Mity i symbole religijne starożytnego Egiptu

Okładka książki Mity i symbole religijne starożytnego Egiptu Andrzej Niwiński
Okładka książki Mity i symbole religijne starożytnego Egiptu
Andrzej Niwiński Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry Seria: Czarna Seria [ISKRY] religia
religia
Czarna Seria [ISKRY]
Wydawnictwo Iskry
1984-01-01
1984-01-01
8320704340
Religia -- Egipt Symbole -- Egipt

Okładka książki Kim jesteś człowieku. Funeralia Lednickie — spotkanie 13 Michał Bogacki, Krzysztof Borysławski, Alicja Budnik, Ewa Bugaj, Martin Cechura, Adriana Ciesielska, Łukasz Ciesielski, Jarosław Dudek, Wojciech Dzieduszycki, Justyna Gabriel, Leszek Gardeła, Hanna Grzesiak, Bożena Józefów, Joanna Kalaga, Elżbieta Małgorzata Kłosińska, Sylwia Kluska, Paweł Konczewski, Jacek Kowalewski, Magdalena Krajewska, Ewa Kruminis-Kaszkiel, Sarka Krupickova, Łukasz Kryst, Barbara Kwiatkowska, Michal Lutovsky, Renata Madyda-Legutko, Justyna Marchewka, Wojciech Niemiro, Andrzej Niwiński, Ryszard Paczuski, Joanna Popielska-Grzybowska, Halina Przychodzeń, Krzysztof Ratajczak, Judyta Rodzińska-Nowak, Joanna Rogóż, Jerzy Sikora, Łukasz Skoczylas, Agnieszka Stempin, Joanna Stępniak, Jacek Szczurowski, Jacek Tomczyk, Maria Tomczyk-Gruca, Dobromiła Uhma-Miechowicz, Katarina Valova, Sławomir Wadyl, Joanna Wawrzeniuk, Jacek Woźny, Jacek Wrzesiński, Joanna Zagórska-Telega, Marta Zalewska
Kim jesteś czł... Michał Bogacki, Krz...
Okładka książki Metody. Źródła. Dokumentacja. Funeralia Lednickie — spotkanie 11 Katarzyna Białas, Mariusz Bil, Jörg Bofinger, Krzysztof Borysławski, Alicja Budnik, Adriana Ciesielska, Jadwiga Czerwińska, Magdalena Dąbrowska, Krzysztof Demidziuk, Alicja Drozd, Eva Drozdová, Henri Duday, Jarosław Dudek, Wojciech Dzieduszycki, Michał Dzik, Magdalena Felis, Katarzyna Fiszer, Leszek Gardeła, Judyta J. Gładykowska-Rzeczycka, Natalia Głowacka, Adam Górski, Andrzej Janowski, Bożena Józefów, Jarmila Kaczmarek, Maria Kaczmarek, Małgorzata Kępa, Hanna Kowalewska-Marszałek, Tomasz Kozłowski, Magdalena Krajewska, Michaela Křivanová, Łukasz Kryst, Tomasz Kurasiński, Barbara Kwiatkowska, Justyna Marchewka, Kateřina Mertlová, Danuta Minta-Tworzowska, Andrzej Niwiński, Ryszard Paczuski, Janusz Piontek, Halina Przychodzień, Aleksandra Pudło, Honorata Rutka, Piotr Rutkowski, Przemysław Sikora, Patrycja Silska, Tomasz Skonieczny, Kalina Skóra, Arkadiusz Sołtysiak, Beata Stepańczak, Anita Szczepanek, Jacek Szczurowski, Krzysztof Szostek, Stanisław Tabaczyński, Iwona Teul, Jacek Tomczyk, Tereza Trubačova, Sebastian Tyszczuk, Joanna Wawrzeniuk, Przemysław Wiszewski, Henryk W. Witas, Joanna Wojdala, Jacek Wrzesiński, Dariusz Wyczółkowski, Anna Zalewska
Metody. Źródła... Katarzyna Białas, M...

Przybliża eschatologiczne, kosmologiczne, kosmogeniczne wyobrażenia Egipskie, które to zmieniały się na przestrzeni czasu, czy współistniejąc w tym samym czasie, jednak w zależności od ośrodka różniące się między sobą, aż w końcu aby dojść do pewnej formy unifikacji. Wyjaśnia znaczenie i role symboli - przedstawień ikonograficznych. Pokazuje zależność mitów od geografii, polityki.

