Sztuka wyrażania miłości w małżeństwie

Tłumaczenie: Krzysztof Pawłusiów
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Vocatio
Five Languages of Love
poradniki
Scarlett

Małżonkowie rzadko wyrażają miłość w ten sam sposób. Z reguły posługujemy się jakby innymi językami miłości. Każdy z nas używa takiego języka, jaki jest mu najbliższy, i jest zdziwiony, gdy partner nie rozumie tego, co próbujemy mu zakomunikować. Wyrażamy miłość, ale on (czy ona) wydaje się tego nie dostrzegać, ponieważ dla niego (dla niej) to, co robimy, jest komunikatem w obcym języku. Gdy...

Gdy poznasz podstawowy język miłości swojego partnera i nauczysz się nim posługiwać, odkryjesz klucz do długiego i pełnego miłości związku małżeńskiego. Miłość nie musi zanikać po ślubie, jednak by ją zatrzymać, musimy się nauczyć wyrażać ją w sposób zrozumiały dla naszego partnera.

Nie możemy polegać na swoim sposobie wyrażania miłości, bo współmałżonek może go nie rozumieć. Jeśli chcemy, aby czuł się kochany, musimy wyrażać miłość w sposób, który jemu jest najbliższy. Nic nie wpływa na związek dwojga ludzi tak bardzo, jak zaspokajanie ich potrzeb emocjonalnych - zwłaszcza potrzeby miłości.

Jeśli nauczę się języka miłości mojej żony i będę się nim często posługiwał, ona będzie czuła się kochana. Kiedy minie okres ślepego zakochania, nie doświadczy rozczarowania, ponieważ będzie napełniona miłością. A kiedy ona zrobi to samo, również moje potrzeby emocjonalne będą zaspokojone, a nasze małżeństwo będzie rozkwitało.

Zuba | 2016-02-07
Przeczytana: 01 lutego 2016

Mądra książka, przypominająca niewygodną prawdę, że miłość jest decyzją i wymaga nieustannej pracy. Niby o tym wiemy, ale mimo wszystko trochę żal, bo w okresie zakochania wszystko było łatwe, a później krew, pot i łzy, aż człowiek przestaje pamiętać dlaczego związał się z tym konkretnym człowiekiem. Na samym przypomnieniu autor oczywiście nie kończy.

Główną tezą książki jest myśl, że każdy wyraża miłość w swoim ulubionym języku i tylko ten język sam rozumie. W chwili kiedy nasz języki nie pokrywają się, nie ma szans na budowanie dobrej atmosfery, bo choćby nie wiadomo ile wyrazów miłości będzie skierowane w naszą stronę, nie zrozumiemy niczego i nie odbierzemy ich właściwie. Z tych różnic między językami miłości wynika wiele nieporozumień. Kiedy mój mąż myje samochód, to myje samochód, czyż nie? A kiedy ja to robię, to jest oczywisty wyraz moich uczuć, nieprawda? Albo przekonanie, że najłatwiejsza droga do kobiecego serca wiedzie przez dawanie prezentów albo kwiatów. Są osoby,...

Marta | 2014-06-11
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 09 kwietnia 2014

Jak pewnie wiecie nie lubię poradników, o czym wspominałam już kilka razy. Jednak od czasu do czasu trafiam na publikację tego typu, która wzbudza moje szczególne zainteresowanie. Tak właśnie było w przypadku tomiku „5 języków miłości” Gary’ego Chapman’a.

„Miłość to kwestia wyboru a każde z nas może dokonać go już dziś.”

Tego, że chłopcy i dziewczynki różnią się od siebie nie muszę nikomu wyjaśniać. Właśnie na tym bazuje większość poradników dla par, które sugerują, że kobiety i mężczyźni pochodzą z dwóch różnych światów. Z kolei Chapman twierdzi, że każdy człowiek posługuje się innym językiem miłości, który jest niezależny od płci.

