Blondynka, jaguar i tajemnica Majów

Okładka książki Blondynka, jaguar i tajemnica Majów Beata Pawlikowska
Okładka książki Blondynka, jaguar i tajemnica Majów
Beata Pawlikowska Wydawnictwo: G+J, National Geographic literatura piękna
G+J, National Geographic
2010-05-19
2010-05-19
978-83-7596-092-1
Gwatemala podróże przygody Pawlikowska

Opowiesc ciekawa, dolozylam dzieki niej kilku szczegolow, ktorych sama nie zauwazylam podczas mojej podrozy do Gwatemali. Podrozniczka potrafi budowac napiecie :-)))
Jednak niektore fragmenty takie jak majanskie legendy w moim odczuciu sa troche za dlugie.

Ciekawa książka, przyjemne opisy, jak i sposób, w jaki została napisana, przez co z łatwością się ją czyta i nie męczy. Znajdziemy tutaj nutkę tajemnicy przeplataną z humorem, według mnie książka warta przeczytania.

Ciekawa podróż po kraju pełnym sprzeczności, gdzie nowoczesność miesza się ze starymi rytuałami. Pewne powtórzenia bywają irytujące, ale ogólnie opowieść o podróży jest wciągająca. Jest to tylko wycinek tego fascynującego kraju, a większość podróży i opowieści pani Beaty toczy się w autobusach i hotelach, trochę mało jest w tym wszystkim zwiedzania i ciekawych opowieści o kulturze.

Dla ciekawych świata. Można przeczytać, szału nie ma.

Dla ciekawych świata. Można przeczytać, szału nie ma.

Ciekawa książka, chociaż czasami się dłuży.

Ciekawa książka, chociaż czasami się dłuży.

Niestety nie dałam rady dobrnąć do końca książki "Blondynka, jaguar i tajemnica Majów". Najpierw poznajemy przeżycia autorki z drobiem. Potem jesteśmy raczeni całymi fragmentami z Biblii Majów (miałam wrażenie przeklejonymi w całości na zasadzie kopiuj/wklej),czyli na mój gust strasznie męczącymi legendami i kilkoma jej osobistymi uwagami – które uważam powinna raczej zostawić dla siebie. Rozdział “Majański kod da Vinci” – szkoda słów na określenie tych bzdur. Niestety często też sama sobie zaprzeczała. Przykładowo najpierw opisuje jak to czuła się tam bezpieczna, jacy to tam są uczciwi ludzie i że nie musiała martwić się o swój bagaż. Po czym trochę później, opisuje jak to bała się wyciągnąć na ulicy swój drogi aparat i zrobić zdjęcie. Albo podkreśla jak to ważna jest higiena, po czym często nocuje w brudnych, zagrzybionych pokojach bez łazienki i wody, a nawet okna. Nocuje samotnie w hotelach, które jak sama przyznaje są domami publicznymi!!! Ostatnie kilka rozdziałów już sobie odpuściłam. Nie polecam.

Beata Pawlikowska znana podróżniczka, która inspiruje nas do odkrywania nowych horyzontów. Autorka wielu książek podróżniczych oraz kursów do nauki języków obcych. Drobna blondynka o powalającym uśmiechu i dobrych oczach. Kobieta, która niczego się nie boi podróżując często samotnie na inne kontynenty.
Tą podróż też odbywa sama, do Gwatemali - krainy zaginionych Majów. Podąża po najbardziej niebezpiecznym kraju świata tropem tajemnicy, odkrywając prawdę na temat legendarnych Kryształowych Czaszek, Atlantydy, kalendarza Majów oraz końca świata. Trasa podróży wiedzie przez Rzekę Skorpionów, Dom Ognia, Lodu, Ciemności i Ostrzy, przez Jaskinię Nietoperzy i Krainę Strachu.
Beata opowiada bardzo ciekawie. Zwraca się do czytelnika jak do dobrego znajomego i operuje zwykłym, prostym językiem. Książkę polecam wszystkim tym, którzy kochają podróże, ale również domatorom ciekawym świata i marzącym o szerokim świecie.

Tą podróż też odbywa sama, do Gwatemali - krainy zaginionych Majów....

Sporo ciekawostek. autorka ma swój specyficzny styl, można go lubić i nie lubić ale to zawsze w tych czasach na plus.

Nie czytałam wiele książek autorki, choć napewno znalazłam cechę wspólną czyli, że jest lekka i przyjemna. Jednak nie dowiaduje się bardzo dużo o tej kulturze, w kótrej ona hmm poznaje. Ma zupełnie inne podejście od innych autorów książek podróżniczych. Bardziej wchodzi w tą kulturę, niż poznaję ją po to by to pisać. Według mnie to bardziej książka przygodowa niżeli podrożnicza. Słuchałam audibooka. Głos ma przyjemny, bardzo fajnie moduluje głos w zależności od sytuacji. Dodatkowe efekty dźwiękowe pomagają się wczuć w klimat. To mi się osobiście bardzo podobało. Także ciekawa, lekka lektura na leniwe popołudnie.

Przeczytałam kilka książek Pawlikowskiej i ta jest jedną z moich ulubionych. Ciekawe opisy, trochę tajemnicy i humoru. Przyjemna pozycja .

• Podróżnicze
  • Podróże