Mozaika

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Mosaic
978-83-7506-016-4
MsSurrealist

Dinie Ahmad, mieszkającej w Nowym Jorku półkrwi Libance, wydawało się, że wiedzie niemal idealne, kulturowo mieszane życie. Ma kochającego męża Karima, świetnie zapowiadającego się dyplomatę z bogatej jordańskiej rodziny, ośmioletnie bliźniaki Ali i Suzanne oraz dobrze prosperujący butik z kwiatami Mozaika. Jednakże Karim, dręczony niechęcią otoczenia, z jaką spotykał się po 11 Września oraz...

Jednakże Karim, dręczony niechęcią otoczenia, z jaką spotykał się po 11 Września oraz przekonany, że musi ratować bliźniaki przed zgubnymi amerykańskimi wypływami, które w jego odczuciach zrujnowały już życie Jordiego, ich nastoletniego syna homoseksualisty (Karim nie utrzymuje z nim kontaktu), wywozi Alego i Suzanne do swojego rodzinnego domu w Ammanie.
Zrozpaczona Dina dowiaduje się, że nie może liczyć na oficjalną interwencję amerykańskiego rządu i zwraca się o pomoc do prywatnego detektywa o nazwisku Constantine...

BagatElka | 2015-04-04
Przeczytana: 04 kwietnia 2015

Z jednej strony dramat,porwane dzieci ,z drugiej Hollywood na całego przez co cała historia zamiast wzbudzać współczucie - irytuje.
Wszystko jest cukierkowe,piękne,wymuskane i bogate.
Zdaję sobie sprawę z tego,że dzieci są porywane i tym bogatym i biednym ale ciągłe czytanie o błahostkach to ponad moją wytrzymałość.
Bohaterka wkurzająca i nierozgarnięta i w pewnym momencie zastanawiałam się czemu ktoś miałby się z nią męczyć po kres życia i częściowo zrozumiałam intencje jej męża.Może jestem niesprawiedliwa,może to celowy zabieg - takie przejaskrawienie charakteru i zachowania- po to aby pokazać różnice kulturowe i społeczne Ameryki i świata muzułmańskiego.
Możliwe,że się nie znam ale wiem,że miałam chęć skopać zadek mamuśce i zdrowo nią potrząsnąć.
Temat ważny i poważny a wykonanie sprawiło,że wyszła telenowela w połączeniu z kinem familijnym.Nie zapominajmy też o wątkach romansowych i lekko sensacyjnych.Mieszanka,w innym przypadku ciekawa i wybuchowa, tutaj zupełnie niestrawna.

Krzysztof Baliński | 2011-07-12
Przeczytana: 12 stycznia 2010

Bardzo ciekawa książka, z jednej strony mówi o różnicach kulturowych jakie mamy między Zachodem a światem Islamu. Temat wciąż intrygujący i aktualny. A z drugiej jest dobra dlatego, że mamy ciekawą akcję. Jest to też książka o miłości i o tym, że ludzie mimo, że żyją długo ze sobą nie potrafią się zrozumieć i pewne zachowania są niezrozumiałe. To jest wartość uniwersalna.

Motyw jest taki: jedna kobieta Dina Ahmad, ze stanów, choć libańskiego pochodzenia, o liberalnych przekonaniach wyszła za mąż za Karima z z Jordanii, o przekonaniach bardziej islamskich tradycyjnych. Byli ze sobą ze 20 lat, a nagle Karimowi coś odbiło i zabrał, a raczej porwał, to właściwsze słowo, dzieci, bliźniaki Ali'ego i Suzanne do rodzinnego kraju. Dina i Kamir mieli jeszcze starszego syna Jordi'ego, który został gejem.
To doprowadziło Kamira do furii! Przekonał się, że wychowanie islamskich dzieci w wartościach "zgniłego Zachodu" jest złe! Podjął decyzję bez konsultacji z żoną, bo w islamskim...

Monika | 2015-06-27
Przeczytana: 16 czerwca 2015

Podpisuję się pod opinią BagatElki.
Nie doczytałam do końca. Można się domyślić, że w końcu ta "wspaniała" matka odbierze dzieci "niedobremu" ojcu. Szkoda moich nerwów!

