Opór w psychoterapii. Jak pracować z trudnym klientem?

Tłumaczenie: Anna Rozwadowska
Książka jest przypisana do serii/cyklu "BT Biblioteka Terapeuty". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne
Compassionate Therapy. Working With Difficult Clients
83-89120-24-0
Cathhhy

Opór, równoznaczny z brakiem postępu lub nawet regresją w procesie zmian, jest nieuchronnym doświadczeniem osób parających się profesjonalnych pomaganiem innym. Bywa traktowany jako sygnał prawidłowo rozwijającego się procesu terapeutycznego, jako oznaka błędu czy niekompetencji terapeuty lub jako przejaw określonej struktury osobowości klienta i ważnej informacji o mechanizmach jego funkcjonowania. Bywa więc źródłem niepokoju, frustracji lub istotnej informacji o kliencie.

Autor, doświadczony terapeuta, charakteryzuje różne typy trudnych klientów, bada samo zjawisko oporu i przekonuje, że konflikt może być pozytywną siłą. Przekonuje, że trudna terapia stwarza terapeucie okazję do zbadania własnych ograniczeń, daje szansę rozwoju i pogłębia zdolność do współczucia.
Z lektury książki dowiesz się więc jak sobie radzić z manipulującym i kontrolującym klientem oraz jak przezwyciężyć jego wrogość i niechęć do współpracy. Mamy nadzieję, że książka okaże się wsparciem i nieocenioną pomocą w trudnych chwilach.

źródło opisu: nota wydawcy

źródło okładki: strona www wydawcy

Ola | 2014-06-21
Przeczytana: 13 czerwca 2014

Napisana przystępnym językiem. Autor przedstawia charakterystyki trudnych pacjentów zwracając uwagę na sposoby ich rozpoznawania, rozumienia co kryje się za ich zachowaniem oraz jak sobie z nimi radzić. Dystansuje się też do siebie jako terapeuty zwracając uwagę na sytuację, gdy to nie pacjent a terapeuta utrudnia sytuację i spowalnia psychoterapię. Książkę czyta się szybko. Wiele dają przytaczane przykłady obrazujące złożoność reakcji pacjentów. zabrakło mi jedynie przejrzystego podziału na rodzaje pacjentów, którzy się trochę mieszają.

ewawkaloszach | 2015-02-20

Polecam także w pracy osobistej, dobry kawał materiału o naszych ułomnościach i ciemnych zaułkach emocjonalnych, polecam.

Rockmargot | 2012-05-23

Książka ze wszech miar godna polecenia. Wprawdzie musiałam ją przeczytać go egzaminu, ale była to najprzyjemniejsza lektura podczas całej sesji zimowej.

iza121 | 2014-12-25
Przeczytana: 24 grudnia 2014

Książka napisana bardzo przystępnym językiem, mi osobiście brakuje w niej większej ilości konkretów.

Literatka | 2015-05-06
Przeczytana: 04 maja 2015