Według zamysłów autora tomik „5 języków miłości” skierowany jest do małżeństw, ponieważ najczęściej dopiero po ślubie, kiedy mija okres szaleńczego zakochania i rozpoczyna się proza miłości, człowiek orientuje się, że wziął do domu małżonka z całym dobrodziejstwem inwentarza, który nagle zaczyna przeszkadzać. Czasami ludzie bardzo się kochają, ale...

a_psik | 2014-03-29
Przeczytana: 29 marca 2014

Zacznę od kilku pytań i stwierdzeń skierowanych do osób będących w związkach małżeńskich:

- czy zdarza Ci się mówić coś do małżonka, ale on zdaje się nic nie rozumieć (wyglądacie wtedy jak Anglik próbujący dogadać się z Chińczykiem)?
- jeżeli wolisz spędzić wolny czas w domu, a Twój małżonek chciałby wtedy gdzieś wyjść np. ze znajomymi
- jeśli Twój małżonek pomaga Ci w pracach domowych, ale Ty wolałabyś, żeby Cię przytulił lub dał drobny upominek (niekoniecznie coś drogiego; może to być na przykład własnoręcznie wykonany drobiazg)

...to wiedz, że książka "5 języków miłości" Gary'ego Chapmana jest w stanie bardzo Ci pomóc. Co ja mówię, nie tylko Tobie - Twojemu małżonkowi i Waszemu małżeństwu również. Ale do rzeczy.

Wiem, że niektórzy z Was z niechęcią podchodzą do rozmaitych poradników. Spoko, rozumiem to, bo sama spoglądam w ich stronę z dużą dozą nieufności. Po tę lekturę sięgnęłam nie dlatego, że mam jakieś problemy w małżeństwie (okres "docierania się" z...

Przeczytana: 05 października 2016

Bardzo dobra pozycja dla ludzi pragnących świadomie żyć w związku. Podaje nam 5 rodzajów upodobań partnerów, które jeśli tylko uda ci się odgadnąć, a później pielęgnować zaowocują pięknym związkiem na całe życie. Miłość podobnie jak macierzyństwo, zanim się w nią wstąpi powinno poznać się kilka reguł. Nie powielając nauk rodziców, czy innych ludzi, a raczej kierować się wskazówkami ekspertów, którzy poprzez różne badania i lata pracy, obserwacji potrafią podać nam konkretne wskazówki, na temat związków z przeciwną płcią. Książka inna niż wszystkie, na pewno wniesie wiele do twojego związku drogi czytelniku, i zamiast kolejny raz powielać błędy z przeszłości, sięgnij po nowe rozwiązania, po to abyś wreszcie był szczęśliwy, zaspokojony i to z wzajemnością.
POLECAM Z CAŁEGO SERCA !

Kornelia | 2011-06-17
Przeczytana: 17 czerwca 2011

Wydawać by się mogło, że wszystko, o czym mówi ta książka jest oczywiste, czasem jednak trzeba sobie pewne sprawy uzmysłowić z pomocą takich poradników. Wybrałam ją z myślą o własnych planach, jednak gorąco polecam wszystkim parom i związkom, nie tylko małżeńskim. Dzięki niej można odkryć nie tylko język miłości partnera, a jest ich pięć: afirmacja, czas, prezenty, pomoc i dotyk, ale i odkryć czego samemu oczekuje się od związku i jak partner powinien zaspokajać nasze potrzeby emocjonalne. Celem miłości nie jest bowiem realizowanie własnych pragnień, ale troska o dobro drugiej połówki. Natomiast na każdego działają inne sygnały, będące wyrażaniem miłości. Jedną z najważniejszych nauk płynących z tej książki jest świadomość, że miłość prosi, a nie żąda. Tak jak dla jednego liczą się słowa wsparcia, dla innej może to być ugotowanie obiadu dla męża wracającego z pracy, czy po prostu poświęcenie partnerowi czasu. Nieporozumienia w związku mogą być spowodowane niewłaściwym dobieraniem...

Hanna | 2016-02-17
Przeczytana: 18 lutego 2016

Język tej książki nie odbiega niczym od standardowych poradników, więc dla osób, które nie przepadają za takim sposobem przedstawiania wiedzy, może to być uciążliwe. Niemniej jednak, radzę spróbować wszystkim zainteresowanym pracą nad związkiem. Książka nie jest długa, co w tym wypadku świadczy na korzyść, a pokazuje bardzo ciekawe podejście do relacji małżeńskich. Skupia się na naszej woli bycia w związku, a nie na stanie zakochania i pokazuje, jak zasilać uczucia, by wola ta nie została nadwyrężona (oczywiście za pomocą odpowiedniego języka miłości). Na pewno będę korzystać z rad w niej zawartych.

