Król Lear

King Lear
978-83-240-0932-9
Agnieszka

Inne wydania

Król Lear ma trzy córki, Gonerylę, Reganę i Kordelię. Postanawia obdzielić je swym majątkiem wg stopnia ich miłości do ojca. Dwie starsze budują kwieciste wypowiedzi na ten temat, a najmłodsza - Kordelia twierdzi, że nie jest w stanie wypowiedzieć ogromu swego uczucia. Lear, kierując się pozorami, największe części swego królestwa - oraz najlepsze partie małżeńskie - daje starszym córkom, a Kordelię wyrzuca poza granice swego królestwa...

Mikael95 | 2014-01-28
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2012, 2014
Przeczytana: maj 2012

Intrygi, miłość, zemsta - William Shakespeare w najlepszym wydaniu!

Tytułowy król Lear postanawia podzielić królestwo dla swoich córek. W wyniku niezrozumienia intencji najmłodszej córki o miłości do ojca, zrywa z nią wszelkie kontakty. Nie wie, że to obróci się przeciwko niemu i wpłynie na wszystkich w jego otoczeniu...

Tak w skrócie przedstawia się fabuła mojej ulubionej tragedii angielskiego pisarza. Kocham to, jak Shakespeare jednym niewinnym zdarzeniem potrafi zmienić całą historię... Nie wiem, jak inni, ale ja przeważnie po przeczytaniu któregokolwiek z jego dzieł zastanawiam się, co by było, gdyby bohater w danej sytuacji zachował się inaczej. Moim zdaniem nie można się nudzić przy jego dziełach, historie są porywające, a postacie diametralnie różnią się charakterem i zachowaniem. Tutaj, jakżeby inaczej, też tak jest, współczujemy Kordelii i Edgarowi, odczuwamy sympatię do księcia Albanii, zaś niechęć do sióstr Kordelii (Regan i Goneril), czy Edmunda.

Brawa należą się...

Danway | 2011-12-12
Przeczytana: 1997 rok

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Wybitna tragedia w dorobku Williama Szekspira, opowiadająca o tym, że miłość rzadko da się wyrazić słowami... Za jej prawdziwością zawsze stoją czyny, a nie tylko puste słowa...

Na te ostatnie daje się nabrać tytułowy Król Lear, który oddał posagi dwóch z trzech córek... Te córki bardzo opiewały miłość do ojca, a po przejęciu majątku w wyrazie wdzięczności pozbawiają go dachu nad głową i w ogóle sensu życia...

Utwór kończy się dramatyczną sceną niesienie na rękach przez Leara najukochańszej córki, która ginie potwierdzając po raz kolejny jak bardzo ojca kocha... Ten jest zrozpaczony, że tak źle ją ocenił i sam z rozpaczy umiera...

Utwór ten nie jest łatwy w odbiorze, ale jest na pewno niesamowity i długo zapada w pamięć...

Iga | 2011-02-01
Przeczytana: 31 stycznia 2011

Jak czytać Szekspira to tylko w przekładzie Macieja Słomczyńskiego! Oto tłumacz, który nie boi się przekleństw. A tych było w Królu Learze naprawdę sporo. Poza tym niektóre teksty rozkładają na łopatki (dla przykładu: "Ty skurwysyński Z-cie, ostatnia litero w alfabecie!"). Co lepsze sobie wynotowałam:)
Co do treści, jest to typowy dramat Szekspira - zdrada, obłęd, intrygi i tragiczne konsekwencje błędnych decyzji podjętych przez bohaterów.

Nie jest to moja ulubiona sztuka Shakespeare'a - pewnie, że los Leara budzi coś w rodzaju litości, a scena jego szaleństwa jest przejmująca, ale dominującym uczuciem przy lekturze była dla mnie satysfakcja. I to ta ponura satysfakcja. Oto Lear dostaje może więcej, niż zasłużył, ale z drugiej strony ojciec, który osądza swoje dzieci po pozorach i warunkuje rodzicielskie uczucia w zależności od czegoś tak błahego jak deklaracja, nie budzi jakiejś szczególnej sympatii.

