Anioł przy moim stole

Okładka książki Anioł przy moim stole Janet Frame
Okładka książki Anioł przy moim stole
Janet Frame Wydawnictwo: Zysk i S-ka Cykl: Na wyspę (tom 2) Seria: Kameleon biografia, autobiografia, pamiętnik
Na wyspę (tom 2)
Kameleon
An Angel At My Table
Zysk i S-ka
1999-01-01
1999-01-01
Paweł Laskowicz
depresja nowa zelandia literatura nowozelandzka

Janet Frame pochodzi z Nowej Zelandii i o jej egzotyczne korzenie przyciągnęły mnie do przeczytania tej książki. Drugim powodem było to, że jest to książka autobiograficzna.
Szkoda tylko, że całość została podzielona na trzy małe części. Obecnie po prostu trudno je zdobyć. W bibliotece też ich nie ma. Ja mam tylko środkową część kupioną przez przypadek w antykwariacie (od zeszłego roku niestety mój ulubiony antykwariat już nie istnieje).

Ta część to chyba najbardziej bolesny wycinek biografii tej poetki, autorki opowiadań i powieści.
Niesamowicie wrażliwa, niezrozumiana przez otoczenie i rodzinę. Bardzo skryta, nie potrafiła nikomu przekazać swoich problemów. Jej osoba przypomina cień, który siedzi cicho gdzieś obok i stara się nikomu nie przeszkadzać.
To niezrozumienie doprowadziło do jej licznych pobytów w szpitalach psychiatrycznych. A leczenie psychiatryczne w tamtych latach to była przerażająca praktyka.
Jej nieprzystosowanie do życia jest szokujące. Żeby w wieku 20 lat nie wiedzieć do czego służy poczta.

Druga część książki przynosi więcej spokoju i optymizmu, gdy znany pisarz wyciąga do niej rękę i staje się jej mentorem. Daje jej możliwość zamieszkania i tworzenia. Zdejmuje z niej ciężar troski o codzienny byt i udziela wiele cennych rad jak wygląda życie codzienne pisarza, jak wielkie znaczenie ma wypracowanie rytmu dnia podporządkowanego pisaniu.

Na podstawie powieści powstał film Jane Campion "Anioł przy moim stole". Podobno warty obejrzenia.
Oryginalna i wzruszająca opowieść o trudnym życiu. Jest w nim trochę radości, ale więcej smutku i trudnych doświadczeń, a nawet osobistych tragedii.
Zachęcam do przeczytania tej mało znanej autorki.

„Anioł przy moim stole” to smutna, pełna bólu i samotności, autobiografia znanej poetki i powieściopisarki, ukazująca życie wrażliwej, wyalienowanej młodej kobiety w Nowej Zelandii w latach czterdziestych i pięćdziesiątych ubiegłego wieku.

Janet Frame opowiada czytelnikom o swoich niepokojach i lękach, o swojej inności i wstydliwości, o byciu inną, odsuniętą, nieważną, „dziwną”. Opowiada o tym, jak błędnie zdiagnozowano ją jako osobę chorą na schizofrenię. O latach ubezwłasnowolnienia i uprzedmiotowienia w zakładach psychiatrycznych. O nieudanej próbie samobójstwa, o tułaczce w poszukiwaniu pracy, spokoju, ciepła, wspólnoty. I wreszcie o początkach prawdziwego pisania, o pomocy, jakiej doświadczyła od znanego, starszego pisarza, o pierwszych poważnych pieniądzach zarobionych dzięki pisaniu, o przygotowaniach do wielkiej podróży po Europie.

Więcej na blogu Poczytane.pl: http://poczytane.pl/aniol-przy-moim-stole-janet-frame/

Druga część autobiografii nowozelandzkiej poetki nie jest już radosnym wspomnieniem - opisuje raczej smutne i przykre wypadki, pobyty w szpitalach psychiatrycznych, które z pewnością zubożyły literacki świat o co najmniej kilkadziesiąt kunsztownych tekstów. Mimo, iż nieziemsko wrażliwa Janet Frame przeżyła okropną traumę związaną z uznaniem ją za osobę chorą psychicznie, była w stanie stawić czoła dotykającym ją trudnościom i ponownie wyruszyć w pogoń za marzeniami. Ta część opowiada o niezwykłej sile woli i odwadze, dzięki której możliwe jest nie samo przetrwanie, ale wręcz odrodzenie.

• Biblioteka
  • Psychologia