Yendi

Okładka książki Yendi Steven Brust
Okładka książki Yendi
Steven Brust Wydawnictwo: Rebis Cykl: Vlad Taltos (tom 2) Seria: Fantasy fantasy, science fiction
Vlad Taltos (tom 2)
Fantasy
Yendi
Rebis
2002-01-01
2002-01-01
Jarosław Kotarski

Niezbyt obszerna, zgrabnie napisana historia z podgatunku fantasy kryminalnej. Tym razem nie z punktu widzenia stróżów prawa (jak to najczęściej bywa) tylko zawodowego zabójcy i pomniejszego mafiosa z własnym kodeksem honorowym oraz koneksjami w wyższych sferach. Dodatkowa komplikacja to fakt, iż jest on człowiekiem w świecie zdominowanym przez tamtejszy odpowiednik elfów, rasę mającą ludzi w głębokiej pogardzie i ledwie ich tolerującą – oczywiście, na niższych szczeblach społeczeństwa. Autor nie przesadza z rozbudowaną kreacją świata, ale to, co ukazuje, wydaje się konsekwentne i przemyślane. Także pokrętna intryga, którą poznajemy zaczynając od najniższego piętra, okazuje się logiczna, rozciągnięta na stulecia i dotyczy losów tronu oraz spraw wielkiej polityki. A zaczyna się od pomniejszej, mafijnej wojenki o kontrolę nad kilkoma ulicami w podrzędnej dzielnicy stołecznego miasta. Autor nie epatuje spektakularnymi objawami działania magii czy też dramatycznymi pojedynkami na białą broń, chociaż zarówno magia jak i rapier stanowią ważne elementy fabuły. Wszystko wydaje się takie zwyczajne i normalne, jak to w polityce oraz świecie przestępczym, powiązanych ze sobą licznymi więzami. Po prostu, normalny sposób prowadzenia interesów. Do tego sympatyczny wątek romantyczny, poprowadzony wprawdzie cokolwiek odrobinę zbyt pospiesznie. Chociaż kto wie, w tym specyficznym świecie magii umożliwiającej m. in. ożywienie ofiary (nie zawsze) może to właśnie zabójstwo prowadzi wprost do wielkiej miłości? Powieść bez większych pretensji, szybka i przyjemna w lekturze, z dynamiczną, przemyślaną fabułą oraz żywymi dialogami.

Mafia i kryminalna intryga osadzona w swiecie fantazy.Przyjemne i lekkie czytadelko dla relaksu.

Porządne fantasy, czyt się szybko na odstresowanie. Taka miła lekturka dla relaksu, do połknięcia w dwa dni.

Kontynuacji przygód zawodowego ludzkiego zabójcy w świecie elfów, o pardon, Dragerian poszukiwałam świadomie. Na wakacjach u kuzynów wpadł mi w ręce jeden z tomów w języku oryginału. Oczywiście ciotka uznała, że to nie lektura dla dziewczynki i nim doczytałam do końca odebrała mi książkę. Byłam zafascynowana, głównie Cawti i dwoma jheregami. Wręcz marzyło mi się takie zwierzątko domowe. No a przyjaźń z następczynią tronu. Rozumiecie, że może działać na wyobraźnię dziecięcia.
Po latach wyszło i parę tomów u nas, szkoda, że nie całość.

Książka równie przyjemna w odbiorze, jak część poprzednia, "Jhereg", aczkolwiek tak samo nie do końca satysfakcjonująca. Owszem, mniej się tu już wyczuwa niepewność autora w odmalowywaniu emocji, ale chwilami trudno oprzeć się wrażeniu, że rzecz była pisana dla nieco młodszego czytelnika. W dodatku Brust czemuś uznał, że zwykłe ciągnięcie cyklu jest poniżej jego godności i akcję drugiego tomu przesunął przed zdarzenia znane z tomu pierwszego, co czytelnik spostrzega dopiero po przebrnięciu solidnego kawałka tekstu.

Opowiadana historia jest jednak zajmująca (zabójca przekwalifikowany na drobnego mafioza, trzęsącego nielegalnymi przybytkami niewielkiego kwartału stolicy imperium, musi stawić czoło zakusom sąsiada),posiada bijatyki (na magię i miecze),odrobinę romansu (naturalnie z inną zabójczynią) i sporo humoru, czyli jest zgrabnym, szybciutkim czytadełkiem do poduszki lub do autobusu. Bez zadęcia, bez wielkich aspiracji, i bez tonięcia w rozbuchanej kreacji świata.

Jak na mój gust jeden z lżejszych i sympatyczniejszych cykli fantasy na naszym rynku.

Drugi tom cyklu - równie dobry jak pierwszy. Z jakiś powodów autor przez kilka pierwszych tomów cofa się w chronologii. Ciekawie się czyta o rzeczach, o których ktoś napomknął w jednym zdaniu w poprzednich tomach.

Ciekawe opowieści o płatnym zabójcy, z poczuciem honoru i własnymi zasadami moralnymi - jedno co mnie wkurza to fakt, że autor ma gdzieś chronologię... i części pięcioksięgu są, że tak powiem rozwalone w różnym czasie od przeszłości po przyszłość itd...

Mnie osobiście bardzo to przeszkadza...

Mnie osobiście bardzo to przeszkadza...

• Mam
  • Smoki - 2planowe