Mydlenie oczu. Przypadki propagandy w Polsce

978-83-240-1349-4
polityka, historia, społeczeństwo
literatura faktu
Pistacia

Z tej książki dowiesz się: ◦Co to takiego „czeski imperializm” i jak go zwalczyć? ◦Co wywołało „problem deficytu czerwonego płótna”? ◦Ja zorganizować sesje popularno-naukowe pt.: „Słowiańskie kulty pogańskie”? ◦Dlaczego dekolt jest „samiczą spekulacją na zwierzęcych zmysłach mężczyzny”? ◦Czy da się przełamać „opór analfabetów, ich obrzydliwe i kłamliwe wykręcanie się od nauki”? ◦Skąd wiadomo,...

Z tej książki dowiesz się:
◦Co to takiego „czeski imperializm” i jak go zwalczyć?
◦Co wywołało „problem deficytu czerwonego płótna”?
◦Ja zorganizować sesje popularno-naukowe pt.: „Słowiańskie kulty pogańskie”?
◦Dlaczego dekolt jest „samiczą spekulacją na zwierzęcych zmysłach mężczyzny”?
◦Skąd wiadomo, że „kupiec niemiecki wysłany na przeszpiegi do osady słowiańskiej »wygląda niemile«, »rozgląda się spode łba« i ma »rudą brodę«”?
Jeden z najlepiej piszących młodych polskich historyków – Piotr Osęka – zebrał najciekawsze historie o tym, jak politycy, szczególnie ci autorytarni, usiłowali zrobić z polskiego społeczeństwa podatną na manipulację ciemną masę. Obraz, jaki wyłania się z Mydlenia oczu jest i śmieszny, i smutny.
Wiek XX w polskiej polityce śmiało możemy nazywać wiekiem propagandy. Stosowano wobec nas najróżniejsze chwyty: od lekkiego ogłupiania po ordynarne kłamstwa.
Przeczytaj i nie daj sobie mydlić oczu!

[opis wydawcy]

Darya | 2012-08-05
Przeczytana: sierpień 2012

Bardzo ciekawa pozycja, opisująca w przystępny sposób (większość tekstów była wcześniej publikowana w takich gazetach jak GW czy Focus Historia) jak władza chciała robić Polakom pranie mózgu. W większości przypadków skutek działań był daleki od zamierzeń, jednak rozmiar propagandy szczególnie w latach 40. i 50. był niezwykle dostrzegalny.
Większość poruszanych tematów dotyczy PRLu, jednak II RP także otrzymała kilka podrozdziałów, w których autor m.in tłumaczył jak dziewczęca gimnastyka doprowadzała do wściekłości kler albo jak zachęcano Polaków do świętowania imienin Marszałka, gdy ten wypoczywał na Maderze. Z okresu komunizmu najsilniejsze akcje propagandowe prowadzono w okresie stalinizmu, ale nie zabraknie także artykułów o znaczeniu lotu Hermaszewskiego w kosmos czy debacie telewizyjnej Miodowicza i Wałęsy.
Jednej rzeczy mi jednak w książce brakowało: tematyka aż prosi się o jakieś ilustracje czy zdjęcia, których w tej pozycji, poza okładką, nie doświadczymy.
Polecam nie...

Arathi | 2016-01-21
Przeczytana: 20 grudnia 2012

Propaganda to ta część marketingu, która praktycznie zawsze ma wydźwięk pejoratywny. Żadne społeczeństwo nie ma możliwości ustrzec się stosowania propagandy przez władze, szczególnie w państwie rządzonym niedemokratycznie. Tak było na przykład w okresie PRL: o tym opowiada książka Piotra Osęki „Mydlenie oczu. Przypadki propagandy w Polsce”.

Warto zaznaczyć, że autor nie chcą piętnować stricte epoki PRL. Już w pierwszym rozdziale zawarł krótką notkę o propagandzie politycznej II RP w okresie zajęcia przez polskie wojska Zaolzia. Czytając ten wstęp ma się nieodparte wrażenie, że ktoś w szkołach oszukiwał nas mówiąc iż takie zdarzenia jak np. transportowanie ludzi na wiece miały miejsce tylko po 1945 roku. Szkoda że w omawianej książce autor nie poruszył szerzej tematyki II RP.

Reszta książki omawia już zjawiska tyczące się propagandy w okresie rządów komunistów, tj od roku 1944. I choć od czasu do czasu znajdują się nawiązania do okresu przed II wojną światową, to są to tylko...

Camardilla | 2016-04-22
Przeczytana: czerwiec 2016