Kongo

Seria: Srebrna Seria
Wydawnictwo: Amber
Congo
Lugal

Ekspedycja śmiałków, zaopatrzona w sprzęt komputerowy najnowszej generacji, wyrusza w głąb afrykańskiej dżungli. Poszukuje złóż błękitnych diamentów, mogących mieć przełomowe znaczenie w elektronice komputerowej. Przypadek sprawia, że złoża te znajdują się w pobliżu zaginionego, tajemniczego miasta Zinj, strzeżonego przez nie znaną antropologom rasę małpoludów. Przewodnikiem wyprawy jet Amy - gorylica umiejąca posługiwać się językiem migowym. Kontakt z Czarnym Lądem okazuje się równie szokujący dla małpy, jak i dla ludzi...

fik | 2016-10-18
Przeczytana: 18 października 2016

Panie Crichton chylę przed panem czoło, kolejna powieść i kolejne miłe dla mnie zaskoczenie, jak dotąd nigdy się nie zawiodłem.
Tutaj także jak w kilku innych książkach mamy starcie natury z cywilizacją i autor swój pomysł wykorzystuje w 100 procentach, jest niesamowicie przygotowany do tej powieści ( daje nam lekcję historii o zdobywaniu Afryki, lekcję kontaktów pomiędzy ludżmi i naczelnymi, lekcję przyrody i lekcję techniki ) a pomiędzy naukę wplata niesamowitą i strasznie wciągającą akcję. Naprawdę pomysł nietuzinkowy a wykonanie rewelacyjne.

Tom571 | 2013-09-13
Przeczytana: 22 sierpnia 2013

Michael Crichton - amerykański pisarz, reżyser, scenarzysta i producent filmowy, zasłynął w 1969 roku powieścią Andromeda znaczy śmierć. Wiele jego utworów zostało przeniesione na ekran, w tym także Kongo. Powieść napisana w 1980 roku szybko stała się bestsellerem, jak większość jego książek. Opowiada o wyprawie do afrykańskiej dżungli w poszukiwaniu błękitnych diamentów. Przewodnikiem wyprawy jest rozumiejąca ludzką mowę i porozumiewająca się za pomocą języka migowego gorylica Amy. Wyprawa po wielu przeciwnościach dociera do celu odkrywając zaginione miasto Zinj i legendarne kopalnie króla Salomona. Niestety członkowie ekspedycji nie sądzili, że na miejscu czeka ich jeszcze większe niebezpieczeństwo, a wręcz śmiertelne zagrożenie.

Kongo można zakwalifikować jako powieść przygodową z elementami thrillera, a w to wszystko wplecione zostały przepiękne opisy afrykańskiej dżungli. Momentami fascynujące, a z drugiej strony przerażające. Co nam obserwatorom wydaje się piękne, w...

Betoniarka | 2016-11-04
Przeczytana: 04 listopada 2016

Mam słabość do Crichtona. I mam nadzieję, że robi dobry research technologiczny przed pisaniem książki, bo jakaś zawsze się trochę mądrzejsza czuję, jak przeczytam coś jego autorstwa.

Zderzenie cywilizacji z naturą to wspaniały temat. I wspaniałe jest to, że tutaj też, cywilizacja trochę po dupie dostaje. A zgodnie z moimi przekonaniami, tak właśnie powinno być. Polecam.

ira | 2013-01-24
Przeczytana: 23 stycznia 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Jestem fanką technothrillerów Crichtona. Pomimo że nieco się zestarzały (wiadomo, technologie śmigają do przodu coraz szybciej), czytam je zawsze z dużym zainteresowaniem. Nawet jeśli dane są historyczne, można się wielu ciekawych rzeczy dowiedzieć.
W "Kongo" punktem wyjścia jest zaginione miasto, którego strzeże nieznany do tej pory gatunek goryli. Z tego miejsca autor wychodzi do pytań o istotę człowieczeństwa, o inteligencję gatunków i jej związek z umiejętnością porozumiewania się za pomocą mowy. W te rozważania wplata informacje nt. rozwoju informatyki i zastosowania diamentów przemysłowych.
Bardzo chętnie przeczytałabym coś w tym stylu, ale o 30 lat młodsze. Obawiam się jednak, że Crichton jest tylko jeden.

Karolina | 2012-01-28
Na półkach: Sensacja, Przeczytane
Przeczytana: 28 stycznia 2012

Myślę, że to dobra książka sensacyjna, z którą można spędzić przyjemny weekend.

Szybko się czyta, trzyma w napięciu, nie jest zbyt trudna w przyswojeniu, a cała tajemnica nie jest zbyt wydumana, czego się bałam. Muszę przyznać, że wyjaśnienie sekretu mile mnie zaskoczyło - było na tyle niezwykłe, aby zapewnić rozrywkę i zadziwić, ale nie tak wymyślne, żeby było zupełnie nie do przyjęcia. Oczywiście, jeśli ktoś szuka wątków technologicznych, może się zawieść. Książkę wydano w latach 80-tych i nowinki hi-tech są, ale według standardów przeszło trzydziestoletnich. Sama historia pewnie już też nie działa na czytelnika. W końcu książkę wydano kilka lat po prawdziwej wyprawie z 1979, więc rozpalała wyobraźnię. Mimo to mnie trzymała w napięciu: czym jest zaginione miasto i co stamtąd pamięta gorylica Amy? Czy ekspedycja ERTS pokona Japończyków w wyścigu i za jaką cenę? No i przede wszystkim: co zaatakowało pierwszą ekspedycję (książka rozpoczyna się wielkim atakiem, który od razu wciąga...

Krufek | 2013-02-12

Swietna ksiazka przygodowa. Przeczytala sie chyba sama bo nawet nie zauwazylam kiedy skonczylam. Polecam w zasadzie wszystkie ksiazki Crichtona z wyjatkiem drugiej czesci Jurassic Park.

Kamil Nebula | 2013-12-24

Problem szowinizmu gatunkowego na przykładzie najbliżej spokrewnionych nam naczelnych, w postaci thrillera. Mistrzostwo.

Przemek | 2013-12-11
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 30 listopada 2013

Trudno nazwać tę powieść udaną.Crichton mając do dyspozycji materiał na kawał dobrej powieści przygodowej(szczególnie przemierzanie dzikich połaci Afryki);drastycznie go skrócił.Druga sprawa to to,że nie do końca jestem pewien ,co chciał przekazać tą powieścią.Szkoda,bo możliwości były w niej spore...

LadyCherry | 2011-07-15

Przyznam, że więcej oczekiwałam po tej książce. Akcja wlecze się miejscami, jak na thriller mało mamy tu emocji i napięcia.

Basieq | 2014-02-21
Na półkach: Przeczytane, 2014