literatura piękna
Mateusz

"Miazga" to najbardziej reprezentatywna i kontrowersyjna powieść Andrzejewskiego, która jeszcze przed opublikowaniem stała się legendą. Źródłem tej niezwykłej sławy jest kształt artystyczny utworu, przesłanie polityczne oraz aura środowiskowej prowokacji. Fabuła jest powiązana ze zdarzeniami z lat 60. i dotyczy elit intelektualno-artystycznych oraz politycznych ówczesnej Polski. Autorka wstępu ujawnia i objaśnia liczne aluzje do rzeczywistych wydarzeń i postaci, przedstawia główne warstwy i kształty dzieła oraz jego specyficzną kompozycję.

Rafał Socha | 2019-02-28
Przeczytana: 28 lutego 2019

Jak dla mnie największą zaletą tej książki jest jej bardzo oryginalna forma artystyczna. Z całą pewnością na owe czasy nowatorska. Podczas lektury "Miazga" trochę kojarzyła mi się z "Kalendarzem i klepsydrą" Konwickiego, chociaż brak jej urokliwości "Kalendarza". Książka Andrzejewskiego jest bardziej chropowata. "Miazgę" czyta się ciężkawo, zwłaszcza ustęp z życiorysami, niemniej powieść godna uwagi i absolutnie warta polecenia każdemu, kto interesuje się XX-wieczną polską prozą.

Narcyz | 2019-01-14
Przeczytana: 14 stycznia 2019

O tej książce nie trzeba pisać o czym jest bo sama w sobie jest swoim wytłumaczeniem (jakkolwiek głupio to nie brzmi).
Nowatorskie, zwłaszcza jak na czasy kiedy powstawał ten utwór, podejście do formy. Jest to połączenie powieści, notatek do tejże powieści oraz dziennika autora. Do tego wszystko takie niedokończone, niedookreślone o czym świadczą nagle urwane akapity, czy wręcz zdania skończone do połowy. Całość składa się na panoramę PRL końcówki lat 60. Panoramę styku środowisk artystycznych z władzą.
Jedna z najważniejszych polskich książek II połowy XX wieku. Warto znać.

Katemeika | 2018-12-17
Przeczytana: 17 grudnia 2018

Książka osobliwie skonstruowana. Wesele, którego nie było, „Intermedium, czyli Życiorysy alla polacca”, taka próba zanudzenia życzliwego czytelnika, dziennik niezbyt frapujący, a na koniec pogrzeb Pawła Jasienicy. O dziwo fragmenty czytało się nieźle, ale kto mnie do tego namówił?

MichaelGrzesiak | 2018-11-25
Przeczytana: 25 listopada 2018

8.3

Roman Dłużniewski | 2016-11-21
Przeczytana: 21 listopada 2016

Swego czasu książka owiana legendą. Dziś nieco się zestarzała ale jeśli ktoś nie zetknął się do tej pory z twórczością Andrzejewskiego, to zdecydowanie polecam Miazgę a nie Popiół i diament. I to nawet Miazgę wykastrowaną przez cenzurę z około 80-ciu stron.

Wojciech Gołębiewski | 2016-06-27
Przeczytana: 27 czerwca 2016

UWAGA! Niska ocena, bo nazwisko zobowiązuje
Dysponuję wydaniem "PULS PUBLICATIONS" nad którym pracował Antoni Libera, lecz nie znam wstępu, o którym on mówi w swojej recenzji na: http://www.antoni-libera.pl/node/93
"....Pełna, zredagowana przeze mnie wersja, ukazała się dopiero w 1992 roku w Pulsie. Pracowałem nad tą edycją z wewnętrznymi oporami i ze ściśniętym sercem. Doprowadziłem jednak sumiennie rzecz do końca, spłacając dług Autorowi z niezapomnianą chwilę złudnego szczęścia w młodości.
Dziś otrzymujemy do rąk wydanie ostateczne i “pomnikowe”: krytyczną edycję Biblioteki Narodowej, przygotowaną i nad wyraz rzetelnie opracowaną przez Annę Synoradzką-Demadre. Jej ponad 100. stronicowy wstęp, w którym pieczołowicie rekonstruuje ona całą tę historię i komentuje wszelkie jej aspekty, czyta się jednym tchem – jak pasjonujący reportaż. Zdumiewające zjawisko! Legenda narodzin i porażki dzieła, które chciało być wielkie, lecz nie wyszło, przerosła je i...

Brunon | 2015-04-18

Bełkot.

Czytelnick | 2014-02-09
Przeczytana: 30 czerwca 2012

Może nieco przegadana, ale mnie się podobała

| 2012-04-12
Przeczytana: 2011 rok

Arcydzieło. Chociaż, jak dla mnie, trudne do czytania. Polecam.

Beth | 2010-10-19
Przeczytana: styczeń 2010

Oryginalna perspektywa opisu hiszpańskiej inkwizycji. Polecam.