klasyka
Arek

Nowela opowiadająca o stracie jakiej doznało dziecko po śmierci swych rodziców. Wzruszająca i bardzo pouczająca opowieść o życiu wielu najmłodszych skazanych na łaskę i niełaskę obcych ludzi.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Mamy tu losy pewnego chłopca, chłopca sieroty, który po śmierci najpierw taty, potem mamy traci wszelką podporę w tym życiu. Nowela mówi nam jak kruchy jest los. Jak ważni w nim są nasi rodzice, tracąc ich zbyt wcześnie stajemy się igraszką okrutnego losu i nigdy nie wiadomo co przyniesie dzień jutrzejszy. Mamy tu też do czynienia z obłudą, z fałszywą jak to wtedy mówiono filantropią. "Pomaga" się ale albo chce się czegoś za to, albo się o tych którym "pomagamy" nawet nie myśli. To temu to tamtemu pomożemy, a tak naprawdę nikomu. Dziecko ma duże zdolności, dobrze się uczy, zna na mechanice, jednak nie ma kto rozwinąć tych jego możliwości. Ciekawy jestem ilu już Einstein'ów straciliśmy przez to że były sierotami, lub po prostu z biedy.

Roman Dłużniewski | 2016-11-30

Rozbrajająca nowela Prusa. Dramat malutkiego dziecka. Opowieść ponadczasowa i ponad terytorialna. Takie dramaty wszędzie się zdarzają. Warto.

Magnificat | 2013-07-22

Usiąść, czytać, wzruszać się.
Ostatnie strony książki... I po policzku spływają słone łzy.
Tak, ta książka ma głębie. Może właśnie dla takiej głębi nasze serce powinno ją odkryć.

| 2013-01-09

Świetna książka, naprawdę. Kilka słonych kropel moje oczy wykrzyczały, to dowód, że to zdecydowanie wspaniała książka, jeśli jest w stanie poruszyć emocję i intrygę.

Ophelia_Wilde | 2016-11-27
Przeczytana: listopad 2016