Rosja w 20 stuleciu

Rosja w 20 stuleciu
83-240-0086-0
Rosja XX wiek
Ida

Historia Rosji od rewolucji 1905 roku do prezydentury Władimira Putina. Żywo, z publicystyczną werwą napisane dzieło odsłania mroczne, najgłębiej skrywane fakty i epizody z dziejów budownictwa komunistycznej utopii, która pochłonęła dziesiątki milionów istnień ludzkich. Czytelnik znajduje tu historię Czeka w jej kolejnych wcieleniach, NKWD, KGB, procesów, czystek, paroksyzmów terroru i...

Historia Rosji od rewolucji 1905 roku do prezydentury Władimira Putina.

Żywo, z publicystyczną werwą napisane dzieło odsłania mroczne, najgłębiej skrywane fakty i epizody z dziejów budownictwa komunistycznej utopii, która pochłonęła dziesiątki milionów istnień ludzkich. Czytelnik znajduje tu historię Czeka w jej kolejnych wcieleniach, NKWD, KGB, procesów, czystek, paroksyzmów terroru i okresów panowania kolejnych Genseków, a następnie rozpadu imperium i budowania zrębów nowoczesnego państwa z jego demokratycznymi instytucjami i gospodarką rynkową.

alexanderson | 2012-01-07
Przeczytana: 2001 rok

Skrócona i nieco przeredagowana wersja książki "Narodziny i upadek Imperium. ZSRR 1917-1991", wypuszczona na rynek zamiast jej drugiego wydania. Szkoda, bo wypadło kilka smakowitych ustępów i danych, ale i tak świetnie się czyta...

Adrian | 2013-10-21
Przeczytana: 21 października 2013

Książka interesująca, z dużą ilością informacji odnośnie polityki, prawa, ustroju, gospodarki ZSRS i różnego rodzaju mrożących krew w żyłach historii. Według mnie autor używa zbyt dużej ilości naukowego słownictwa, przez co książka jest trudna w odbiorze. Osoba sięgająca po tą publikację po paru stronach może się zrazić. Zdarzyło mi się czytać stronę, z której kompletnie nic nie rozumiałem i dopiero po sprawdzeniu kluczowych wyrażeń dany rozdział stawał się jaśniejszy.

Rafraf | 2016-06-07

Podstawowa lektura dla zainteresowanych historią Rosji (XX wiek). Obejmuje okres od przejścia z ustroju caratu do systemu władzy bolszewickiej po rządy Putina. Mimo iż ma charakter podręcznikowy zawiera nie tylko podstawowe fakty, ale również wiele ciekawostek, dzięki czemu bardzo dobrze się ją czyta. Jedynym mankamentem, jak dla mnie, jest brak na końcu książki bibliografii (poszczególne pozycje pojawiają się jedynie w przypisach).

klementyna026 | 2016-06-20
Zuzanna | 2015-10-15