Bad therapy. Master therapists share their worst failures
978-83-61269-24-3
psychoterapia
mantra

Każdy psychoterapeuta doświadczył kiedyś niepowodzenia w pracy z pacjentem. Popełnił jakiś błąd, czegoś nie przewidział, coś zaniedbał. W podręcznikach psychoterapii zazwyczaj przytacza się opisy leczenia zakończonego sukcesem. O porażkach wspomina się niechętnie, choć to właśnie ich analiza może mieć istotne walory dydaktyczne. Autorzy tej książki – Jeffrey A. Kottler i Jon Carlson – poprosili dwudziestu wybitnych terapeutów o podzielenie się wspomnieniami dotyczącymi nieudanej pracy z własnym pacjentem. Zebrali niepowtarzalny materiał szkoleniowy dla praktyków, który z pewnością zainteresuje też szersze grono czytelników.

źródło opisu: http://www.paradygmat.eu/pl/ksiazki/55-nieudana-terapia

źródło okładki: http://www.paradygmat.eu/pl/ksiazki/55-nieudana-terapia

Necia | 2017-08-14
Przeczytana: 14 sierpnia 2017

Bardzo długo czytałam tę książkę. Mam mieszane odczucia. Temat jest na pewno bardzo ważny i potrzebny. Dobrze, że coś takiego powstało jednak niektórzy biorący udział w badaniu terapeuci porządnie podeszli do tematu i opowiadali na prawdę ciężkie i bolesne historie związane pośrednio lub bezpośrednio z procesem terapeutycznym, który prowadzili. Niektórzy jednak moim zdaniem lekko podeszli do sprawy. Rozumiem, sprawa porażki czy ,,nieudanej terapii" jest sprawą subiektywną i indywidualną więc niektóre przykłady mogą nie przemówić do czytelnika.

Książka przeznaczona dla osób, które posiadają chociaż podstawową wiedzę odnośnie nurtów terapeutycznych i procesu terapii.

Dużo bardziej chciałabym przeczytać taką książkę, w której POLSCY psychoterapeuci opowiadaliby o swoich zawodowych porażkach.

Myślę, że każdy psychoterapeuta, psycholog czy student psychologii powinien przeczytać tę pozycję i wyrobić sobie własną opinię ;).

Rosiomak | 2014-03-14

Słabsza niż "Mumia" tych samych autorów - ale o istotnej wymowie. Ilu polskich tuzów psychoterapii zgodziłoby się opowiedziec o swoich największych porażkach? No właśnie. Nawet zebrawszy chętnych, autorzy mieli problem z wyciśnięciem z nich krwistych historii. "Nie wiem, nie pamiętam szczegółów, a w ogóle to jakoś to przepracowałem..." Mimo wszystko, pozycja warta lektury - ale dla profesjonalistów, którzy chcą zobaczyc własne trudności we właściwym świetle.

MariennLene | 2013-01-15
Przeczytana: 13 stycznia 2013

Niech będzie...

Choć zawsze mogło być lepiej. Książka na pewno w dobrym tonie i przemyślana. Jedne wskazówki cenniejsze, bez innych można się obejść. Jedni psychoterapeuci opowiadali o swoich porażkach w pracy bardziej na luzie, podczas gdy inni podchodzili do sprawy z pełną powagą, a przez to tracili na autentyzmie, chroniąc swoje poczynania.

Niektóre uwagi zawarte w książce przydadzą się, ale czy na dłużej? Fakt, że historie miały miejsce naprawdę poczynił tę pozycję jako wartą choćby do przejrzenia.