Kanakuji | 2014-04-26
Przeczytana: 26 kwietnia 2014

Muszę przyznać, że bardzo mi się spodobała. Na początku miałam wątpliwości ale w miarę rozwoju wydarzeń, wciągnęłam się. Szkoda mi tylko "ofiar" z końca książki.
Jednak mimo wszystko warto przeczytać, zwłaszcza jak ktoś gustuje w Szekspirze,
Kanakuji ;)

Isadora | 2010-11-02
Na półkach: Dramaty, Przeczytane, Posiadam

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Dramat ten ukazuje tragedię człowieka,którego zniweczenie nadziei pokładanych w córkach doprowadziła do obłędu.
Lear, król Brytanii, postanawia, iż abdykuje, a swoje ziemie podzieli między trzy córki. Gdy najmłodsza Kordelia odmawia publicznego wyznania miłości ojcu, Lear podejmuje decyzję o jej wydziedziczeniu. Wkrótce okazuje się, iż starsze siostry,Goneryla i Regana, nie kochają ojca, poniżają go i dręczą. Gdy odmawiają mu gościny w swoich domach, bezdomny stary Lear tuła się po świecie, popada w obłęd. Kordelia, widząc rozpacz ojca, chce mu pomóc, nie udaje jej się to, gdyż ginie. Śmierć Kordelii porusza Leara do głębi ; widząc, jak bardzo był niesprawiedliwy, umiera.
Uważam,że "Król Lear" jest bodajże najlepszym i jednym z najgłębszych dramatów Szekspira ;
to wstrząsająca opowieść o konflikcie między pokoleniami rodziców i dzieci, szaleństwie z rozpaczy i moralnych dylematach władzy.Porusza uniwersalne problemy starości,śmiertelności,wiary w Boga.
Gorąco polecam tę lekturę!

Magda | 2013-04-05
Na półkach: Klasyka, Przeczytane, EBOOK, 2013
Przeczytana: 05 kwietnia 2013

To druga książka Szekspira, którą przeczytałam. Trudno nazwać ją książką, bo to coś więcej, to dzieło.
Autor przedstawia skutki zbytniej pychy. Tytułowy Król Lear odrzuca jedyną córkę, która go kochała tylko dlatego, że nie potrafi ona schlebiać ojcu ani opisać słowami miłości. W tym samym czasie inny ojciec odrzuca syna ze względu na kłamstwa drugiego potomka. Losy bohaterów splatają się, w momencie gdy dwaj starcy tracą już rozum i bliżej im do śmierci aniżeli do życia.
Mimo iż zakończenie jest tragiczne, Szekspirowski dramat jak zawsze owinięty jest w szatę z humoru. Błazen jest postacią przezabawną, lecz wcale nie głupią. Autor poprzez śmieszne docinki klauna pokazuje zarówno głupotę i nieudolność Leara a także ciężar jego cierpienia i zawiedzionej miłości.

Wojciech Detko | 2016-04-11
Przeczytana: 11 kwietnia 2016

Król Lear to chyba mój ulubiony dramat napisany przez Szekspira. Choć moja opinia może się zmienić w miarę odkrywania kolejnych jego dzieł, jednak na chwilę obecną jest to stwierdzenie prawdziwe.
Choć zakończenie jest dla niego typowe, znów śmierć zbiera swoje żniwo i grono postaci pada w czasami bardzo głupich okolicznościach.

Bacha85 | 2013-09-11
Przeczytana: wrzesień 2013

Jak zawsze u Szekspira wielkie emocje i uczucia targają losem bohaterów a los oraz czas igrają z ich wolą. Okrucieństwo, wyrachowanie i fałsz ujawniają się w różnych odmianach, a skontrowane zostały miłością, oddaniem i wiernością.
Porywa i wzburza!

Gapowiczka | 2015-04-30
Przeczytana: 29 kwietnia 2015

Bardzo dobrze napisany dramat z wieloma zwrotami akcji i intrygami. Emocje pięknie ubrane w słowa, wyraziste postaci, poetyckie porównania. Nie jest to najlepsze dzieło Shakespeare'a, ale na pewno jedno z ciekawszych.