Mateusz

"Miazga" to najbardziej reprezentatywna i kontrowersyjna powieść Andrzejewskiego, która jeszcze przed opublikowaniem stała się legendą. Źródłem tej niezwykłej sławy jest kształt artystyczny utworu, przesłanie polityczne oraz aura środowiskowej prowokacji. Fabuła jest powiązana ze zdarzeniami z lat 60. i dotyczy elit intelektualno-artystycznych oraz politycznych ówczesnej Polski. Autorka wstępu ujawnia i objaśnia liczne aluzje do rzeczywistych wydarzeń i postaci, przedstawia główne warstwy i kształty dzieła oraz jego specyficzną kompozycję.

Wojciech Gołębiewski | 2016-06-27
Przeczytana: 27 czerwca 2016

UWAGA! Niska ocena, bo nazwisko zobowiązuje
Dysponuję wydaniem "PULS PUBLICATIONS" nad którym pracował Antoni Libera, lecz nie znam wstępu, o którym on mówi w swojej recenzji na: http://www.antoni-libera.pl/node/93
"....Pełna, zredagowana przeze mnie wersja, ukazała się dopiero w 1992 roku w Pulsie. Pracowałem nad tą edycją z wewnętrznymi oporami i ze ściśniętym sercem. Doprowadziłem jednak sumiennie rzecz do końca, spłacając dług Autorowi z niezapomnianą chwilę złudnego szczęścia w młodości.
Dziś otrzymujemy do rąk wydanie ostateczne i “pomnikowe”: krytyczną edycję Biblioteki Narodowej, przygotowaną i nad wyraz rzetelnie opracowaną przez Annę Synoradzką-Demadre. Jej ponad 100. stronicowy wstęp, w którym pieczołowicie rekonstruuje ona całą tę historię i komentuje wszelkie jej aspekty, czyta się jednym tchem – jak pasjonujący reportaż. Zdumiewające zjawisko! Legenda narodzin i porażki dzieła, które chciało być wielkie, lecz nie wyszło, przerosła je i...

Roman Dłużniewski | 2016-11-21
Przeczytana: 21 listopada 2016

Swego czasu książka owiana legendą. Dziś nieco się zestarzała ale jeśli ktoś nie zetknął się do tej pory z twórczością Andrzejewskiego, to zdecydowanie polecam Miazgę a nie Popiół i diament. I to nawet Miazgę wykastrowaną przez cenzurę z około 80-ciu stron.

Beth | 2010-10-19
Przeczytana: styczeń 2010

Oryginalna perspektywa opisu hiszpańskiej inkwizycji. Polecam.

| 2012-04-12
Przeczytana: 2011 rok

Arcydzieło. Chociaż, jak dla mnie, trudne do czytania. Polecam.

Czytelnick | 2014-02-09
Przeczytana: 30 czerwca 2012

Może nieco przegadana, ale mnie się podobała

Brunon | 2015-04-18

Bełkot.