Yendi

Tłumaczenie: Jarosław Kotarski
Cykl: Vlad Taltos (tom 2) | Seria: Fantasy
Wydawnictwo: Rebis
Yendi

Kolejny tom cyklu „Vlad Taltos”, opowiadającego o przygodach dragaeriańskiego baroneta Vlada Taltosa uczciwego zawodowego zabójcy i czarnoksiężnika z Adrilanki. Vlad Taltos zmuszony jest walczyć w obronie swego terenu. Zostaje zabity, wskrzeszony i poznaje swoją przyszłą żonę, parającą się zresztą tym samym fachem. Pomagają mu – nieoficjalnie, ma się rozumieć – przyjaciele z Domu Smoka, w końcu jednak wkraczają otwarcie, okazuje się bowiem, że „wojna gangów” jest jedynie przykrywką dla intrygi godzącej w Dom Smoka.

Jale | 2016-07-29
Przeczytana: 29 lipca 2016

Książka równie przyjemna w odbiorze, jak część poprzednia, "Jhereg", aczkolwiek tak samo nie do końca satysfakcjonująca. Owszem, mniej się tu już wyczuwa niepewność autora w odmalowywaniu emocji, ale chwilami trudno oprzeć się wrażeniu, że rzecz była pisana dla nieco młodszego czytelnika. W dodatku Brust czemuś uznał, że zwykłe ciągnięcie cyklu jest poniżej jego godności i akcję drugiego tomu przesunął przed zdarzenia znane z tomu pierwszego, co czytelnik spostrzega dopiero po przebrnięciu solidnego kawałka tekstu.

Opowiadana historia jest jednak zajmująca (zabójca przekwalifikowany na drobnego mafioza, trzęsącego nielegalnymi przybytkami niewielkiego kwartału stolicy imperium, musi stawić czoło zakusom sąsiada), posiada bijatyki (na magię i miecze), odrobinę romansu (naturalnie z inną zabójczynią) i sporo humoru, czyli jest zgrabnym, szybciutkim czytadełkiem do poduszki lub do autobusu. Bez zadęcia, bez wielkich aspiracji, i bez tonięcia w rozbuchanej kreacji świata.

Jak na mój...

Winter | 2015-06-29

Drugi tom cyklu - równie dobry jak pierwszy. Z jakiś powodów autor przez kilka pierwszych tomów cofa się w chronologii. Ciekawie się czyta o rzeczach, o których ktoś napomknął w jednym zdaniu w poprzednich tomach.

malkovic | 2011-02-21
Przeczytana: 2011 rok

Ciekawe opowieści o płatnym zabójcy, z poczuciem honoru i własnymi zasadami moralnymi - jedno co mnie wkurza to fakt, że autor ma gdzieś chronologię... i części pięcioksięgu są, że tak powiem rozwalone w różnym czasie od przeszłości po przyszłość itd...

Mnie osobiście bardzo to przeszkadza...

Szybki | 2016-09-25
Przeczytana: 17 października 2016