Mika Kojonkoski. Tajemnica sukcesu

Tłumaczenie: Iwona Zimnicka
Wydawnictwo: Muza
Mika og den gode følelsen
83-7200-919-8
pinezka

Fin Mika Kojonkoski od piętnastu lat trenuje skoczków narciarskich. W tym czasie prowadził cztery różne kadry narodowe wszystkie odniosły sukces. W ciągu ostatnich dwóch lat sprawił, że kadra norweska została najlepszym zespołem na świecie. Książka przedstawia kulisy tej zmiany. Opowiada o tym, w jaki sposób sfrustrowani zawodnicy odzyskują pewność siebie i zdolność do wielkich osiągnięć, o silnych indywidualistach, którym udaje się stworzyć zgrany zespół, o tym jak wiele drobnych poprawek i skupienie się na właściwym wykonywaniu codziennej pracy w cudowny sposób przemienia się w sukces. Jednocześnie książka przedstawia rzetelny obraz historii skoków narciarskich w Norwegii i na świecie. Autor Jon Gangdal, jeden z najbardziej doświadczonych himalaistów norweskich, sam posiada ogromne, zdobyte w Himalajach doświadczenie w pracy z zespołem i kierowaniu grupą w ekstremalnych warunkach.

Podeszłam do książki, jak do biografii. Jednak okazało się, że jest to raczej mieszanka biografii Miki Kojonkoskiego i historii skoków w ogóle. Początkowo trochę to drażniło. Jednak trzeba przyznać, że nakreślenie dziejów tego sportu ułatwia zrozumienie działań Fina jako trenera.

Natalia | 2016-07-10
AniaB | 2015-01-02