Boskie szaleństwo. Geniusz i psychoza wielkich twórców

Okładka książki Boskie szaleństwo. Geniusz i psychoza wielkich twórców Jeffrey Kottler
Okładka książki Boskie szaleństwo. Geniusz i psychoza wielkich twórców
Jeffrey Kottler Wydawnictwo: Bellona reportaż
reportaż
Divine Madness: Ten Stories of Creative Struggle
Bellona
2007-01-01
2007-01-01
Joanna Tyczyńska
osobowość zaburzenia kultura

Okładka książki Nieudana terapia. Mistrzowie psychoterapii i ich największe porażki Jon Carlson, Jeffrey Kottler
Nieudana terap... Jon Carlson, Jeffre...

Słaba. Na poziomie plotkarskich portali i gazetek pełnych plotek i zmyśleń. Osobiście straciłem tylko czas i osłabiłem wzrok. (ale mam zwyczaj kończyć książkę którą zacząłem, inaczej mówiąc -daje jej szanse).
I to by było na tyle.

I to by było na tyle.

Dobra pozycja, która potrafi zachęcić do przeczytania bardziej szczegółowych biografii poszczególnych postaci.

Książka bardzo ciekawa choć sensacyjna i przypominająca tabloid. Trochę uproszcza wszystko i zawiera momentami duże psychiatryczne generalizacje, ale mimo to bardzo wciągająca, lekka i rzeczowa, dająca pewien wgląd w życie i światy wielkich twórców. Polecam.

Na początku czyta się płynnie, ale później autor zaczyna się powtarzać.

Na początku czyta się płynnie, ale później autor zaczyna się powtarzać.

2028

Książka miałka i płytka. Wiele sobie po niej obiecywałam i może dlatego bardzo mnie rozczarowała. Temat jest potraktowany bardzo powierzchownie i z nastawieniem na tanią sensację. Życiorysy wymienionych twórców są zaledwie muśnięte przez autora, jakby chciał wybrać smakowite kąski, nie dbając o płaszczyznę problemu.
Drugi poważny zarzut to ubogi język, rodem z plotkarskiej gazety.
Szkoda zmarnowanego potencjału.

Drugi poważny zarzut to ubogi język, rodem z plotkarskiej...

Po przeczytaniu tej książki miałam wrażenie, że ja też mam depresję. W pewnym sensie jest to dokument i opisuje prawdziwe historie. Lektura jest ciężka ze względu na występujące u praktycznie każdej postaci zaburzenia psychiczne ( depresja, choroba afektywna dwubiegunowa),traumy, nadużycia i uzależnienia. Przez pewien czas znajdowałam się w świecie wypełnionym tym wszystkim. Być może właśnie dlatego po zamknięciu książki poczułam, że ze mną też jest coś nie tak...

Z wielką łatwością korzysta autor z naukowego i epickiego warsztatu. Jako odtwórca i plastyk kształtuje obraz rzeczywistości w taki sposób, ze czytelnik bez trudu odczuwa stany emocjonalne "boskich szaleńców". Poznajemy świat, do którego słowo "normalność" nie ma zastosowania: traumy z dzieciństwa, bunt młodości stają się lustrem dla przeżyć w dorosłym życiu. Dorosłość niczego nie leczy, niczego nie wyjaśnia - jest jedynie czasem dla sztuki, dla kreacji. Poświęcając siebie w oderwaniu od realnego świata - ci "boscy szaleńcy" tworzyli podwaliny nowatorskich myśli, wizji, rozwiązań. Wymknęli się schematom, płacąc jednakże za to niejednokrotnie życiem, a w każdym przypadku postrzegani byli jako niezrównoważeni i chorzy psychicznie.

Książka nie jest naukową analizą stanów klinicznych pacjentów, ale mówi o mechanizmach zachowań i genezie postępowania. Biograficzne dane poparte są bogatą literaturą przedmiotu, dając pewność co do prawdziwości zdarzeń.

Praca Kottlera - to świetne połączenie fachowej wiedzy terapeuty i talentu literackiego, co sprawia, że jego książka nie nudzi, a jest interesującą opowieścią o ludziach, których życie było trudnym zmaganiem geniuszu z otaczającą rzeczywistością.

• Sztuka, kultura
  • Psychologia
  • Biografie
  • Psychopatologia

Dodaj cytat z książki Boskie szaleństwo. Geniusz i psychoza wielkich twórców