Pink Floyd: Szyderczy śmiech i krzyk rozpaczy

Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
83-207-1693-4
Pink Floyd
Jacek

Historia jednego z największych zespołów rockowych napisana przez wytrawnego znawcę tej tematyki.

Wojciech Gołębiewski | 2016-10-30
Przeczytana: 30 października 2016

Czytałem niedawno Sławomira Orskiego "Pink Floyd. Psychodeliczny fenomen". Wikipedia, odnośnie tych dwóch autorów podaje:
S. Orski Pink Floyd – psychodeliczny fenomen, Rock-Serwis 1991, 1994 (reedycja poprawiona)
W. Weiss O krowach, świniach, robakach oraz wszystkich utworach Pink Floyd, In Rock 2006, Pink Floyd – szyderczy śmiech i krzyk rozpaczy, Iskry 1995, Pink Floyd – szyderczy śmiech i krzyk rozpaczy, aktualizowana i uzupełniona (reedycja poprawiona), Iskry 2002
Porównuję reakcje czytelników na LC:
Książka Orskiego: czytelników: 152 | opinie: 6 | ocena: 7,14 (58 głosów)
Omawiana Weissa: czytelników: 168 | opinie: 7 | ocena: 7,15 (73 głosy)
Podobieństwo niewątpliwe, to i moja recenzja podobna.
"Z Wikipedii:
".....angielski zespół rockowy założony w 1965 roku w Londynie, Ich twórczość, początkowo klasyfikowana jako rock psychodeliczny, w późniejszych latach nabrała cech rocka progresywnego. Grupa znana jest z filozoficznie zabarwionych...

Ewusia Paliga | 2016-02-15

Fajnie się to czytało, zwłaszcza np. o konflikcie na linii Barrett-reszta zespołu, gdzie pada mit, jakoby wszyscy, biednego Sida, nie kochali, jakoby mu pięknych piosenek nie śpiewali ("Shine On You Crazy Diamond"), a prawda jest taka, że kazali mu iść się kochać i wyrzucili z zespołu, tak że pozostała mu tylko izolacja i wegetacja, podczas gdy jechali na jego kulcie tak naprawdę, a sam obiekt kultu nawet sobie nie zdawał z tego sprawy. Mieli go w głębokim poważaniu i gardzili nim! Niegodziwcy.

Ale w sumie jak się czyta o akcjach Barretta, to rzeczywiście ciężko było się z tym pacjentem porozumieć :].

Hubert | 2014-02-01
Przeczytana: 01 lutego 2014

Dość przeciętna biografia. Zdaje sobie sprawę, że maniakalny fan zespołu rzuci się na wszystko, co na jego temat wydano - aczkolwiek w tym wypadku radziłbym jednak najpierw sięgnąć po coś innego (np. "Prędzej świnie zaczną latać").

Oczywiście, nie jest tragicznie. Biografia obejmuje okres od początku istnienia zespołu do ok. 1994 roku (co pokrywa się z datą wydania książki). Bardzo dużo miejsca autor poświęca opisom poszczególnych utworów, próbuje analizować teksty itp. Na uwagę zasługuje obszerne kalendarium i dyskografia (obejmujące w sumie prawie pół książki!) oraz liczne zdjęcia.

Katarzyna Kozłowska | 2014-04-09
Na półkach: Przeczytane, Muzyka
Przeczytana: 08 kwietnia 2014

Dawno nie czytałam tak dobrze napisanej biografii zespołu muzycznego. Autor sprawnie posługuje się słowami, nie przynudza i, co rzadkie, jest chyba maksymalnie (jak jest to tylko możliwe) obiektywny. Historia zespołu Pink Floyd i wszystkiej członków jest naprawdę burzliwa, pełna ciemnych i smutnych zakrętów. Weiss nie wybiela muzyków, ich zachowań, przyczyn takich, a nie innych wyborów życiowych (zwłaszcza w przypadku egoistycznych, zaciętych, niemal szaleńczych nie raz zachowań Watersa).
Zaletą książki jest również umiejętność barwnego i niemal "dźwiękowego" opisywania muzyki Pink Floyd. Jeszcze jednym atutem (chyba największym) tej książki jest to, że zachęca ona do sięgnięcia znów (albo po raz pierwszy) do muzyki tego zespołu.

katiakate | 2014-10-28
Przeczytana: 03 września 2014

To pierwsza biografia, którą czytałam, więc powitanie z tym gatunkiem zaliczam do udanych :) Dzięki niej przeniosłam się w świat muzyki drugiej połowy XX wieku - do czasów, gdy ludzie beztrosko bawili się na koncertach, cieszyli się muzyką i możliwością prawdziwego spotkania. Towarzyszyłam członkom zespołu od momentu ich narodzin, aż całkowicie zapomniałam, że niestety nie będę już miała szansy uczestniczyć w koncercie Pink Floyd, tego samego Pink Floyd, co kiedyś.
Trudno od razu zapamiętać wszystkie fakty zawarte w książce, zwłaszcza w biografii..., ale autor o tym pomyślał: na końcu znajduje się obszerne kalendarium i dyskografia, bardzo pomocne w uporządkowaniu zdobytych informacji.
Trzeba też pogratulować autorowi silnej woli w powstrzymywaniu się od ukrycia gdzieniegdzie swojej opinii.

tomgol7 | 2015-03-12

Dobra pozycja. Dużą wartość mają przywoływane wywiady, wypowiedzi i przede wszystkim obrazowe opisanie muzyki Floydów. Warsztat i teoria muzyki nie są obce autorowi. Minus za lekki chaos chronologiczny. Ogółem warto .

takenbecon | 2014-10-10
Przeczytana: 2014 rok

Moja pierwsza autobiografia Floydów. Bardzo dobrze napisana, jest i życie prywatne, zawodowe, wytłumaczone przesłania, można powiedzieć że ta książka zagłąbiła moją miłość do Floydów.

Fallen_Angel | 2015-03-18
Przeczytana: 20 listopada 2013