Alchemia „Alchemika”

Okładka książki Alchemia „Alchemika” Wojciech Eichelberger, Wojciech Szczawiński
Okładka książki Alchemia „Alchemika”
Wojciech EichelbergerWojciech Szczawiński Wydawnictwo: Drzewo Babel językoznawstwo, nauka o literaturze
językoznawstwo, nauka o literaturze
Drzewo Babel
2001-01-01
2001-01-01
83-904230-1-4
Psychologia

Okładka książki Trudne związki Wojciech Eichelberger, Małgorzata Szcześniak
Trudne związki Wojciech Eichelberg...
Okładka książki Academia. Magazyn Polskiej Akademii Nauk nr 3 (63)/2020 Jerzy Duszyński, Wojciech Eichelberger, Joanna Mizielińska, Joanna Mysona Byrska, Dorota Sumińska, redakcja pisma Academia
Academia. Maga... Jerzy Duszyński, Wo...
Okładka książki Patchworkowe rodziny. Jak w nich żyć Wojciech Eichelberger, Alina Gutek
Patchworkowe r... Wojciech Eichelberg...

Filozoficzna analiza postępowania głównego bohatera. Mam wrażenie że powtarzane są cały czas te same wartości i argumenty. Ciężko przez to przebrnąć.

Przyznam, że spodziewałam się po tej książce czegoś zupełnie innego. Jest przegadana i niewiele wnosi. To raczej filozoficzna dysputa dwóch panów inspirowana treścią książki Coelho niż jej opracowanie. Liczyłam także na więcej odwołań do biografii autora.

Wróciłam po latach do tej pozycji i polecam dla osób zastanawiających się nad sobą światem i innymi

Kiedy jako dziecko po raz pierwszy pojechałam nad morze, a było to stosunkowo późno, bo miałam chyba 12 lat, jedna z moich wychowawczyń kolonijnych, wtedy studentka na szanowanym uniwersytecie, zachwycała się właśnie "Alchemikiem". Postanowiłam więc go zdobyć i przeczytać. Ponieważ nie było tej pozycji w mojej bibliotece szkolnej, zapytałam w księgarni i wydałam całe kieszonkowe, aby zdobyć tą jakże wychwalaną ksiażkę. Nie mogłam się od niej oderwać, cała jej "magia", zaczarowany świat, w jaki zabierał mnie autor, styl pisania, "życiowe rady"- to wszytko mnie zafascynowało i niedługo potem sama polecałam ta książkę innym. W kilka lat później, przy przeprowadzce znalazłam "Alchemika" i postanowiłam przeczytać go ponownie. Teraz miałam już 18 lat i kilka doświadczeń za sobą. Posumuję to krótko; z tego, co mnie kiedyś tak oczarowało nie pozostał nawet cień. Odłożyłam książkę po kilku stronach i powróciłam do lektury Wańkowicza i Sołżenicyna. Oni chyba wiedzą o życiu trochę więcej i są w stanie udzielić mi mądrzejszych rad niż Paulo Coelho. Niewątpliwie pięknie jest mieć marzenia, jednak jak dla mnie, w książkach Coelho jest za dużo mrzonek, a za mało realizmu. Chyba po prostu nie rozumiem jego przesłania dla świata, może to czyni mnie ubogą, tego nie jestem w stanie stwierdzić. W każdym razie jego książki są dla mnie zbyt banalne, abym poświęcała czas na ich lekturę.

Zaznaczam - nie jestem fanem Coelho, uważam go za miernotę, ale lubię i szanuję Eichelbergera za jego pracę, inne książki, stary program tv "Okna". Dlatego przeczytałem. Niestety.
Takiego nagromadzenia banałów, wszelkiej maści komunałów i bzdur nie znalazłem w żadnej książce, ale pewnie wielu nabierze się na ten bełkot.
Dziękuję Tobie Kat za to, że śmiałaś się tak perliście i dodawałaś mi sił, abym doczytał do końca ten szmelc literacki.
Jeszcze nigdy nie oceniłem książki tak nisko, ale teraz autorzy nie dali mi wyboru. Pan wybaczy, Panie Wojciechu.
Jednym zdaniem - ratuj się kto może!

Dziękuję Tobie Kat za to, że śmiałaś się tak perliście...

Chcielibyśmy być nieśmiertelni.
Chcielibyśmy, aby świat trwał wiecznie, niezmienny, nienaruszony i przywdziewał jedynie szaty kolejnych pór roku.
Dążymy zatem uporczywie do stworzenia swojej małej stabilizacji, w której możemy ukryć się i zapomnieć, że wszystko przemija wokół nas: ludzie, rzeczy, zdarzenia...
I w miarę upływu czasu zapominamy również o tym, jak żyć chcieliśmy naprawdę, zapominamy o marzeniach, które nie pozwalały nam spać, gdy byliśmy młodzi i pełni entuzjazmu.

Alchemik Paulo Coelho przypomina nam o tym wszystkim, co pochowaliśmy skrzętnie po strychach i piwnicach naszych umysłów i serc, i pewnie dlatego stał się czymś w rodzaju podręcznika życia.
O analizę symboli i komentarz do tekstu pokusił się Wojciech Eichelberger, w rozmowie z Wojciechechem Szczawińskim.

Chcielibyśmy być nieśmiertelni.
I w miarę upływu czasu zapominamy również o tym, jak żyć...

Ciekawa książka, dzięki niej o wiele łatwiej zrozumieć liczne metafory użyte w "Alchemiku" (choć w sumie cały "Alchemik" jest jedną wielką metaforą). Poruszane są tu bardzo ciekawe i życiowe tematy, ich rozwiązania i wpływ, jaki wywierają na ludzi. Szczerze mogę ją polecieć.

• Psychologia
  • Polskie