Pan Tadeusz

Okładka książki Pan Tadeusz
Adam Mickiewicz Wydawnictwo: Greg Seria: Lektura z opracowaniem powieść historyczna
334 str. 5 godz. 34 min.
Kategoria:
powieść historyczna
Seria:
Lektura z opracowaniem
Wydawnictwo:
Greg
Data wydania:
2010-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2010-01-01
Liczba stron:
334
Czas czytania
5 godz. 34 min.
Język:
polski
ISBN:
9788373271920
Średnia ocen

                6,3 6,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Świteź według Adama Mickiewicza Paulina Kalinowska, Adam Mickiewicz
Ocena 7,0
Świteź według ... Paulina Kalinowska,...
Okładka książki Ballady i romanse z komentarzami Emilii Kiereś Emilia Kiereś, Adam Mickiewicz
Ocena 8,2
Ballady i roma... Emilia Kiereś, Adam...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,3 / 10
799 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
560
172

Na półkach: , , ,

Niewielu wie – lub nie może zrozumieć – iż zmiana nastawienia skutkuje tym, iż niektóre z nich mogą naprawdę umilić nam czas, rozbawić nas i wciągnąć. Ostatnio właśnie to uczynił w moim przypadku „Pan Tadeusz”.

Początkowo zabierałam się do niego z rezerwą, ale zachęcona „Dziadami” tegoż autora stwierdziłam, iż czas goni, niedługo omawiamy, a w tym roku możemy otrzymać jedynkę za nieznajomość lektury z wagą sprawdzianu, więc nie warto ryzykować. Romantyzm stał się swego czasu moją ulubioną, jak do tej pory, epoką, a Mickiewicz kolejnym autorem, którego muszę dodać do listy swych najchętniej czytanych.

Miałam dość mdłe pojęcie o całej historii, o głównym wątku, jak każdy, kto dopiero wchodzi w tę lekturę, a słyszał o niej wcześniej. Podobno miała być omawiana w gimnazjum, cóż… Dopiero w liceum sięgnęłam po nią tak w pełni i postawiłam sobie cel – „Koniec narzekania, czytaj!”.

Kiedy już przegryzłam – a było ciężko! – tę wierszowaną formę oraz pierwszą, moim zdaniem nieziemsko nudną, księgę. Zaczęło mnie ciekawić. Polubiłam sympatycznego i w moim odczuciu nieco głupawego – bo jak można było pomylić Telimenę z Zosią?! – Tadeusza, co nosił kościuszkowskie miano, a także zainteresował mnie wątek Księdza Robaka i jego naprawdę potężnej wewnętrznej przemiany.

Plastyczność opisów sprawiała, iż niekiedy naprawdę czułam, iż jestem w opisywanym przez Mickiewicza miejscu, chociaż tak naprawdę siedziałam w zatłoczonym metrze. Niekiedy natomiast błagałam o akcję, kiedy zaś do niej doszłam – zapiałam, z zachwytu.… Dawno nie czytałam tak dobrze opisanej bitwy, choć zazwyczaj te opisy najbardziej mnie nudzą. Tym razem jednak muszę przyznać, że autor zaciekawił mnie i wciągnął w przebieg walki.

Jeśli chodzi o postacie najbardziej przypadł mi do gustu, wspomniany wyżej, Ksiądz Robak alias Jacek Soplica. Ze swoją piękną historią miłosną, odrzuceniem przez teścia, zbieg okoliczności przy śmierci Stolnika, to wszystko sprawiło, że Soplica przypadł mi do gustu. Równocześnie polubiłam Tadeusza, jego syna, chociaż przypominał mi niewinnego szczeniaka.

Warto zauważyć – myślę, że nie tylko ja to widzę – iż bohaterowie u Mickiewicza są ukazani w bardzo dobrym świetle, chociaż w rzeczywistości możemy wytknąć im wiele wad. Autor jednak pokazuje ich nieco wykrystalizowanych. Dobrym przykładem jest Telimena, która flirtuje z młodym Tadeuszem, a także daje mu kluczyk do swego pokoju (w wielu tekstach tego nie ma, ale w oryginalnych z Biblioteki Narodowej owszem, są), by tam konsumować ów zakazany związek. Była podstarzałą rozpustnicą, ale raczej podczas lektury nie skupiamy się nad tym.

„Pan Tadeusz” jest naszą epopeją narodową i warto do niego podejść dwa razy. Wtedy, gdy jest on lekturą i kilka lat później, gdy chcemy ją dogłębnie zrozumieć. Już teraz dla mnie jest niezwykłą książką, ciekawe co powiem o niej za kilka lat.

Pozdrawiam
/ludzka-sokowirowka.blogspot.com/

Niewielu wie – lub nie może zrozumieć – iż zmiana nastawienia skutkuje tym, iż niektóre z nich mogą naprawdę umilić nam czas, rozbawić nas i wciągnąć. Ostatnio właśnie to uczynił w moim przypadku „Pan Tadeusz”.

Początkowo zabierałam się do niego z rezerwą, ale zachęcona „Dziadami” tegoż autora stwierdziłam, iż czas goni, niedługo omawiamy, a w tym roku możemy otrzymać...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    41 227
  • Posiadam
    8 910
  • Lektury
    1 994
  • Chcę przeczytać
    1 949
  • Ulubione
    772
  • Lektury szkolne
    419
  • Klasyka
    341
  • Teraz czytam
    339
  • Literatura polska
    247
  • 2013
    100

Cytaty

Więcej
Adam Mickiewicz Pan Tadeusz Zobacz więcej
Adam Mickiewicz Pan Tadeusz Zobacz więcej
Adam Mickiewicz Pan Tadeusz Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także