Alchemia „Alchemika”

Wydawnictwo: Drzewo Babel
83-904230-1-4
Psychologia
Paulina

Chcielibyśmy być nieśmiertelni. Chcielibyśmy, aby świat trwał wiecznie, niezmienny, nienaruszony i przywdziewał jedynie szaty kolejnych pór roku. Dążymy zatem uporczywie do stworzenia swojej małej stabilizacji, w której możemy ukryć się i zapomnieć, że wszystko przemija wokół nas: ludzie, rzeczy, zdarzenia... I w miarę upływu czasu zapominamy również o tym, jak żyć chcieliśmy naprawdę, zapominamy o marzeniach, które nie pozwalały nam spać, gdy byliśmy młodzi i pełni entuzjazmu. Alchemik Paulo Coelho przypomina nam o tym wszystkim, co pochowaliśmy skrzętnie po strychach i piwnicach naszych umysłów i serc, i pewnie dlatego stał się czymś w rodzaju podręcznika życia. O analizę symboli i komentarz do tekstu pokusił się Wojciech Eichelberger, w rozmowie z Wojciechem Szczawińskim. Ich praca zaowocowała tą książką.

Przy_kawie_z_ksiazka | 2017-05-02
Przeczytana: 02 maja 2017

Książka ta jest komentarzem do "Alchemika" Paula Coelho, która pouczyła setki milionów ludzi. Autor niniejszej pozycji postanowił zgłębić tajemnicę tej prostej przypowieści. Duchowe przesłanie opowieści o pasterzu z Andaluzji jest opowieścią o wewnętrznej podróży ku prawdzie i świecie i człowieku. Książka ta pomaga odnaleźć drogę w trudnych czasach, w których żyjemy.

"Alchemik" jest prawdziwym fenomenem na rynku księgarskim. W Polsce książka ta sprzedała się w ilości blisko miliona egzemplarzy. Na świecie liczba ta sięgnęła kilkudziesięciu milionów. Powieść Coelho doczekała się nawet wydań w języku Braille`a. Autor "Alchemii "Alchemika"" rozważa, na czym polega popularność tej książki.

Ma ona swoich zwolenników i przeciwników. Jedni uważają ją za arcydzieło, drudzy za historię pełną niedorzeczności i za książkę grafomańską. Czy każdemu człowiekowi, tak jak to było w przypadku młodzieńca z "Alchemika", pisane jest spełnienie Własnej Legendy? Na pytanie to próbuje odpowiedzieć...

Zaznaczam - nie jestem fanem Coelho, uważam go za miernotę, ale lubię i szanuję Eichelbergera za jego pracę, inne książki, stary program tv "Okna". Dlatego przeczytałem. Niestety.
Takiego nagromadzenia banałów, wszelkiej maści komunałów i bzdur nie znalazłem w żadnej książce, ale pewnie wielu nabierze się na ten bełkot.
Dziękuję Tobie Kat za to, że śmiałaś się tak perliście i dodawałaś mi sił, abym doczytał do końca ten szmelc literacki.
Jeszcze nigdy nie oceniłem książki tak nisko, ale teraz autorzy nie dali mi wyboru. Pan wybaczy, Panie Wojciechu.
Jednym zdaniem - ratuj się kto może!

isabelle142 | 2017-05-17
Przeczytana: 14 maja 2017

Przyznam, że spodziewałam się po tej książce czegoś zupełnie innego. Jest przegadana i niewiele wnosi. To raczej filozoficzna dysputa dwóch panów inspirowana treścią książki Coelho niż jej opracowanie. Liczyłam także na więcej odwołań do biografii autora.

Tina | 2015-01-19

Kiedy jako dziecko po raz pierwszy pojechałam nad morze, a było to stosunkowo późno, bo miałam chyba 12 lat, jedna z moich wychowawczyń kolonijnych, wtedy studentka na szanowanym uniwersytecie, zachwycała się właśnie "Alchemikiem". Postanowiłam więc go zdobyć i przeczytać. Ponieważ nie było tej pozycji w mojej bibliotece szkolnej, zapytałam w księgarni i wydałam całe kieszonkowe, aby zdobyć tą jakże wychwalaną ksiażkę. Nie mogłam się od niej oderwać, cała jej "magia", zaczarowany świat, w jaki zabierał mnie autor, styl pisania, "życiowe rady"- to wszytko mnie zafascynowało i niedługo potem sama polecałam ta książkę innym. W kilka lat później, przy przeprowadzce znalazłam "Alchemika" i postanowiłam przeczytać go ponownie. Teraz miałam już 18 lat i kilka doświadczeń za sobą. Posumuję to krótko; z tego, co mnie kiedyś tak oczarowało nie pozostał nawet cień. Odłożyłam książkę po kilku stronach i powróciłam do lektury Wańkowicza i Sołżenicyna. Oni chyba wiedzą o życiu trochę więcej i są...

Halina | 2012-06-29
Przeczytana: 27 czerwca 2012

Ciekawa książka, dzięki niej o wiele łatwiej zrozumieć liczne metafory użyte w "Alchemiku" (choć w sumie cały "Alchemik" jest jedną wielką metaforą). Poruszane są tu bardzo ciekawe i życiowe tematy, ich rozwiązania i wpływ, jaki wywierają na ludzi. Szczerze mogę ją polecieć.

marzannaewa | 2016-01-02
Przeczytana: 29 grudnia 2015

Wróciłam po latach do tej pozycji i polecam dla osób zastanawiających się nad sobą światem i innymi

Kristen15 | 2012-07-04
Przeczytana: 15 maja 2010

Chcielibyśmy być nieśmiertelni.

O analizę symboli i komentarz do tekstu pokusił się Wojciech Eichelberger, w rozmowie z Wojciechechem Szczawińskim.

Morgoth | 2017-06-22
Na półkach: Przeczytane, Audiobook