Boskie szaleństwo. Geniusz i psychoza wielkich twórców

Tłumaczenie: Joanna Tyczyńska
Wydawnictwo: Bellona
Divine Madness: Ten Stories of Creative Struggle
osobowość, zaburzenia, kultura
literatura faktu
Cathhhy

Dlaczego niektóre wybitne osobowości potrafią przezwyciężyć udręczenie psychiczne i stworzyć nieprzeciętne dzieła sztuki, których artyzm wynika z... szaleństwa? Co decyduje o tym, że szaleństwo i choroba psychiczna nie niszczą umysłu i zdolności kreatywnych, a stają się czynnikiem pozytywnym, tworzywem, z którego rodzi się najwyższej klasy sztuka? Dlaczego wielu artystów poddaje się depresji...

Dlaczego wielu artystów poddaje się depresji i często odbiera sobie życie, podczas gdy inni nadludzkim wysiłkiem odzyskują równowagę psychiczną i ofiarują światu znakomite, często genialne, dzieła?

Autor przedstawia dramatyczne (i niekiedy tragiczne) losy dziesięciu artystów - ikon kultury Zachodu. Pisarze: Virginia Woolf, Sylvia Plath, Ernest Hemingway; malarz Mark Rothko; muzycy: Charles Mingus i Brian Wilson; ludzie ekranu, estrady i sceny: Wacław Niżyński, Marilyn Monroe, Lenny Bruce i Judy Garland. Działali w rozmaitych kontekstach kulturowych i artystycznych, a łączy ich jedno: wszyscy zdołali okiełznać swoją psychikę tak, by wykrzesać z niej twórcze siły. Bardzo prawdopodobne - twierdzi J. A. - że gdyby nie przeżywane dolegliwości wewnętrzne, nigdy nie osiągnęliby tego, czego dokonali.

MadameShepard | 2014-05-16

Książka miałka i płytka. Wiele sobie po niej obiecywałam i może dlatego bardzo mnie rozczarowała. Temat jest potraktowany bardzo powierzchownie i z nastawieniem na tanią sensację. Życiorysy wymienionych twórców są zaledwie muśnięte przez autora, jakby chciał wybrać smakowite kąski, nie dbając o płaszczyznę problemu.
Drugi poważny zarzut to ubogi język, rodem z plotkarskiej gazety.
Szkoda zmarnowanego potencjału.

lajt | 2010-08-16

Z wielką łatwością korzysta autor z naukowego i epickiego warsztatu. Jako odtwórca i plastyk kształtuje obraz rzeczywistości w taki sposób, ze czytelnik bez trudu odczuwa stany emocjonalne "boskich szaleńców". Poznajemy świat, do którego słowo "normalność" nie ma zastosowania: traumy z dzieciństwa, bunt młodości stają się lustrem dla przeżyć w dorosłym życiu. Dorosłość niczego nie leczy, niczego nie wyjaśnia - jest jedynie czasem dla sztuki, dla kreacji. Poświęcając siebie w oderwaniu od realnego świata - ci "boscy szaleńcy" tworzyli podwaliny nowatorskich myśli, wizji, rozwiązań. Wymknęli się schematom, płacąc jednakże za to niejednokrotnie życiem, a w każdym przypadku postrzegani byli jako niezrównoważeni i chorzy psychicznie.

Książka nie jest naukową analizą stanów klinicznych pacjentów, ale mówi o mechanizmach zachowań i genezie postępowania. Biograficzne dane poparte są bogatą literaturą przedmiotu, dając pewność co do prawdziwości zdarzeń.

Praca Kottlera - to świetne...

Mari | 2013-07-30
Przeczytana: 20 lipca 2013

Po przeczytaniu tej książki miałam wrażenie, że ja też mam depresję. W pewnym sensie jest to dokument i opisuje prawdziwe historie. Lektura jest ciężka ze względu na występujące u praktycznie każdej postaci zaburzenia psychiczne ( depresja, choroba afektywna dwubiegunowa), traumy, nadużycia i uzależnienia. Przez pewien czas znajdowałam się w świecie wypełnionym tym wszystkim. Być może właśnie dlatego po zamknięciu książki poczułam, że ze mną też jest coś nie tak...

Zuzanna | 2015-02-01
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 01 lutego 2015

Książka taka sobie....

chodnikowa | 2016-11-24
Przeczytana: 22 listopada 2016

Na początku czyta się płynnie, ale później autor zaczyna się powtarzać.

| 2016-11-19
Na półkach: Sztuka, Posiadam, Przeczytane