Sztuka wyrażania miłości w małżeństwie

Tłumaczenie: Krzysztof Pawłusiów
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Vocatio
Five Languages of Love
83-7146-186-0
poradniki
Scarlett

Małżonkowie rzadko wyrażają miłość w ten sam sposób. Z reguły posługujemy się jakby innymi językami miłości. Każdy z nas używa takiego języka, jaki jest mu najbliższy, i jest zdziwiony, gdy partner nie rozumie tego, co próbujemy mu zakomunikować. Wyrażamy miłość, ale on (czy ona) wydaje się tego nie dostrzegać, ponieważ dla niego (dla niej) to, co robimy, jest komunikatem w obcym języku. Gdy...

Gdy poznasz podstawowy język miłości swojego partnera i nauczysz się nim posługiwać, odkryjesz klucz do długiego i pełnego miłości związku małżeńskiego. Miłość nie musi zanikać po ślubie, jednak by ją zatrzymać, musimy się nauczyć wyrażać ją w sposób zrozumiały dla naszego partnera.

Nie możemy polegać na swoim sposobie wyrażania miłości, bo współmałżonek może go nie rozumieć. Jeśli chcemy, aby czuł się kochany, musimy wyrażać miłość w sposób, który jemu jest najbliższy. Nic nie wpływa na związek dwojga ludzi tak bardzo, jak zaspokajanie ich potrzeb emocjonalnych - zwłaszcza potrzeby miłości.

Jeśli nauczę się języka miłości mojej żony i będę się nim często posługiwał, ona będzie czuła się kochana. Kiedy minie okres ślepego zakochania, nie doświadczy rozczarowania, ponieważ będzie napełniona miłością. A kiedy ona zrobi to samo, również moje potrzeby emocjonalne będą zaspokojone, a nasze małżeństwo będzie rozkwitało.

Kornelia | 2011-06-17
Przeczytana: 17 czerwca 2011

Wydawać by się mogło, że wszystko, o czym mówi ta książka jest oczywiste, czasem jednak trzeba sobie pewne sprawy uzmysłowić z pomocą takich poradników. Wybrałam ją z myślą o własnych planach, jednak gorąco polecam wszystkim parom i związkom, nie tylko małżeńskim. Dzięki niej można odkryć nie tylko język miłości partnera, a jest ich pięć: afirmacja, czas, prezenty, pomoc i dotyk, ale i odkryć czego samemu oczekuje się od związku i jak partner powinien zaspokajać nasze potrzeby emocjonalne. Celem miłości nie jest bowiem realizowanie własnych pragnień, ale troska o dobro drugiej połówki. Natomiast na każdego działają inne sygnały, będące wyrażaniem miłości. Jedną z najważniejszych nauk płynących z tej książki jest świadomość, że miłość prosi, a nie żąda. Tak jak dla jednego liczą się słowa wsparcia, dla innej może to być ugotowanie obiadu dla męża wracającego z pracy, czy po prostu poświęcenie partnerowi czasu. Nieporozumienia w związku mogą być spowodowane niewłaściwym dobieraniem...

Ula | 2014-02-25
Na półkach: Poradniki, Przeczytane
Przeczytana: 25 lutego 2014

Polecano nam tę książkę na naukach przedmałżeńskich. Stwierdziłam, że warto będzie ją przeczytać i mieć ją w swojej biblioteczce. Autor prezentuje nam teorię pięciu języków miłości, jakimi są afirmacja, czas, prezenty, pomoc i dotyk. Każdy z nas wyraża miłość na swój sposób, stosując głównie jeden z wymienionych "języków". Warto jest zastanowić się w jakim języku chcemy, aby nasz partner okazywał nam uczucia, jak również ważne jest poznanie języka partnera i stosowanie go wobec niego. Dzięki temu problemy komunikacyjne między małżonkami znikną i będą oni potrafili cieszyć się swoją miłością.
Książka napisana jest w prosty i zrozumiały sposób. Jestem pewna, że każdy kto ją przeczyta stwierdzi, że myśli w niej zawarte są prawdziwe, a przedstawione sytuacje bardzo podobne do tych przeżytych przez nas. Książka z pewnością warta przeczytania, niekoniecznie tylko przez osoby, które przeżywają kryzys w swoim związku. W końcu zawsze warto się udoskonalać i jeśli zależy nam, aby rutyna...

Ann | 2014-01-08

Powtórzę się pewnie za poprzednikami pisząc, że to pozycja godna polecenia. To czego dotyka ta książka, a więc głównie komunikacja między ludźmi, jest sprawą tak oczywistą, że dbanie o nią i obiektywne spojrzenie umyka nam w codziennym życiu i standardowym skupieniu na "ja". Pozycja ta pozwala na nowo przesunąć swój punkt widzenia na my, bardzo fajnie definiuje związek, relacje międzyludzkie, ale też idealnie nadaje się również dla osób samotnych, ponieważ czytając ją z przymrużeniem oka, mozna znaleźć w niej wiele mądrego na temat relacji międzyludzkich i sposobów komunikowania się w społeczeństwie. Przecież komunikujemy się nie tylko w związkach.

Agnieszka | 2016-10-14
Przeczytana: 14 października 2016

"Celem miłości nie jest realizowanie własnych pragnień,
ale troska o dobro osoby, którą kochamy".

Bardzo wartościowa książka o pięciu językach miłości. Autor bardzo czytelnie, popierając wieloma przykładami, opisuje w jaki sposób możemy okazywać miłość naszym bliskim. Lektura obowiązkowa!

pkicman | 2013-01-28
Przeczytana: 28 stycznia 2013

Prosta, konkretna, krótka, z mnóstwem trafnych przykładów. Wprowadza bardzo ciekawą koncepcję języków miłości, która w zadziwiający sposób doskonale odwzorowuje rzeczywistość. Z pewnością lektura godna polecenia wszystkim małżonkom, którzy chcą się dogadać ;)

Paula | 2011-01-03
Na półkach: Ulubione, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 01 stycznia 2011

Świetna! Naprawde bardzo polecam warto poznac języki miłości i czy osobowośc jak morze martwe może być z osobowością "szemrzącego strumienia"

KasiaK | 2013-12-22

A ja mam pytanie do osób posiadających tą książkę. Ponieważ nie można jej już kupić, bo nakład jest wyczerpany - czy ktoś może przeczytał i już nie potrzebuje? Chętnie odkupię, bo mi zależy na jej przeczytaniu.

pozdrawiam,
KasiaK