Zaklęty dwór

Okładka książki Zaklęty dwór
Walery Łoziński Wydawnictwo: Prószyński i S-ka literatura piękna
445 str. 7 godz. 25 min.
Kategoria:
literatura piękna
Wydawnictwo:
Prószyński i S-ka
Data wydania:
1999-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1907-01-01
Liczba stron:
445
Czas czytania
7 godz. 25 min.
Język:
polski
ISBN:
8371804539
Tagi:
romans intryga
Średnia ocen

                7,2 7,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,2 / 10
197 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1961
251

Na półkach: , , , , ,

Świetna powieść, taka mała perełka wygrzebana wśród zapomnianych książek.
Jestem pod dużym wrażeniem, tym bardziej, że napisał ją dwudziestoparoletni młodzieniec i to ponad sto pięćdziesiąt lat temu. Birbant, skłonny do awantur, za działalność patriotyczną wydalony ze szkół z "wilczym biletem", posiadał wielki talent pisarski, niestety zmarł w wieku dwudziestu czterech lat po urazach doznanych w pojedynku. Zostawił po sobie, na szczęście, kilka powieści , w tym "Zaklęty dwór", który był ocenzurowany.
Uznawany za pierwszą polską powieść sensacyjno-detektewistyczną, w istocie jest powieścią grozy, z elementami romantyczno-historycznymi, sensacyjno-przygodowymi i obyczajowo-satyrycznymi jednocześnie.
Wszystkie wątki rozgrywane się wokół owianego tajemnicą dworu, którego strzeże równie tajemniczy kozak-klucznik. W Zaklętym Dworze straszy, nikt nie ma do niego dostępu, a w okolicy pokazuje sie tajemniczy człowiek, podejrzewany, że jest emisariuszem. Opisywane wydarzenia mają miejsce w 1845 roku, w przededniu powstania krakowskiego 1846 roku, zwanego " rzezią galicyjską".
Intryga świetnie skonstruowana, wątki sensacyjno-przygodowe zazębiają się z romansowo-obyczajowym i politycznym, nie ma tu nic przypadkowego. Akcja wartka, z każdą stronicą coraz dynamiczniejsza.
Wspaniałymi i plastycznymi opisami przyrody, autor podkreślał nastroje bohaterów i niesamowitość sytuacji. Np: w dzień szpalery lip i kasztanowców, altana opleciona roślinnością, zakątek z jeziorkiem okolony szuwarami, nastrajają romantycznie; pod wieczór, kiedy kumkają żaby i grają świerszcze a powietrze jest prawie nieruchome wśród dzikiej roślinności , zaczyna robić się tajemniczo; nocą, kiedy nietoperze jako "skrzydlate duchy", sowy i puchacze zaczynają łowy a księżyc wygląda zza chmur i drzewa rzucają cień - strasznie i złowrogo. W kulminacyjnym momencie pioruny i błyskawice zapowiadają i podkreślają tragedię.
W sposób satyryczny ukazuje biurokrację urzędników galicyjskich, skorumpowanych, chciwych i obłudnych. Chłopi również byli krytykowani, gdyż " im większa dopadała ich bezwzględność " ze strony " jasny panów" i urzędników tym większy czuli respekt i szacunek.
Ale w pracy ludu i dla ludu autor widział przyszłość. "Jedyna nadzieja naszego odrodzenia leży w pojednaniu i solidarności z ludem... " a " chcąc pożądany na lud wywrzeć wpływ, potrzeba zniżyć się do niego, przyswoić sobie jego obyczaje i wyobrażenia i przemawiać do jego serca jego własnym językiem".
Akcja powieści rozpoczyna się w karczmie, gdzie okoliczni chłopi spotykają się aby omówić wydarzenia z ich życia i dworu...
Niejeden czytelnik spostrzeże podobieństwa powieści i niektórych bohaterów do "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. Ja jednak nie pokuszę się do oceniania, który utwór jest lepszy. Od dzisiaj jednak "Zaklęty dwór" będzie u mnie leżał na poczesnym miejscu!
Wspaniała, intrygująca i barwna opowieść.

Świetna powieść, taka mała perełka wygrzebana wśród zapomnianych książek.
Jestem pod dużym wrażeniem, tym bardziej, że napisał ją dwudziestoparoletni młodzieniec i to ponad sto pięćdziesiąt lat temu. Birbant, skłonny do awantur, za działalność patriotyczną wydalony ze szkół z "wilczym biletem", posiadał wielki talent pisarski, niestety zmarł w wieku dwudziestu...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    274
  • Chcę przeczytać
    242
  • Posiadam
    102
  • Ulubione
    22
  • Chcę w prezencie
    5
  • Klasyka
    4
  • Literatura polska
    3
  • Domowa biblioteczka
    3
  • Teraz czytam
    3
  • Literatura polska
    3

Cytaty

Więcej
Walery Łoziński Zaklęty dwór Zobacz więcej
Walery Łoziński Zaklęty dwór Zobacz więcej
Walery Łoziński Zaklęty dwór. Tom 1 Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także