Narodziny i upadek imperium. ZSRR 1917-1991

83-7006-456-6
ZSRR, hisoria, Rosja
historia
Wiórek

Książka ta jest pierwszą próbą objęcia całokształtu zjawisk, składających się na swoisty fenomen Związku Radzieckiego.

źródło okładki: www.antykwariatnws.pl

Wiórek | 2011-02-11
Przeczytana: 11 lutego 2011

Czasy ZSRR to coś, co ciągnie człowieka jak magnes. Po przeczytaniu jednej książki o tym irracjonalnym okresie od razu sięgasz po drugą. Ta fatalna 'miłość' do ZSRR przejawia się chyba najlepiej w tym, że jestem w stanie czytać o jego historii nawet mając grypę. Cóż. Do łatwych i przyjemnych lektur ta książka nie należy. Bo za pustosłowiem terminów rodem z nowomowy (tj.: 'realny socjalizm' i inne tego typu zawirowania ustrojowe) kryje się ludzka tragedia. Kolektywizacja, donosy, katastrofy (jak ta w Czarnobylu), głód, marnotrawstwo surowców, głód, nieudolność władzy, rozbudowana biurokracja i jeszcze raz głód, to patologie z którymi każdego dnia zmagały się miliony ludzi. A to wszystko w imię proletariackiej wolności (choć proletariuszy jakoś do 'Szturmu na Pałac Zimowy' nie ciągnęło). Mesjanizm Rosji radzieckiej/ sowieckiej był jeszcze tragiczniejszy w skutkach; wiele narodów takich jak: Białorusini, Litwini, Estończycy, Ukraińcy, Czeczeni, Kazachowie, Tatarzy i mniejsze grupy...

Logun | 2015-12-11
Na półkach: Historia, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 23 października 2015

Bardzo dobra synteza historii i upadku Sojuza. Książka która z powodzeniem może służyć za podręcznik akademicki pod kątem zawartych informacji jest napisana w sposób lekki i przyjemny jak na taką lektuę, nieraz z celnym i ironicznym komentarzem autora co także traktuję jako plus. Mamy tu też opis wielu absurdów i zbrodni i na których budowane było ZSRR. Książka podzielona na okresy rządzenia według pierwszych sekretarzy - sposób prosty i logiczny jednocześnie podkreślający iż dzierżyli oni władzę absolutną i to od nich zależała niemal w całości polityka imperium.

StaszekPorazka | 2015-08-13
Na półkach: Historia, Posiadam, Przeczytane

Luźno i po dziennikarsku napisana historia Związku Radzieckiego. Nacisk położono w niej jednak nie na same fakty historyczne (choć ich nie pominięto), lecz na liczne przykłady absurdów i niedorzeczności systemu sowieckiego. I byłoby nawet całkiem zabawnie, gdyby nie świadomość, że te absurdy i niedorzeczności kosztowały życie milionów ludzi.

Martenia | 2016-02-10

Wciągająca i bogata w konkretną wiedzę historyczną. Rzeczywiście, czyta się jak powieść.

DANA | 2011-10-08
Przeczytana: 19 września 2011

Świetnie przedstawia historie, czyta sie jak powieść

Wrubel | 2016-08-14
Marta | 2016-07-06