Mity i symbole starożytnego Egiptu

Okładka książki Mity i symbole starożytnego Egiptu
Andrzej Niwiński Wydawnictwo: Pro-Egipt historia
344 str. 5 godz. 44 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Pro-Egipt
Data wydania:
2001-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2001-01-01
Liczba stron:
344
Czas czytania
5 godz. 44 min.
Język:
polski
ISBN:
83-900692-9-6
Tagi:
Andrzej Niwiński Starożytny Egipt mity symbole
Średnia ocen

                6,8 6,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Kim jesteś człowieku. Funeralia Lednickie — spotkanie 13 Michał Bogacki, Krzysztof Borysławski, Alicja Budnik, Ewa Bugaj, Martin Cechura, Adriana Ciesielska, Łukasz Ciesielski, Jarosław Dudek, Wojciech Dzieduszycki, Justyna Gabriel, Leszek Gardeła, Hanna Grzesiak, Bożena Józefów, Joanna Kalaga, Elżbieta Małgorzata Kłosińska, Sylwia Kluska, Paweł Konczewski, Jacek Kowalewski, Magdalena Krajewska, Ewa Kruminis-Kaszkiel, Sarka Krupickova, Łukasz Kryst, Barbara Kwiatkowska, Michal Lutovsky, Renata Madyda-Legutko, Justyna Marchewka, Wojciech Niemiro, Andrzej Niwiński, Ryszard Paczuski, Joanna Popielska-Grzybowska, Halina Przychodzeń, Krzysztof Ratajczak, Judyta Rodzińska-Nowak, Joanna Rogóż, Jerzy Sikora, Łukasz Skoczylas, Agnieszka Stempin, Joanna Stępniak, Jacek Szczurowski, Jacek Tomczyk, Maria Tomczyk-Gruca, Dobromiła Uhma-Miechowicz, Katarina Valova, Sławomir Wadyl, Joanna Wawrzeniuk, Jacek Woźny, Jacek Wrzesiński, Joanna Zagórska-Telega, Marta Zalewska
Ocena 7,7
Kim jesteś czł... Michał Bogacki, Krz...
Okładka książki Metody. Źródła. Dokumentacja. Funeralia Lednickie — spotkanie 11 Katarzyna Białas, Mariusz Bil, Jörg Bofinger, Krzysztof Borysławski, Alicja Budnik, Adriana Ciesielska, Jadwiga Czerwińska, Magdalena Dąbrowska, Krzysztof Demidziuk, Alicja Drozd, Eva Drozdová, Henri Duday, Jarosław Dudek, Wojciech Dzieduszycki, Michał Dzik, Magdalena Felis, Katarzyna Fiszer, Leszek Gardeła, Judyta J. Gładykowska-Rzeczycka, Natalia Głowacka, Adam Górski, Andrzej Janowski, Bożena Józefów, Jarmila Kaczmarek, Maria Kaczmarek, Małgorzata Kępa, Hanna Kowalewska-Marszałek, Tomasz Kozłowski, Magdalena Krajewska, Michaela Křivanová, Łukasz Kryst, Tomasz Kurasiński, Barbara Kwiatkowska, Justyna Marchewka, Kateřina Mertlová, Danuta Minta-Tworzowska, Andrzej Niwiński, Ryszard Paczuski, Janusz Piontek, Halina Przychodzień, Aleksandra Pudło, Honorata Rutka, Piotr Rutkowski, Przemysław Sikora, Patrycja Silska, Tomasz Skonieczny, Kalina Skóra, Arkadiusz Sołtysiak, Beata Stepańczak, Anita Szczepanek, Jacek Szczurowski, Krzysztof Szostek, Stanisław Tabaczyński, Iwona Teul, Jacek Tomczyk, Tereza Trubačova, Sebastian Tyszczuk, Joanna Wawrzeniuk, Przemysław Wiszewski, Henryk W. Witas, Joanna Wojdala, Jacek Wrzesiński, Dariusz Wyczółkowski, Anna Zalewska
Ocena 8,0
Metody. Źródła... Katarzyna Białas, M...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,8 / 10
51 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
494
492

Na półkach:

