Blondynka, jaguar i tajemnica Majów

Wydawnictwo: G+J, National Geographic
978-83-7596-092-1
Mallwa

Samotna wyprawa przez Gwatemalę. Miesiąc spędzony w podróży po najdalszych zakątkach Imperium Majów. Autorka w jednym z najbardziej niebezpiecznych krajów świata podąża tropem tajemnicy Majów, odkrywając prawdę na temat legendarnych Kryształowych Czaszek, Atlantydy, kalendarza Majów oraz końca świata, który ma nastąpić w grudniu 2012 roku. - W podróży bywa tak samo jak w życiu - pisze Beata...

- W podróży bywa tak samo jak w życiu - pisze Beata Pawlikowska. - Czasem wyruszasz w drogę, mając jasno określony cel, a kiedy tam dotrzesz, okazuje się, że wcale nie wiedziałeś, dokąd tak naprawdę zmierzasz.
Trasa jej samotnej wędrówki prowadziła przez Rzekę Skorpionów, Dom Ognia, Lodu, Ciemności i Ostrzy, przez Jaskinię Nietoperzy i Krainę Strachu zwaną Xibalba, by doprowadzić ostatecznie do... celu.

Agacha | 2016-06-10
Przeczytana: 10 czerwca 2016

Bardzo sympatycznie się słucha. Garść faktów na temat Majów. Jednak obawiam się, że większość informacji szybko uleci z mej głowy.

Ewagnes | 2017-04-20

Beata Pawlikowska,znana podróżniczka oraz autorka wielu książek i programów opowiadających o jej wyprawach.Od kilku lat obserwuję Beatę Pawlikowską,jej pasję i odwagę do tak dalekich wypraw w nieznane i radzenia sobie tam tak dobrze.W książce ,,Blondynka, jaguar i tajemnica Majów” Beata Pawlikowska zabiera nas w fascynującą podróż po pięknej i niebezpiecznej Gwatemali. Razem z autorką będziemy mogli rozwiązać tajemnice świata Majów,zobaczyć jak ciekawie może wyglądać podróż po tym kraju,oraz dowiedzieć się wielu ciekawostek w podróży.Książka jest podzielona na rozdziały z fascynującymi fotografiami,dzięki którym możemy jeszcze bardziej wgłębić się w podróż autorki i podziwiać kraj i kulturę razem z nią.

To interesująca, wciągająca i przede wszystkim optymistyczna opowieść mądrej i wrażliwej kobiety o podróży.Książka idealnie nadaje się na prezent. Beata pisze bardzo pozytywnie z uśmiechem,na luzie ,aż chce się czytać. :)

Jusia | 2011-08-27
Przeczytana: 26 sierpnia 2011

Autorka pisze, że są sytuacje na które nie mamy wpływu, że nie jesteśmy w stanie ich przewidzieć ani kontrolować, myślę jednak, że wybierając się w samotną podróż w tak niebezpieczne miejsca jesteśmy świadomi narażenia życia. Decydując się na taką przygodę, licząc że od wszystkiego co złe uratuje nas Anioł Stróż jest dla mnie szaleństwem.
Beata Pawlikowska podróżuje bez ścisłego planu. Obserwuje i dzieli się z nami wiedzą na temat Imperium Majów, poprzez treść oraz zdjęcia z podróży.
Zauważyłam jednak parę sprzeczności, pani Beata wielokrotnie podkreśla jak ważna jest dla niej higiena, za każdym razem stara się myć ręce, po czym opisuje jak stołuje się praktycznie na ulicy, zajadając się pokarmem nieznanego pochodzenia które podaje osoba licząca niedawno pieniądze, która raczej łapek nie myła, sama również przyznaje że sanepid miałby co robić w takim miejscu...kolejna sprawa to miejsca w których autorka nocuje, najczęściej wybiera pokoje w których nie zmieści się nic oprócz łóżka...

Artur Schodziński | 2013-12-17
Na półkach: Przeczytane, Wcześniejsze

Wielokrotnie podczas moich podróży miałem okazje weryfikować to co wcześniej czytałem. Tak też było w przypadku tej książki. Autorka ma tendencję do naciągania.

Aleksandra | 2011-08-23
Na półkach: Przeczytane, Podróżnicze
Przeczytana: 23 sierpnia 2011

Od dziecka marzyłam o podróżach. Niestety mój tryb życia i warunki zbytnio mi na to nie pozwalają. Książka ta w pewnym stopniu pozwala mi zaspokoić moją ciekawość świata. Czytając ją czuje jak bym wszystkie przygody przeżywała razem z autorką. Warta polecenia dla osób które chciały by na chwile przenieść się w inny świat.

