Przygoda Stasia

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Złota Biblioteka". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
dziecko, wieś, konflikt, nowela
klasyka
Arek

Prus znów pokazuje się ze swej oryginalnej strony, oryginalnej jak na Pozytywizm. Opisuje polską wieś końca XIX wieku oczami dziecka. Jak się ono rozwija, jak odbiera rzeczywistość i jak ono ze swego wózeczka wpływa na losy wsi, przede wszystkim na stosunki między rodzinami. Nowela jest pełna poetyzmu, humoru i napisana jest w świetnym stylu.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Tę nowelę czytało mi się lekko i przyjemnie. Według mnie ma ona w sobie to coś czego brak wielu innym nowelom. Ma niepowtarzalny, miły styl który przynosi spokój i ukojenie, a z czasem wciąga i zaciekawia. Wielu osobom może ta nowelka wydawała się nie ciekawa, mi jednak bardzo odpowiadała.
Głównym bohaterem jest maluteńki Staś, przeżywa On serię przygód. Nie są to przygody, jakie serwuje nam dzisiejsza literatura, ale są świetnie opisane. Pan Bolesław kreśli je z wielką lekkością i smakiem. Jeszcze teraz pamiętam to lato, zielone łąki, koniki polne wśród nich grające. Tego pieska któremu się wydawało że wszyscy się lenią tylko nie on.
Wciąż to wszystko pamiętam, mimo że 6 z górą lat minęło od sięgnięcia po tą nowelę. Z tego co widzę poniżej czytałem ją wczesną wiosną, a mam wrażenie że to był środek lata. Panie Bolesławie, właściwie Aleksandrze, jest Pan Czarodziejem Czasu.
Miło się patrzyło oczkami dzidziusia, czyli tytułowego Stasia na ten XIX-wieczny świat. Trochę inny, ale...

olaf2009 | 2015-06-04
Przeczytana: 09 czerwca 2015