Mury w Ravensbrück

Wydawnictwo: Młodzieżowa Agencja Wydawnicza
obóz koncentracyjny
historyczna
Izabela

Opowieść o postawie i działalności grupy polskich harcerek w Ravensbruck, zorganizowanych w konspiracyjnej drużynie "Mury" pod przewodnictwem harcmistrzyni Józefy Kantor, choc podana w formie zbeletryzowanej narracji, jest prawdą.

Jeżynka | 2016-02-09
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 08 lutego 2016

Fascynację literaturą obozową przeżywałam we wczesnej młodości i czytałam wtedy bardzo dużo książek ukazujących tamten tragiczny czas.
Obecnie sięgam po nią znacznie rzadziej gdyż każda taka lektura okupiona jest silnymi emocjami. Z wiekiem stałam się chyba wrażliwsza i muszę sobie takie pozycje dawkować.
Wpływ na to ma również fakt iż rodzina mojego męża została bardzo skrzywdzona w trakcie wojny a obozy koncentracyjną są teraz cząstką naszej rodzinnej przeszłości.

"Mury w Ravensbruck" to fabularyzowana opowieść o konspiracyjnej działalności drużyny harcerskiej "Mury" która uformowała się w tym żeńskim obozie koncentracyjnym. Jej przesłaniem było wcielać w życie ideały harcerski i nieść zorganizowaną pomoc wszystkim potrzebującym.
Przyznam że byłam ogromnie poruszona gdy czytałam te historię bo wydaje się rzeczą niemożliwą aby w tak nieludzkich warunkach myśleć i działać na rzecz innych często z narażeniem własnego życia.
Ta książka to hołd złożony wszystkim harcerkom...

Roman Fronczyński | 2017-04-01
Przeczytana: 01 kwietnia 2017

Prawdziwa historia polskich harcerek, które mimo codziennej walki o życie i godność ludzką potrafiły się zjednoczyć i pomagać sobie wzajemnie. Książka przedstawia obraz żeńskiego obozu pracy w Ravensbruck, w którym więźniarki mimo ciągłego upokorzenia oraz nieludzkich warunków życia pokazują jak przetrwać. Pocieszając się wzajemnie poświęcają to co tylko mają dla innych - często nieznajomych współtowarzyszek wciąż zachowując nadzieję wolności.
Mimo, że lubię czytać literaturę obozową, ta książka nie wciągnęła mnie tak jak inne. Jest nieco chaotycznie napisana i czasami nudna. Jednak są w niej momenty bardzo wzruszające takie jak śpiewanie patriotycznych pieśni ze łzami w oczach, co pokazuje jak mocno owe bohaterki miały w sercu wolność i suwerenność własnego kraju. Dla czytającego jest to prawdziwa lekcja historii, dlatego myślę, że powinna być to obowiązkowa lektura w szkole średniej.

Sooki | 2013-07-14
Przeczytana: lipiec 2013

"Mury w Ravensbruck" to książka,na którą składają się relacje byłych więźniarek obozu koncentracyjnego w Ravensbruck. Składa się ona z kilkunastu gawęd,w których pozbawione wolności kobiety przedstawiają swoje spojrzenie na wydarzenia dziejące się od 1939r. aż do wyzwolenia obozu w maju 1945r.
Życie w którymkolwiek obozie koncentracyjnym było wykończającą walką, która pochłonęła niezliczoną ilość istnień.W Ravensbruck,obozie dla kobiet,pewnego dnia w głowie jednej z więźniarek narodziła się myśl, aby w lagrze powstała konspiracyjna grupa harcerska(później nazwana "Mury").I tak z dnia na dzień coraz więcej przystępowało kobiet,które przed wywózką do obozu były harcerkami,ale również i takie które swoje przysięgi składało właśnie w Ravensbruck.
"Mury w Ravensbruck" to świadectwo determinacji w niesieniu pomocy, determinacji, poświęceniu często kosztem swojego życia.Nie oglądając się na siebie,pomagały tym którzy nie mieli tyle samozaparcia,aby nadal walczyć.

Goszarda | 2012-10-24

Przeczytałam książkę "sto lat temu" będąc nastolatką - do dzisiaj jestem pod wrażeniem i jestem wstrząśnięta. Nie rozumiem jak można było przeżyć takie piekło i potem normalnie żyć i funkcjonować..... być normalnym człowiekiem.....

Zielin | 2015-11-22
Przeczytana: 22 listopada 2015

Książka przedstawia losy kobiecego obozu koncentracyjnego w Ravensbruck pod Berlinem. Okrucieństwo i nienawiść panujące w placówkach tego typu opisano już w wielu książkach. Ta pozycja jest jednak wyjątkowa. Przedstawia niezłomność, walkę o godność i przetrwanie. Udowadnia, że najlepszą odpowiedzią na nieludzki terror jest bezinteresowność i oddanie drugiemu człowiekowi, przedkładanie dobra potrzebujących ponad własny interes. Czytając tą książkę, dokładasz własną cegiełkę do muru, który zaczęły budować bohaterki tej opowieści.

Helena | 2014-03-11
Przeczytana: 2009 rok