Alchemia „Alchemika”

Wydawnictwo: Drzewo Babel
83-904230-1-4
Psychologia
Paulina

Chcielibyśmy być nieśmiertelni. Chcielibyśmy, aby świat trwał wiecznie, niezmienny, nienaruszony i przywdziewał jedynie szaty kolejnych pór roku. Dążymy zatem uporczywie do stworzenia swojej małej stabilizacji, w której możemy ukryć się i zapomnieć, że wszystko przemija wokół nas: ludzie, rzeczy, zdarzenia... I w miarę upływu czasu zapominamy również o tym, jak żyć chcieliśmy naprawdę, zapominamy o marzeniach, które nie pozwalały nam spać, gdy byliśmy młodzi i pełni entuzjazmu. Alchemik Paulo Coelho przypomina nam o tym wszystkim, co pochowaliśmy skrzętnie po strychach i piwnicach naszych umysłów i serc, i pewnie dlatego stał się czymś w rodzaju podręcznika życia. O analizę symboli i komentarz do tekstu pokusił się Wojciech Eichelberger, w rozmowie z Wojciechem Szczawińskim. Ich praca zaowocowała tą książką.

Zaznaczam - nie jestem fanem Coelho, uważam go za miernotę, ale lubię i szanuję Eichelbergera za jego pracę, inne książki, stary program tv "Okna". Dlatego przeczytałem. Niestety.
Takiego nagromadzenia banałów, wszelkiej maści komunałów i bzdur nie znalazłem w żadnej książce, ale pewnie wielu nabierze się na ten bełkot.
Dziękuję Tobie Kat za to, że śmiałaś się tak perliście i dodawałaś mi sił, abym doczytał do końca ten szmelc literacki.
Jeszcze nigdy nie oceniłem książki tak nisko, ale teraz autorzy nie dali mi wyboru. Pan wybaczy, Panie Wojciechu.
Jednym zdaniem - ratuj się kto może!

Halina | 2012-06-29
Przeczytana: 27 czerwca 2012

Ciekawa książka, dzięki niej o wiele łatwiej zrozumieć liczne metafory użyte w "Alchemiku" (choć w sumie cały "Alchemik" jest jedną wielką metaforą). Poruszane są tu bardzo ciekawe i życiowe tematy, ich rozwiązania i wpływ, jaki wywierają na ludzi. Szczerze mogę ją polecieć.

Tina | 2015-01-19

Kiedy jako dziecko po raz pierwszy pojechałam nad morze, a było to stosunkowo późno, bo miałam chyba 12 lat, jedna z moich wychowawczyń kolonijnych, wtedy studentka na szanowanym uniwersytecie, zachwycała się właśnie "Alchemikiem". Postanowiłam więc go zdobyć i przeczytać. Ponieważ nie było tej pozycji w mojej bibliotece szkolnej, zapytałam w księgarni i wydałam całe kieszonkowe, aby zdobyć tą jakże wychwalaną ksiażkę. Nie mogłam się od niej oderwać, cała jej "magia", zaczarowany świat, w jaki zabierał mnie autor, styl pisania, "życiowe rady"- to wszytko mnie zafascynowało i niedługo potem sama polecałam ta książkę innym. W kilka lat później, przy przeprowadzce znalazłam "Alchemika" i postanowiłam przeczytać go ponownie. Teraz miałam już 18 lat i kilka doświadczeń za sobą. Posumuję to krótko; z tego, co mnie kiedyś tak oczarowało nie pozostał nawet cień. Odłożyłam książkę po kilku stronach i powróciłam do lektury Wańkowicza i Sołżenicyna. Oni chyba wiedzą o życiu trochę więcej i są...

marzannaewa | 2016-01-02
Przeczytana: 29 grudnia 2015

Wróciłam po latach do tej pozycji i polecam dla osób zastanawiających się nad sobą światem i innymi

Kristen15 | 2012-07-04
Przeczytana: 15 maja 2010

Chcielibyśmy być nieśmiertelni.

O analizę symboli i komentarz do tekstu pokusił się Wojciech Eichelberger, w rozmowie z Wojciechechem Szczawińskim.

Jola Lenarczyk | 2016-10-23
książek: 1986