Perfumy w rytmie Jitterbuga

Wydawnictwo: Zysk i S-ka

Obowiązkowa lektura dla miłośników Pachnidła Patricka Süskinda, a zarazem kolejne dzieło amerykańskiego prześmiewcy, autora m.in. książek: Martwa natura z dzięciołem, Na wpół uśpieni w żabich piżamach, Kalekie dzikusy z gorących krajów oraz kultowej, sfilmowanej przez Gusa Van Santa z Umą Thurman w roli głównej I kowbojki mogą marzyć.Perfumy w rytmie jitterbuga to powieść, której akcja rozpoczyna się w lasach dawnych Czech, a kończy dziś o dziewiątej wieczorem (czasu paryskiego). Bohater książki, dozorca, poszukuje pewnej butelki, niebieskiej, baaaaardzo starej i ozdobionej wizerunkiem bożka o kozich rogach. Jeżeli znajdujący się w niej płyn to faktycznie sekretna esencja wszechświata, jak uważają poniektórzy, dozorca musi się pośpieszyć, gdyż butelka cieknie i pozostała w niej ledwie kropla lub dwie.W powieści Perfumy w rytmie jitterbuga znajdziemy plejadę niecodziennych postaci, zafascynowanych nieśmiertelnością oraz perfumami. Warto samemu sprawdzić, dlaczego ta książka jest fascynująca, a przy tym gwarantuje świetną zabawę.“The Washington Post

nunachopin | 2011-02-03
Przeczytana: 02 stycznia 2011

Książka o nieśmiertelności. O kruchej nieśmiertelności bogów i tej upragnionej przez ludzi. O buncie i niezgodzie na śmierć, o grze ze śmiercią, o dążeniu do nieustannego przedłużania życia, korzystania z niego wszystkimi zmysłami. Książka o zmysłowości. O węchu, smaku, dotyku, wzroku. O szaleństwie i idei. I o burakach. ;)

czerwiec | 2016-02-03
Przeczytana: 03 lutego 2016

Polecanie tej książki miłośnikom Süskinda jest tyleż wyrachowane, co nietrafione. Ale fragment o języku zwierząt poleciłabym również im. Całe pół strony rozmowy z lisem.

Gra_ce | 2012-03-24
Przeczytana: 27 marca 2012

Książka o stosunku do śmierci. W związku z tym dużo o seksie. Perfumy? Są, rozpaczliwą deską ratunku. Czy jest to wszystko zabawne? Rozpaczliwie. Tak jak każdy porażający temat (a śmierć taka jest) zaśmiewana i przedstawiona z poczuciem humoru. Dużo zaskakujących i przeciążonych metafor. Wiele błyskotliwych ale duża garść męczących i przesadzonych.
Nie wystawiam oceny, bo dla mnie rzecz kontrowersyjna i zastanawiam się nad 3 lub 8......

Do czytania na własną odpowiedzialność. Może okazać się ważna, a może odrzucać.

korniszon | 2012-02-21
Przeczytana: 11 sierpnia 2011

leedwo przeczytałem, ciągnie sie jak flaki z olejem:-((

Yothica | 2016-11-04
miloszbr | 2016-04-17