Ula | 2014-02-25
Na półkach: Przeczytane, Poradniki
Przeczytana: 25 lutego 2014

Polecano nam tę książkę na naukach przedmałżeńskich. Stwierdziłam, że warto będzie ją przeczytać i mieć ją w swojej biblioteczce. Autor prezentuje nam teorię pięciu języków miłości, jakimi są afirmacja, czas, prezenty, pomoc i dotyk. Każdy z nas wyraża miłość na swój sposób, stosując głównie jeden z wymienionych "języków". Warto jest zastanowić się w jakim języku chcemy, aby nasz partner okazywał nam uczucia, jak również ważne jest poznanie języka partnera i stosowanie go wobec niego. Dzięki temu problemy komunikacyjne między małżonkami znikną i będą oni potrafili cieszyć się swoją miłością.
Książka napisana jest w prosty i zrozumiały sposób. Jestem pewna, że każdy kto ją przeczyta stwierdzi, że myśli w niej zawarte są prawdziwe, a przedstawione sytuacje bardzo podobne do tych przeżytych przez nas. Książka z pewnością warta przeczytania, niekoniecznie tylko przez osoby, które przeżywają kryzys w swoim związku. W końcu zawsze warto się udoskonalać i jeśli zależy nam, aby rutyna...

Ann | 2014-01-08

Powtórzę się pewnie za poprzednikami pisząc, że to pozycja godna polecenia. To czego dotyka ta książka, a więc głównie komunikacja między ludźmi, jest sprawą tak oczywistą, że dbanie o nią i obiektywne spojrzenie umyka nam w codziennym życiu i standardowym skupieniu na "ja". Pozycja ta pozwala na nowo przesunąć swój punkt widzenia na my, bardzo fajnie definiuje związek, relacje międzyludzkie, ale też idealnie nadaje się również dla osób samotnych, ponieważ czytając ją z przymrużeniem oka, mozna znaleźć w niej wiele mądrego na temat relacji międzyludzkich i sposobów komunikowania się w społeczeństwie. Przecież komunikujemy się nie tylko w związkach.

Marjory | 2014-08-24
Przeczytana: 2014 rok

Z koncepcją istnienia 5 języków miłości słyszałam już wcześniej. Muszę przyznać, że było to intrygujące, gdyż sam lakoniczny opis ogólnej idei i nazw języków pomógł mi uporządkować pewne rzeczy i własne odczucia. Z chęcią sięgnęłam więc po tę książkę, gdy się ukazała (wcześniej dostępny był tylko jakiś mało wnoszący skrót, choć wydawca tego "skrótu" mało się tym chwali, więc może to być mylące).

Książka okazała się rewelacyjna. Bardzo dużo mi rozjaśniła i pozwoliła w pełni poznać tę koncepcję. Muszę przyznać, że w swoim życiu, widzę, że ta teoria ma sens. Jest bardzo logiczna.

Nie będę spoilerować, ale książka naprawdę odpowiada na pytania:
- Dlaczego tak wiele małżeństw się rozpada?
- Dlaczego miłość po ślubie "wypala się" (czasem bardzo szybko, czasem po kilku latach)?
- Dlaczego małżonek nie docenia naszych wysiłków w okazywaniu miłości?

Autor jest wiarygodny w tym co przekazuje, bo jest terapeutą z ogromnym doświadczeniem i wiedzą psychologiczną. Teorię sformułował po latach...

Drake | 2014-11-26
Przeczytana: 20 listopada 2014

Dobra książka. Systematycznie wprowadza ciekawy koncept różnych sposobów (aka języków) wyrażania miłości, których istnienia większość z nas się intuicyjnie domyśla, ale ma problemy z ich definicją. Pomaga odkryć w jaki sposób chcielibyśmy kochać i być kochani. Wydaje się, że poradnik ma potencjał, aby uratować albo urozmaicić niejeden związek i niejedno małżeństwo.