Aleksander Fredro jest w złym humorze

Wydawnictwo: Czytelnik
83-07-00709-7
Aleksander Fredro, biografia, esej

Praca o twórczości Aleksandra Fredry łączy w sobie cechy rozprawy naukowej i eseju literackiego; jest w równej mierze wypowiedzią merytoryczną w toczących się od stulecia bez mała sporach fredrologów o istotę dzieła największego polskiego komediopisarza, jak i osobistym wyznaniem wiary współczesnego poety. Pisząc o Fredrze pisze bowiem Rymkiewicz także i o problemach artystycznych naszej współczesności.

źródło opisu: Wydawnictwo Czytelnik, 1982

Antosia | 2010-08-10
Przeczytana: 10 sierpnia 2010

Trochę mniej mi się spodobała niż ta o Słowackim- bo tamta była o Rymkiewiczu i Słowackim, a ta jest tylko o Fredrze. Jednak wciąż zachwycał mnie język autora (dlaczego tak mało historyków i krytyków literatury ma talent pisarski?), tok jego myślenia, osobiste zaangażowanie i widoczna miłość do książek.

| 2010-05-26

Naprawdę wnikliwe, a przy tym bardzo przystępnie napisane studium twórczości Aleksandra Fredry. W ramach swojego wywodu, opatrzonego licznymi dygresjami, autor stara się wyjaśnić, dlaczego Fredro "był w złym humorze". Zdaniem Rymkiewicza twórczość Fredry nie jest bowiem – jak przyjęło się uważać – beztroską zabawą „obrazkami przeszłości”, ale przenikliwą, ostrą krytyką zachodzących ówcześnie zmian społecznych (vide: wyjątkowo gorzkie „Dożywocie”) oraz zaniku dawnych wartości, zaś traktowanie jej tylko w kategoriach rozrywki znacznie wypacza jej sens.

Flora | 2016-04-22
AnnaSikorska | 2015-11-21