Mariola Król | 2016-02-25
Przeczytana: 20 lutego 2016

Dina Ahmad nawet przez chwilę nie pomyślała, że jej szczęśliwe i bezpiecznie życie może zmienić się w ciągu jednej chwili. Kobieta od lat prowadzi luksusową kwiaciarnię, ma przystojnego męża Karima oraz troje dzieci – najstarszego Jordana i ośmioletnie bliźniaki Suzy i Alego. Od czasu tragicznych wydarzeń z jedenastego września 2001 roku jej rodzina musi radzić sobie z falą niechęci wobec Arabów, złośliwymi docinkami na ulicy czy fałszywymi uśmiechami ze strony współpracowników. Dina stara się ignorować te zachowania i czuje, że stopniowo wszystko zaczyna wracać do normy. Niestety jej mąż nie jest tego samego zdania. Na dodatek twierdzi, że dzieci powinny wychowywać się w jego ojczyźnie, aby ustrzec się przed zgubnymi wpływami zachodniej kultury. Pewnego dnia Karim po prostu zabiera bliźnięta i wywozi je do Jordanii bez zgody Diny. Zrozpaczona i przerażona kobieta postanawia odzyskać ukochane dzieci za wszelką cenę.

Powieść porusza bardzo ważny i trudny temat, jakim jest...

Spursmaniak | 2016-11-11

Historia Diny półkrwi Libanki która wydaje się wiedzie idealne życie w Nowym Jorku. Ma męża z bogatej jordańskiej rodziny, syna oraz dwójkę bliźniaków. Sytuacja zmienia się po 11 września gdzie mąż czujący niechęć otoczenia zabiera bliźniaki do Jordani z obawy o wpływ amerykańskiej kultury, która już zmieniła w jego odczuciu syna-heteroseksualistę. Zrozpaczona Dina nie mogąc liczyć na dyplomacje, postanawia zatrudnić prywatnego detektywa który ma wykraść dzieci i oddać je jej. Książka w ciekawy sposób pokazuje różnice kulturowe pomiędzy kulturą zachodu a kulturą Bliskiego Wschodu. Czy jest możliwy kompromis?

Maciej | 2016-11-13
Przeczytana: 12 listopada 2016

Zabrakło mi trochę większego dramatyzmu akcji. Wyidealizowana rodzina muzułmańską i cała główna bohaterka, przez co opowieść o rozbijającej się rodzinie mogłaby być poruszająca gdyby nie sztuczne zachowania bohaterów. Każdy chyba wie jak bardzo Muzułmanie różnią się od Katolików i mam wrażenie, że trochę nie prawdziwie zostały opisane ich podejście do amerykańskiej religii i tradycji, chociaż jest książką została napisana przez samą Soheir Khashoggi, która jak sama mówiła, pomimo iż jej książki są zakazane w jej rodzinnym kraju to i tak kocha swoje pochodzenie i tradycje. W ogóle nie rozumiem. Jeżeli ktoś poszukuje wciągającej historii i prawdziwych zachowań różnić religijnych i kulturowych, w tej książce tego nie znajdzie. Powieść pomimo, że jest króciutka potrafiła się momentami dłużyć i dłużyć... Jest po prostu ciężko napisana

Midsummer12 | 2015-02-14

Kobieta z Zachodu i Islam. Problem trudny i dziś już trochę oklepany, ale książka jest naprawdę niezła. Mieszanka powieści obyczajowej z sensacją.

Alicja | 2014-12-30
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: luty 2014

Temat, jakich w powieściach wiele. Natomiast tło kulturowe nadaje tej opowieści odmienny, nieco głębszy charakter.

nugatowa | 2012-11-18

Kolejna książka o tym jak biedne są kobiety poślubiające ludzi, których kultury nie znają...

patronat | 2016-06-19
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 2012 rok

Jedna z moich ulubionych pozycji. Poruszająca opowieść o miłości rodziców do dzieci, która przez różnice w poglądach obojga - wygląda z dwóch stron zupełnie inaczej. Wciągająca historia, przy której czytelnik chce zostać aż do samego końca.