Moje pierwsze zderzenie z mitami starożytnego Egiptu "na poważnie". Wcześniej czytałem tylko egipską trylogię Riordana ("Czerwona piramida") i książki przygodowo-młodzieżowe w rodzaju "Tajemnica klejnotu Nefertiti" A. Stelmaszyk.
I było bardzo trudno. Nie spodziewałem się takich zawiłości i problemów ze spójnością mitów. Zeszło ponad dwa miesiące studiów. Pierwsze czytanie--ponad miesiąc. Drugie czytanie i składanie zaznaczonych fragmentów w spójną układankę--kolejny miesiąc.
Dlaczego? Egipt Górny i Dolny nie od razu były zjednoczone. W Górnym był inny stworzyciel świata, w dolnym inny. Teby (Amon), Memfis (Ptah), Hermopolis (ósemka prabóstw) i parę innych miast--miały swoje własne systemy wierzeń! W jednym systemie prabóg wynurzył się z praoceanu, w innym z gór zachodu, w jeszcze innym z kosmicznego jaja. Z czasem to wszystko zostało połączone w całość, ale dalej ulegało przemianom. Kiedy mówimy "Mitologia Egiptu"--właściwie należałoby zapytać "za panowania której dynastii?".
Książka w pierwszej kolejności zajmuje się omówieniem różnych wariantów mitu o stworzeniu świata, następnie przechodzimy trochę (czasem w rozproszony sposób) do omówienia różnych mitów o bogach. Niestety tutaj trochę na minus zaliczam, że dość sucho przedstawione zostały najbardziej barwne klasyczne mity: o walce Seta z Ozyrysem, o poczęciu Horusa, o walce Seta z Horusem, o pocięciu Oka Horusa, o poczęciu Wielkiej Piątki przez Nut i Geba, o poskromieniu Sachmet i oddaleniu się Re na plecy Nut podpieranej przez Szu. Mity te, które na wielu stronach internetowych opowiadane są barwnie na wielu stronach przedstawiono tutaj dość sucho, niemal w kilku linijkach, podając niekiedy gąszcz alternatywnych rozwiązań (również kilkulinijkowych). Niby wszystko jest, ale człowiek się po tym prześlizguje za szybko. Zabrakło mi też opisu paru bóstw, znanych mi np. z książek Riordana--takich jak Bes czy Bastet.
Następnie dochodzimy do omawiania wędrówki Słońca po nieboskłonie w dzień, a następnie przez krainę Dat (Duat) w nocy. I tak nad ranem spomiędzy ud bogini Nut "rodzi się" Słońce jako skarabeusz Chepry (żuk gnojarz, pchający słoneczną kulkę gnoju:), a pod wieczór Słońce w postaci bóstwa o głowie barana jest przez boginię Nut połykane.
Szczegóły nocnej wędrówki Słońca-Re w ciele bogini Nut podawane są detalicznie w omówieniach Księgi Amduat (swoista "księga dwunastu godzin nocy"), Księgi Bram (nowszej wersji Amduat), Księgi Jaskiń i Księgi Ziemi. Wszędzie tam mamy opisy podróży barki słonecznej przez krainę Dat, odrodzenia się Re-Ozyrysa (Ozyrys, pan podziemi i Re-słońce zostali w pewnym momencie utożsamieni!) jako Re-Chepry i pokonywania węża Apopisa. Po drodze, podczas tej wędrówki, Wielki Bóg obdziela zmarłych dobrami na Polach Trzcin (raj), a grzeszników skazuje na ogień piekielny. No i lituje się nad topielcami, bo sam Ozyrys był topielcem, po niesławnym ataku Seta i ten rodzaj śmierci był wielce chwalebny.
Wiele miejsca poświęca się fallusowi Ozyrysa. Ozyrys bowiem po śmierci jako mumia począł z Izydą Horusa (notabene ta musiała go dorobić z gliny, bo tej części ciała nie potrafiła odnaleźć po poćwiartowaniu ciała Ozyrysa przez Seta), a ponieważ w krainie Dat odradzał się do postacie Re-Chepry, stanowił symbol płodności i wegetacji. W niektórych ujęciach Księgi Ziemi Słońce odradzało się z... nasienia wytryskującego z członka Ozyrysa... Cóż, pamiętam takie falliczne akcenty z Karnaku, teraz to rozumiem.
Na koniec autor podaje nieco informacji na temat rytuałów wobec zmarłych, np. o konieczności ich karmienia (w późniejszych czasach--symboliczno-magicznego), a także o mumifikacji, w tym o wyciąganiu mózgu przez dziurkę od nosa, o wyciąganiu wnętrzności przez nacięcie w pachwinie i na szyi, moczeniu w sodzie, wypychaniu trocinami i innymi rzeczami, umieszczaniu amuletów, rysunkach i inskrypcjach na bandażach (Księga Umarłych), itd. Co ciekawe, autor sam brał udział w badaniach mumii i dzieli się różnymi "praktycznymi" uwagami, np. odnośnie zapachu przy pracy, odnośnie tego, jak odkrył z zespołem mumię mnicha, którego zabandażowano żywcem. Ciekawe w tym rozdziale jest również historyczne wprowadzenie do badań nad mumiami, gdyż samo słowo "mumia" nie jest egipskie! Jest arabskie i oznaczało pierwotnie... lekarstwo!
Ogólnie, gdybym teraz pojechał do Egiptu po raz kolejny, to zapewne zrozumiałbym znacznie więcej niż bez tego przygotowania. Ale tak naprawdę, ta książka pozostawia jeszcze duży niedosyt i prawdopodobnie nie była ostatnią z tego tematu, jaką przeczytałem.
Ale póki co muszę sobie zrobić przerwę i przygotować się do ferii w Zakopanem:)
Aha, na plus też zaliczam znaczną ilość fotografii (49, na wkładkach kredowych) i rysunków (130--ręki autora, chylę czoła!).
PS, na okładce poranna forma boga Słońca z grobu królowej Nefertari (XIII w. p.n.e.) (Chepry--widać skarabeusza zamiast głowy). A w rogu okładki Oko Horusa (lewe oko--księżycowe; prawe oko to słoneczne Oko Re:)
PS2.
Moje opracowanie tej książki:
http://mer.chemia.polsl.pl/~pborys/MityEgiptu2.pdf

Moje pierwsze zderzenie z mitami starożytnego Egiptu "na poważnie". Wcześniej czytałem tylko egipską trylogię Riordana ("Czerwona piramida") i książki przygodowo-młodzieżowe w rodzaju "Tajemnica klejnotu Nefertiti" A. Stelmaszyk.
I było bardzo trudno. Nie spodziewałem się takich zawiłości i problemów ze spójnością mitów. Zeszło ponad dwa miesiące studiów. Pierwsze...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    199
  • Przeczytane
    124
  • Posiadam
    75
  • Egipt
    11
  • Ulubione
    8
  • Historia
    7
  • Starożytny Egipt
    4
  • Mitologie
    4
  • Mitologia
    4
  • Starożytność
    3

Cytaty

Więcej
Andrzej Niwiński Mity i symbole starożytnego Egiptu Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne