Kongo

Seria: Srebrna Seria
Wydawnictwo: Amber
Congo
Lugal

Ekspedycja śmiałków, zaopatrzona w sprzęt komputerowy najnowszej generacji, wyrusza w głąb afrykańskiej dżungli. Poszukuje złóż błękitnych diamentów, mogących mieć przełomowe znaczenie w elektronice komputerowej. Przypadek sprawia, że złoża te znajdują się w pobliżu zaginionego, tajemniczego miasta Zinj, strzeżonego przez nie znaną antropologom rasę małpoludów. Przewodnikiem wyprawy jet Amy - gorylica umiejąca posługiwać się językiem migowym. Kontakt z Czarnym Lądem okazuje się równie szokujący dla małpy, jak i dla ludzi...

fik | 2016-10-18
Przeczytana: 18 października 2016

Panie Crichton chylę przed panem czoło, kolejna powieść i kolejne miłe dla mnie zaskoczenie, jak dotąd nigdy się nie zawiodłem.
Tutaj także jak w kilku innych książkach mamy starcie natury z cywilizacją i autor swój pomysł wykorzystuje w 100 procentach, jest niesamowicie przygotowany do tej powieści ( daje nam lekcję historii o zdobywaniu Afryki, lekcję kontaktów pomiędzy ludżmi i naczelnymi, lekcję przyrody i lekcję techniki ) a pomiędzy naukę wplata niesamowitą i strasznie wciągającą akcję. Naprawdę pomysł nietuzinkowy a wykonanie rewelacyjne.

Mieczysław | 2017-10-22
Przeczytana: 22 października 2017

Powieść zaczyna się nieźle, ciekawie. Klimat afrykańskiej dżungli jest, owszem, ale zaraz potem akcja się komplikuje, wplątują się międzynarodowe układy handlowo-technologiczne. Co do zakończenia, to mam wrażenie, że zostało napisane w pośpiechu i "na kolanie". Pojawiły się rażąco nieprawdopodobne sytuacje i naukowe bzdury. Czyżby autorowi znudziło się już prowadzenie fabuły i chciał szybko ją zakończyć?
W sumie książka nie jest zła. Niedociągnięcia pisarskie są do wybaczenia, jest to przecież jedna z pierwszych powieści Crichtona. Podoba mi się jego zafascynowanie techniką komputerową, chociaż w książce to zupełnie inna niż teraz epoka.

elwa1 | 2018-03-29
Przeczytana: 29 marca 2018

Koncepcja słuszna. Thiller w tle najnowszych technologii światowych. Może zaciekawić, wciągnąć do czytania, myślenia.... Ale na litość boską dygresje autora są nieproporcjonalnie za duże jak na mój gust. Wolałbym powieść, którą czyta się jednym tchem, która mnie czymś zaskoczy i zaciekawi.
No cóż ... przeczytać można...

Dorian_LC | 2018-10-25
Przeczytana: 23 października 2018

KRAINA MAŁP

7,5

Congo - wydana w 1980 roku powieść, autorstwa Amerykańskiego pisarza, scenarzysty, reżysera, producenta filmowego i lekarza Michaela Crichtona (Śp.1942-2008).

Congo - to pod wieloma względami nieprzeciętna powieść. Autor roztacza przed czytelnikiem głębokie studium zwierzęcych instynktów, szukając więzi łączącej z człowiekiem, a także kreśli ponurą wizję naznaczoną gwałtownym postępem cywilizacyjnym. Głównym bohaterem "Kongo" nie są jednak bohaterowie, tylko sama kraina (d. Zair) urzekająca, tajemnicza i niebezpieczna.

Autor (z wykształcenia lekarz) miał typową tendencję dla umysłu ścisłego do rozpisywania się nad aspektami naukowymi. Ponadto w "Kongo" pojawia się kilka logicznych znaków zapytania. Pozostaje też zakończenie, będące najsłabszą częścią powieści.

=
Człowiek od wieków pragnie zgłębiać tajemnice otaczającego świata, w tym również (a może zwłaszcza) własnego pochodzenia. "Kongo" Michaela Crichtona nie daje na tym polu jasnych odpowiedzi, ale za...

tasiemiec | 2017-08-30
Przeczytana: 30 sierpnia 2017

Crichton bawi i uczy. Brzmi jak tanie hasło reklamowe,ale jeżeli po odłożeniu lektury spędzam jeszcze godzinę na wikipedii oraz youtube, to o czymś to świadczy. Sama historia może nie zachwyca sama w sobie, ale niesie ze sobą wartościowy morał. I nawet jeśli nie jest on specjalnie odkrywczy to i tak fascynuje.

Gdy przeczytałem opis książki,w którym wspomniano o gorylu znającym język migowy to pomyślałem sobie - meh. Okazało się jednak, że autor naładował tak wiele faktów oraz ciekawostek, a do tego uczynił Amy tak pocieszną postacią, że nie mogłem się doczekać kiedy znów pojawi się o na na kartach powieści.

Zastanawiałem się skąd wzięła się tak niska ocena tej książki i doszedłem do wniosku, że gdyb miał oceniać samą historię, to faktycznie wyszłoby gdzieś 6/10. Biorąc jednak pod uwagę fascynującą całość, muszę dodać dwie gwiazdki. Dla pragnących czystej akcji, niesamowitych zwrotów akcji i przeplatania się różnych wątków - To nie jest książka dla Was. Ci natomiast, którzy chcą...

Betoniarka | 2016-11-04
Przeczytana: 04 listopada 2016

Mam słabość do Crichtona. I mam nadzieję, że robi dobry research technologiczny przed pisaniem książki, bo jakaś zawsze się trochę mądrzejsza czuję, jak przeczytam coś jego autorstwa.

Zderzenie cywilizacji z naturą to wspaniały temat. I wspaniałe jest to, że tutaj też, cywilizacja trochę po dupie dostaje. A zgodnie z moimi przekonaniami, tak właśnie powinno być. Polecam.

Tom571 | 2013-09-13
Przeczytana: 22 sierpnia 2013

Michael Crichton - amerykański pisarz, reżyser, scenarzysta i producent filmowy, zasłynął w 1969 roku powieścią Andromeda znaczy śmierć. Wiele jego utworów zostało przeniesione na ekran, w tym także Kongo. Powieść napisana w 1980 roku szybko stała się bestsellerem, jak większość jego książek. Opowiada o wyprawie do afrykańskiej dżungli w poszukiwaniu błękitnych diamentów. Przewodnikiem wyprawy jest rozumiejąca ludzką mowę i porozumiewająca się za pomocą języka migowego gorylica Amy. Wyprawa po wielu przeciwnościach dociera do celu odkrywając zaginione miasto Zinj i legendarne kopalnie króla Salomona. Niestety członkowie ekspedycji nie sądzili, że na miejscu czeka ich jeszcze większe niebezpieczeństwo, a wręcz śmiertelne zagrożenie.

Kongo można zakwalifikować jako powieść przygodową z elementami thrillera, a w to wszystko wplecione zostały przepiękne opisy afrykańskiej dżungli. Momentami fascynujące, a z drugiej strony przerażające. Co nam obserwatorom wydaje się piękne, w...

Karolina | 2012-01-28
Na półkach: Sensacja, Przeczytane
Przeczytana: 28 stycznia 2012

Myślę, że to dobra książka sensacyjna, z którą można spędzić przyjemny weekend.

Szybko się czyta, trzyma w napięciu, nie jest zbyt trudna w przyswojeniu, a cała tajemnica nie jest zbyt wydumana, czego się bałam. Muszę przyznać, że wyjaśnienie sekretu mile mnie zaskoczyło - było na tyle niezwykłe, aby zapewnić rozrywkę i zadziwić, ale nie tak wymyślne, żeby było zupełnie nie do przyjęcia. Oczywiście, jeśli ktoś szuka wątków technologicznych, może się zawieść. Książkę wydano w latach 80-tych i nowinki hi-tech są, ale według standardów przeszło trzydziestoletnich. Sama historia pewnie już też nie działa na czytelnika. W końcu książkę wydano kilka lat po prawdziwej wyprawie z 1979, więc rozpalała wyobraźnię. Mimo to mnie trzymała w napięciu: czym jest zaginione miasto i co stamtąd pamięta gorylica Amy? Czy ekspedycja ERTS pokona Japończyków w wyścigu i za jaką cenę? No i przede wszystkim: co zaatakowało pierwszą ekspedycję (książka rozpoczyna się wielkim atakiem, który od razu wciąga...

ira | 2013-01-24
Przeczytana: 23 stycznia 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Jestem fanką technothrillerów Crichtona. Pomimo że nieco się zestarzały (wiadomo, technologie śmigają do przodu coraz szybciej), czytam je zawsze z dużym zainteresowaniem. Nawet jeśli dane są historyczne, można się wielu ciekawych rzeczy dowiedzieć.
W "Kongo" punktem wyjścia jest zaginione miasto, którego strzeże nieznany do tej pory gatunek goryli. Z tego miejsca autor wychodzi do pytań o istotę człowieczeństwa, o inteligencję gatunków i jej związek z umiejętnością porozumiewania się za pomocą mowy. W te rozważania wplata informacje nt. rozwoju informatyki i zastosowania diamentów przemysłowych.
Bardzo chętnie przeczytałabym coś w tym stylu, ale o 30 lat młodsze. Obawiam się jednak, że Crichton jest tylko jeden.

Kamil Nebula | 2013-12-24

Problem szowinizmu gatunkowego na przykładzie najbliżej spokrewnionych nam naczelnych, w postaci thrillera. Mistrzostwo.