Filozof bez brody czyli jak polubić myślenie

Tłumaczenie: Ewa Drzazgowska
Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy PAX
Hannes und die Ratsel der Zeit. Eine Reise durch die Geheimnisse des Denkens
filozofia dla dzieci
Inne
jusola

Bohaterami książki są Zosia i Janek, dzieci, które zadają pytania, będące przedmiotem dociekań filozoficznych: skąd się bierze wiedza, czym jest ciało, dlaczego czas płynie, czy można kłamać w słusznej sprawie.

Marcin Dolecki | 2014-09-05
Przeczytana: 04 września 2014

Autorka, niemiecka profesor, opisała przygody dwójki dzieci: Janka oraz Zosi, stanowiące pretekst do rozmów o filozofii, w których często uczestniczy również dziadek dziewczynki.
Akcja rozgrywa się głównie we współczesnym Berlinie. Dwie sceny zostały umiejscowione w starożytnych Atenach. Dzięki aparatowi umożliwiającemu podróżowanie w czasie, trójka bohaterów udaje się m.in. do antycznej Grecji, gdzie Sokrates stawia im zadanie geometryczne, później zaś przysłuchują się wymianie zdań pomiędzy Platonem i Arystotelesem.
Książka stanowi popularyzację filozofii dla dzieci. Domyślam się, iż tematyka prowadzonych dyskusji jest konsekwencją zainteresowań badawczych autorki. Bohaterowie rozmawiają o następujących kwestiach: moralnej ocenie kłamstwa, istocie piękna, naturze czasu, ewentualnym związku pomiędzy dobrem i pięknem, relacji pomiędzy umysłem i ciałem, życiu po śmierci, naturze miłości oraz istnieniu Boga. Pod względem merytorycznym książka jest bez zarzutu, napisana prostym, ale...

Kasia | 2016-08-08
pia | 2014-03-09