Annie | 2011-07-25
Przeczytana: 13 lipca 2011

Beata Pawlikowska to znana podróżniczka oraz autorka licznych książek i programów opowiadających o jej wyprawach. Od wielu lat obserwuję i podziwiam tę niezwykle odważną osobę, która z widoczną radością oraz pasją przemierza samotnie najbardziej odległe zakątki świata, za towarzyszy mając jedynie uśmiech na twarzy i plecak na plecach. Gdy w moje ręce wpadła książka jej autorstwa, "Blondynka, jaguar i tajemnica Majów", dotycząca wyprawy do Gwatemali, jednego z najniebezpieczniejszych krajów świata, z przyjemnością skorzystałam z okazji i odbyłam kilkugodzinną podróż w świat Środkowej Ameryki.

Pobyt w Gwatemali trwał miesiąc. W tym czasie pisarka odwiedziła najdalsze zakątki Imperium Majów, odkryła tajemnicę Atlantydy i Kryształowych Czaszek, a także zaprzyjaźniła się z pewnym kogutem. Ewidentnie widać, że część jej przygód jest nieco naciągana i przynajmniej częściowo zmyślona, ale to i tak nie przeszkadzało mi czerpać z czytania tej pozycji dużej przyjemności.

...

Marzena | 2013-12-27
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: styczeń 2013

Jest to moja pierwsza książka tego typu i o dziwo na prawdę mi się podoba :)

Jest dużo ciekawych historyjek z podróży Pani Beaty – aż się jej zazdrości, że zwiedziła już chyba cały Świat ;)

| 2011-07-19

Chyba każdy w Polsce kojarzy Beatę Pawlikowską. Jedni z telewizji, inni z radia, jeszcze inni w połączeniu z pewnym panem. Piękna, uśmiechnięta Blondynka, która zaprzecza całej teorii o kobietach z włosami blond. Piękna, mądra, nie bojąca się wyzwań. Kobieta, z którą można przemierzyć cały świat.

W swojej najnowszej książce „Blondynka, jaguar i tajemnica Majów” Beata Pawlikowska zabiera czytelników w fascynującą podróż po pięknej i niebezpiecznej Gwatemali. Razem z autorką będziemy mogli rozwikłać tajemnice świata Majów, dowiedzieć się, jak ciekawie może wyglądać podróż po tym odległym kraju, co niezwykłego możemy tam zobaczyć i jakie niebezpieczeństwa będą na nas czyhać.

„Blondynka, jaguar i tajemnica Majów” to swego rodzaju pamiętnik podzielony na rozdziały, przyozdobiony przepięknymi fotografiami. W każdym z rozdziałów czeka nas fascynująca opowieść. A to o kierowcach autobusów, którzy jeżdżą jak szaleni, a to o tajemniczym kogucie, który towarzyszy Pani Beacie przez...

paulinkalinka | 2013-09-04
Przeczytana: 08 sierpnia 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Gwatemala jest pełna sprzeczności. Z jednej strony można oddać bagaż pomocnikom kierowców nie martwiąc się, że zaginie, a z drugiej strony należy się obwiać miejskich ulic, na których w każdej chwili można stracić nie tylko dobytek, ale i życie. Blondynka jednak nie szuka miejskich dżungli i raczej ich unika; szuka ona potomków Majów.
Gwatemala jest pełna sprzeczności. W Gwatemali króluje chrześcijaństwo, jednak zabija się rytualnie koguty i czci Jezusa jako Pana Kukurydzy. W kościołach swoje rytuały odprawiają szamanki; ludzie przez kilka lub kilkanaście godzin tkają dywan z kwiatów, owoców i kolorowych trocin, po którym ma przejść wielkanocna procesja, a chwilkę po jej przejściu, rozpoczyna się majówka z watą cukrową.
Piramidy Majów, krwawe ofiary, bohaterscy bliźniacy, poszukiwania pokoi do spania i zapewnienia: „Nie, nie podróżuję sama. Moi przyjaciele czekają na mnie w…”. Bo samotne kobiety porywają dzieci. Tak jak u nas dzieci porywają Cyganie  Jednak stereotyp młodych...

Callmelula | 2013-07-10
Przeczytana: 10 lipca 2013

Z książkami Beaty Pawlikowskiej jest tak, że jak się je czyta to słyszy się jej radiowy głos a wszystko opisane jest w taki sposób, iż ma się wrażenie jakby się było tam i teraz. Czuje się każdy kamień pod sandałem, kurz z drogi opada na twarz a strużka potu sama toruje sobie drogę po plecach. No, przynajmniej ja tak mam i czytanie jej książek to dla mnie prawdziwa przygoda. Tym razem też było 'fajnie' i cieszę się, że mogłam o tym poczytać, bo sama na własnej skórze nie chciałabym tego przeżyć;)