Pierwszy raz z książką miałam styczność będąc nastolatką. Jak można się domyślić lektura nie należała do najłatwiejszych, mimo to uświadomiła mi dwie ważne kwestie. Po pierwsze, mitologia egipska to nie zbiór opowiastek wymyślonych przez poetów, a zmieniające się na przestrzeni wieków koncepcje, mające swoje źródło w drobiazgowej obserwacji otaczającego świata- za równo natury, jak i polityki. Po drugie, ikonografia, sztuka i architektura stanowią jej nieodzowne dopełnienie.
Książka zachęciła mnie do dalszych poszukiwań i po latach mogę do niej wrócić z wielkim sentymentem.
Profesor Niwiński jest jednym z największych polskich egiptologów i należy, niewątpliwie, do grona pasjonatów swojego zawodu. Wszystkich zainteresowanych Krajem Faraonów z czystym sercem odsyłam do jego książek. Laikom natomiast radzę uzbroić się w tablice chronologiczne (by nie zgubić się w dynastiach) oraz „symboliczną wyobraźnię”, bez niej zabawa traci sens :)

Książka wywołała we mnie mieszane odczucia. Przeleżała na półce około 6 lat zanim zdecydowałam się po nią sięgnąć. Informacje są bardzo szczegółowe, miejscami objaśnienia powtarzają się a - moim zdaniem - najciekawsze kwestie zostały potraktowane po macoszemu i zajmują najmniej miejsca. Z książki można dowiedzieć się wielu rzeczy, ale zdecydowanie nie polecam jej nieobeznanym z kulturą i mitologią Starożytnego Egiptu "laikom", bo podejrzewam, że będzie dla nich za ciężka i zniechęcająca.

po latach stania na półce, wreszcie po nią sięgnęłam.
ciekawa, ale nie wciągająca.
ilustracje na plus.

po latach stania na półce, wreszcie po nią sięgnęłam.
ciekawa, ale nie wciągająca.
ilustracje na plus.

Książka wiele wyjaśnia, ale jej język wydał mi się dość toporny. Rzeczowe informacje, ale dużo powtórzeń, co z czasem zaczynało nużyć.

