Anioł przy moim stole

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
An Angel At My Table
depresja, nowa zelandia
Bastet

Samotność, której Janet Frame doświadczyła w czasie studiów, doprowadziła ją do podjęcia próby samobójstwa. Uznana za schizofreniczkę, trafiła do kilku szpitali psychiatrycznych, w których spędziła osiem pełnych udręki lat. Dopiero nagroda literacka za tomik opowiadań przywróciła ją do łask, dzięki czemu na zawsze mogła rozstać się ze szpitalem. Jej talentem zaopiekował się Frank Sargeson, znana postać w środowisku krajowych literatów. Nie bez bólu i trudności Janet Frame zaczęła pracę, która w przyszłości miała przynieść międzynarodowe uznanie.

źródło opisu: Zysk i S-ka, 1999

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Salma | 2011-12-18

Druga część autobiografii nowozelandzkiej poetki nie jest już radosnym wspomnieniem - opisuje raczej smutne i przykre wypadki, pobyty w szpitalach psychiatrycznych, które z pewnością zubożyły literacki świat o co najmniej kilkadziesiąt kunsztownych tekstów. Mimo, iż nieziemsko wrażliwa Janet Frame przeżyła okropną traumę związaną z uznaniem ją za osobę chorą psychicznie, była w stanie stawić czoła dotykającym ją trudnościom i ponownie wyruszyć w pogoń za marzeniami. Ta część opowiada o niezwykłej sile woli i odwadze, dzięki której możliwe jest nie samo przetrwanie, ale wręcz odrodzenie.

Mlg | 2016-07-15
Na półkach: Pożyczone, Przeczytane