomnień Władysława Szpilmana. Szczerze mówiąc, mimo ogromnych chęci, trudno było mi się za nią zabrać. To jedna z tych lektur, których nie można przeczytać ot tak, w kilka dni. Aby wczuć się w całą sytuację, czytałam ją tylko wtedy, kiedy miałam wystarczająco dużo czasu oraz nic mnie nie rozpraszało. Nie wyobrażam sobie, aby przejść przez nią w słoneczny dzień, "na szybko". To są moje warunki, ale wiadomo, że każdy podchodzi do tego inaczej.
Ta książka zdecydowanie różni się formą od pozostałych. Przez to, że czytamy listy, wojna wydaje się nam bardziej wiarygodna. Każde skreślenie czy pomyłka została odnotowana w przypisach, tak więc jest ich naprawdę dużo. To powoduje, że trzeba mieć na nią czas, aby spokojnie czytać każdy przypis, wracać do listów, do których odsyła nas tłumacz. To wszystko sprawia, że przez chwilę jest się w zupełnie innym świecie.

To ciekawe uczucie, wkraczać w tak imtymną sferę czyjegoś życia po...

Waszka | 2013-03-11
Przeczytana: 2008 rok

"Dlaczego mięso w Niemczech jest takie drogie i nieosiągalne? Woły są w rządzie, świnie w partii, a barany na froncie."

To dowcip na który powołuje się autor pamiętników komentując sytuację na froncie na początku 1944 roku. Z listów Hosenfelda wyłania się obraz Polski widziany oczami najeźdźcy. Dowiadujemy się jak niemiecki oficer oceniał wojnę w której brał udział. Ocena ta nie zawsze była jednoznacznie potępiająca. Analiza jego prywatnej korespondencji ukazuje człowieka, który z jednej strony był pod dużym wrażeniem geniuszu Hitlera, a z drugiej czuł się zawstydzony okrucieństwem jakiego Niemcy dopuszczali się wobec Polaków i Żydów.

Bardzo ciekawa lektura. Polecam.

| 2013-01-22
Przeczytana: styczeń 2013

Nie wiem od czego zacząć... Cóż, przyznać muszę, że to najlepszy zbiór listów jaki został kiedykolwiek opublikowany. Autor - Wilm Hosenfeld jako świadek wydarzeń opisuje swe odczucia działań wojennych a także osobistych rozterek przy tym zadając sobie pytanie czy wszystko to dzieje się w słusznej wierze. Listy są dowodem, że istniał człowiek będący poniekąd pod wpływem narzuconej ideologii ale z biegiem czasu zaczął zmieniać zdanie. Nie chciałbym zdradzać za wiele bo to należy przeczytać. Masa przypisów i wyjaśnień. Dla tych co interesują się drugą wojną światową pozycja wręcz obowiązkowa. Polecam!

neniaa | 2013-12-31

Kalendarium literackie
  • Ray Bradbury
    94. rocznica
    urodzin
    Książki są po to, by nam przypominać, jacy z nas durnie.
  • Jan Tomkowski
    60. rocznica
    urodzin
    Najprościej mógłbym powiedzieć, że książki otwierają świat: są duchowym bogactwem, szczeblem do kariery, narzędziem rozwoju intelektualnego, źródłem wiedzy. Ale książki są również niebezpieczne. Dlatego równie słuszne wydaje się twierdzenie, że książki świat w jakiś sposób zamykają. Kto raz wszedł d... pokaż więcej
  • Jerzy Jarzębski
    67. rocznica
  • Annie Proulx
    79. rocznica
    urodzin
    Między tym, co wiedział, a tym, w co starał się wierzyć, istniał pewien rozziew, ale nic na to nie można było poradzić, a jeśli nie można czegoś zmienić, trzeba z tym żyć.
  • Peter James
    66. rocznica
    urodzin
    Nic nie trwa wiecznie. Trzeba cierpliwie czekać na właściwy moment, a prędzej czy później dostanie się wielką szansę. Tak jak w przyrodzie. Najwięksi drapieżnicy są też najbardziej cierpliwi.
  • Ladislav Klíma
    136. rocznica
    urodzin
    Czyż człowiek bardziej od czegokolwiek co przynależy rzeczywistości nie kocha cieni, iluzji, widm?
  • Jan Kochanowski
    430. rocznica
    śmierci
    Wy, którzy pospolitą rzeczą władacie, A ludzką sprawiedliwość w ręku trzymacie, Wy mówię, którym ludzi paść poruczono I zwirzchności nad stadem bożym zawierzono: Miejcie to przed oczyma zawżdy swojemi, Żeście miejsce zasiedli boże na ziemi, Z którego macie nie tak swe własne rzeczy, Jako wszyt... pokaż więcej
  • Lucjan Szenwald
    70. rocznica