Moje pierwsze zderzenie z mitami starożytnego Egiptu "na poważnie". Wcześniej czytałem tylko egipską trylogię Riordana ("Czerwona piramida") i książki przygodowo-młodzieżowe w rodzaju "Tajemnica klejnotu Nefertiti" A. Stelmaszyk.
I było bardzo trudno. Nie spodziewałem się takich zawiłości i problemów ze spójnością mitów. Zeszło ponad dwa miesiące studiów. Pierwsze czytanie--ponad miesiąc. Drugie czytanie i składanie zaznaczonych fragmentów w spójną układankę--kolejny miesiąc.
Dlaczego? Egipt Górny i Dolny nie od razu były zjednoczone. W Górnym był inny stworzyciel świata, w dolnym inny. Teby (Amon),Memfis (Ptah),Hermopolis (ósemka prabóstw) i parę innych miast--miały swoje własne systemy wierzeń! W jednym systemie prabóg wynurzył się z praoceanu, w innym z gór zachodu, w jeszcze innym z kosmicznego jaja. Z czasem to wszystko zostało połączone w całość, ale dalej ulegało przemianom. Kiedy mówimy "Mitologia Egiptu"--właściwie należałoby zapytać "za panowania której dynastii?".
Książka w pierwszej kolejności zajmuje się omówieniem różnych wariantów mitu o stworzeniu świata, następnie przechodzimy trochę (czasem w rozproszony sposób) do omówienia różnych mitów o bogach. Niestety tutaj trochę na minus zaliczam, że dość sucho przedstawione zostały najbardziej barwne klasyczne mity: o walce Seta z Ozyrysem, o poczęciu Horusa, o walce Seta z Horusem, o pocięciu Oka Horusa, o poczęciu Wielkiej Piątki przez Nut i Geba, o poskromieniu Sachmet i oddaleniu się Re na plecy Nut podpieranej przez Szu. Mity te, które na wielu stronach internetowych opowiadane są barwnie na wielu stronach przedstawiono tutaj dość sucho, niemal w kilku linijkach, podając niekiedy gąszcz alternatywnych rozwiązań (również kilkulinijkowych). Niby wszystko jest, ale człowiek się po tym prześlizguje za szybko. Zabrakło mi też opisu paru bóstw, znanych mi np. z książek Riordana--takich jak Bes czy Bastet.
Następnie dochodzimy do omawiania wędrówki Słońca po nieboskłonie w dzień, a następnie przez krainę Dat (Duat) w nocy. I tak nad ranem spomiędzy ud bogini Nut "rodzi się" Słońce jako skarabeusz Chepry (żuk gnojarz, pchający słoneczną kulkę gnoju:),a pod wieczór Słońce w postaci bóstwa o głowie barana jest przez boginię Nut połykane.
Szczegóły nocnej wędrówki Słońca-Re w ciele bogini Nut podawane są detalicznie w omówieniach Księgi Amduat (swoista "księga dwunastu godzin nocy"),Księgi Bram (nowszej wersji Amduat),Księgi Jaskiń i Księgi Ziemi. Wszędzie tam mamy opisy podróży barki słonecznej przez krainę Dat, odrodzenia się Re-Ozyrysa (Ozyrys, pan podziemi i Re-słońce zostali w pewnym momencie utożsamieni!) jako Re-Chepry i pokonywania węża Apopisa. Po drodze, podczas tej wędrówki, Wielki Bóg obdziela zmarłych dobrami na Polach Trzcin (raj),a grzeszników skazuje na ogień piekielny. No i lituje się nad topielcami, bo sam Ozyrys był topielcem, po niesławnym ataku Seta i ten rodzaj śmierci był wielce chwalebny.
Wiele miejsca poświęca się fallusowi Ozyrysa. Ozyrys bowiem po śmierci jako mumia począł z Izydą Horusa (notabene ta musiała go dorobić z gliny, bo tej części ciała nie potrafiła odnaleźć po poćwiartowaniu ciała Ozyrysa przez Seta),a ponieważ w krainie Dat odradzał się do postacie Re-Chepry, stanowił symbol płodności i wegetacji. W niektórych ujęciach Księgi Ziemi Słońce odradzało się z... nasienia wytryskującego z członka Ozyrysa... Cóż, pamiętam takie falliczne akcenty z Karnaku, teraz to rozumiem.
Na koniec autor podaje nieco informacji na temat rytuałów wobec zmarłych, np. o konieczności ich karmienia (w późniejszych czasach--symboliczno-magicznego),a także o mumifikacji, w tym o wyciąganiu mózgu przez dziurkę od nosa, o wyciąganiu wnętrzności przez nacięcie w pachwinie i na szyi, moczeniu w sodzie, wypychaniu trocinami i innymi rzeczami, umieszczaniu amuletów, rysunkach i inskrypcjach na bandażach (Księga Umarłych),itd. Co ciekawe, autor sam brał udział w badaniach mumii i dzieli się różnymi "praktycznymi" uwagami, np. odnośnie zapachu przy pracy, odnośnie tego, jak odkrył z zespołem mumię mnicha, którego zabandażowano żywcem. Ciekawe w tym rozdziale jest również historyczne wprowadzenie do badań nad mumiami, gdyż samo słowo "mumia" nie jest egipskie! Jest arabskie i oznaczało pierwotnie... lekarstwo!
Ogólnie, gdybym teraz pojechał do Egiptu po raz kolejny, to zapewne zrozumiałbym znacznie więcej niż bez tego przygotowania. Ale tak naprawdę, ta książka pozostawia jeszcze duży niedosyt i prawdopodobnie nie była ostatnią z tego tematu, jaką przeczytałem.
Ale póki co muszę sobie zrobić przerwę i przygotować się do ferii w Zakopanem:)
Aha, na plus też zaliczam znaczną ilość fotografii (49, na wkładkach kredowych) i rysunków (130--ręki autora, chylę czoła!).
PS, na okładce poranna forma boga Słońca z grobu królowej Nefertari (XIII w. p.n.e.) (Chepry--widać skarabeusza zamiast głowy). A w rogu okładki Oko Horusa (lewe oko--księżycowe; prawe oko to słoneczne Oko Re:)
PS2.
Moje opracowanie tej książki:

Świetne opracowanie mitów i towarzyszącej im ikonografii religijnej.
Napisana bardzo przejrzyście, przez co nadaje się zarówno dla egiptologa jak i dla laika.

Świetne opracowanie mitów i towarzyszącej im ikonografii religijnej.

Jedna z lepszych pozycji jednego z najlepszych polskich egiptologów współczesności. Podając mnóstwo wiedzy szczegółowej i konkretnych zagadnień, potrafi je w świetny sposób wytłumaczyć chyba każdemu. Książka dla zainteresowanych, z podstawową wiedzą odnośnie dziejów i specyfiki starożytnego Egiptu. Ktoś, kto sięgnie po nią "z biegu", najprawdopodobniej się odbije i niewiele zrozumie.

• Egipt
  • Starożytny Egipt