Myśli o Rosji ...i nie tylko

Wydawnictwo: Świat Książki
Rosja, Putin
literatura faktu
orchisss

Zbiór esejów i wywiadów z lat 2006-2011 m.in. z Gazety Wyborczej czy Tygodnika Powszechnego. Autor podejmuje próbę odpowiedzi na kontrowersyjne pytania o dzisiejszą Rosję. Porusza aktualne, ważne, a niekiedy trudne tematy, takie jak: relacje Tusk – Putin, Rosja a NATO, sprawa tarczy antyrakietowej. Rozlicza także z przeszłość Rosji i bada, dlaczego proces transformacji ustrojowej przybrał tam...

Zbiór esejów i wywiadów z lat 2006-2011 m.in. z Gazety Wyborczej czy
Tygodnika Powszechnego. Autor podejmuje próbę odpowiedzi na
kontrowersyjne pytania o dzisiejszą Rosję. Porusza aktualne, ważne, a
niekiedy trudne tematy, takie jak: relacje Tusk – Putin, Rosja a NATO,
sprawa tarczy antyrakietowej. Rozlicza także z przeszłość Rosji i bada,
dlaczego proces transformacji ustrojowej przybrał tam zupełnie inną
postać niż w Polsce? Co sprawiło, że w społeczeństwie rosyjskim
utrzymuje się mit Józefa Stalina? Dlaczego w cień niepamięci spycha się
prawdę o milionach ofiar stalinowskich zbrodni? Autor to naukowiec,
minister spraw zagranicznych w rządzie Marka Belki, autor wielu
publikacji.

źródło opisu: http://www.swiatksiazki.pl/

źródło okładki: http://www.swiatksiazki.pl/

Magdalena Szyszka | 2012-07-01
Przeczytana: kwiecień 2012

Zrozumieć Rosję

Osoby Adama Daniela Rotfelda nie trzeba jak sądzę nikomu przedstawiać. Jest to postać znana i powszechnie szanowana, były minister spraw zagranicznych,
współprzewodniczący Polsko-Rosyjskiej Grupy do Spraw Trudnych, dyplomata, a przede wszystkim mądry i rozsądny człowiek. Takie zawsze miałam zdanie, a lektura
tej książki tylko mnie w tym utwierdziła. „Myśli o Rosji…” to zbiór esejów i wywiadów autora. Publikowanych na przestrzeni lat Tekstów, w których poddaje
on analizie nie tylko sytuację wewnętrzną Rosji, ale również jej historię, relacje z Polską i innymi państwami. Jak wskazuje sam tytuł, to nie jest jednak
książka tylko i wyłącznie o Rosji.

Jak zrozumieć Rosję? Ten skomplikowany wewnętrznie kraj, jego mieszkańców, dumnych, marzących o wielkiej potędze, a jednocześnie na przestrzeni wieków tak
często nieszczęśliwych i uciśnionych. Rosjan, którzy obalili carat tylko po to, by przejść w fazę przerażającego terroru, którzy rozwiązali Związek Radziecki,
by po...

Mariusz | 2014-07-09
Przeczytana: 08 lipca 2014

Można z tej książki wysnuć jeden podstawowy wniosek - wszelkie próby wskazania drogi jaką w przyszłości będzie kroczyć Rosja są skazane na niepowodzenie. Autorowi nie sposób zarzucić braku wiedzy o państwie naszego wschodniego sąsiada, mimo wszystko część zawartych tam analiz jest dziś już niewiele warta. Kilka lat temu pisał o Putinie, że "...
dostał w spadku Rosję nieprzewidywalną i uczynił ją przewidywalną...". W kontekście wydarzeń na Ukrainie brzmi to trochę groteskowo.
Poza tym język książki jest bardzo dyplomatyczny, ugłaskany. Wiele tu powtórzeń, anegdoty powtarzają się. Przyznam, że miałem duży problem z dobrnięciem do końca.

tysek | 2014-06-18

Świetne studium współczesnej Rosji, naprawdę warto.

Patryk | 2013-12-17
Przeczytana: 16 grudnia 2013