Mity i symbole starożytnego Egiptu

Wydawnictwo: Pro-Egipt
83-900692-9-6
historia
GJu

Staroegipskie koncepcje kosmogoniczne; Kosmologia starożytnego Egiptu; Egipska eschatologia solarna i ozyriańska... Wszystko to razem brzmi nieźle. A co tak naprawdę znaczy? Wyjaśnia to w sposób przystępny i arcyciekawy prof. A. Niwiński - pracownik naukowy i wykładowca UW. Książka jest w samym założeniu pierwszą z trzech części cyklu poświęconego popularnonaukowej prezentacji różnych aspektów religii staroegipskiej. W tej samej serii dotychczas ukazały się: 'Bóstwa, kultury i rytuały starożytnego Egiptu' oraz ' Dziennik podróży do Egiptu i Nubii'.

Imachuemanch | 2013-08-12

Jedna z lepszych pozycji jednego z najlepszych polskich egiptologów współczesności. Podając mnóstwo wiedzy szczegółowej i konkretnych zagadnień, potrafi je w świetny sposób wytłumaczyć chyba każdemu. Książka dla zainteresowanych, z podstawową wiedzą odnośnie dziejów i specyfiki starożytnego Egiptu. Ktoś, kto sięgnie po nią "z biegu", najprawdopodobniej się odbije i niewiele zrozumie.

Przemek | 2016-01-25
Przeczytana: 25 stycznia 2016

Moje pierwsze zderzenie z mitami starożytnego Egiptu "na poważnie". Wcześniej czytałem tylko egipską trylogię Riordana ("Czerwona piramida") i książki przygodowo-młodzieżowe w rodzaju "Tajemnica klejnotu Nefertiti" A. Stelmaszyk.
I było bardzo trudno. Nie spodziewałem się takich zawiłości i problemów ze spójnością mitów. Zeszło ponad dwa miesiące studiów. Pierwsze czytanie--ponad miesiąc. Drugie czytanie i składanie zaznaczonych fragmentów w spójną układankę--kolejny miesiąc.
Dlaczego? Egipt Górny i Dolny nie od razu były zjednoczone. W Górnym był inny stworzyciel świata, w dolnym inny. Teby (Amon), Memfis (Ptah), Hermopolis (ósemka prabóstw) i parę innych miast--miały swoje własne systemy wierzeń! W jednym systemie prabóg wynurzył się z praoceanu, w innym z gór zachodu, w jeszcze innym z kosmicznego jaja. Z czasem to wszystko zostało połączone w całość, ale dalej ulegało przemianom. Kiedy mówimy "Mitologia Egiptu"--właściwie należałoby zapytać "za panowania której...

Offended | 2015-06-20
Na półkach: Przeczytane, Mity, Egipt

Świetne opracowanie mitów i towarzyszącej im ikonografii religijnej.
Napisana bardzo przejrzyście, przez co nadaje się zarówno dla egiptologa jak i dla laika.

Sensej | 2017-04-23
Ania | 2017-01-26